Fotowoltaika na raty – energia słoneczna bez wkładu własnego czy niekorzystna inwestycja? Poznaj kredyt fotowoltaiczny

Nie masz wystarczających środków na zakup paneli PV? Sprawdź możliwości i poznaj ryzyko, jakie niesie ze sobą fotowoltaika na raty. Czy kredyt na fotowoltaikę to rozwiązanie dla ciebie? Dowiedz się więcej z naszego artykułu.
fotowoltaika na raty

Czy fotowoltaika na raty to dobre rozwiązanie, jeśli nie stać cię na opłacenie całości instalacji fotowoltaicznej? Dowiedz się, czy to dobra alternatywa dla dotacji do zakupu i montażu instalacji słonecznej. Jak finansować korzystanie z energii odnawialnej?

Duże zainteresowanie sieciami fotowoltaicznymi i ich wysoki koszt doprowadziły do pojawienia się na rynku kilku ciekawych rozwiązań. Część z nich przygotowywana jest z myślą o inwestorach, którzy chcą produkować czystą energię, jednak nie mają na to żadnych funduszy. Wśród wielu produktów finansowych na rynku nie wszystkie są korzystne dla inwestora. Jaka fotowoltaika na raty się opłaca, a na który wariant musisz uważać? 

Fotowoltaika na raty – pomoc w przypadku braku funduszy 

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na czerpanie czystej energii z promieni słonecznych i umożliwiają ograniczenie rachunków za prąd do minimum. Jedną z największych wad takich sieci jest jednak ich wysoki koszt, który inwestor musi ponieść na samym początku. Dla osób, które nie dysponują takimi środkami, oferowana jest fotowoltaika na raty, czyli montaż sieci i jej spłata w miesięcznych ratach. 

Fotowoltaika na raty z punktu widzenia ekologii jest dobrym rozwiązaniem. Znacznie szybciej będziesz produkował energię z promieni słonecznych i ograniczysz emisję CO2 oraz innych szkodliwych substancji. Jednak jeśli chodzi o opłacalność, panele fotowoltaiczne na raty nie zawsze będą najlepszym sposobem na ograniczenie wydatków. 

Abonament na fotowoltaikę – co to jest i jak działa?

Najczęściej oferowaną metodą fotowoltaiki na raty jest tak zwany abonament. Na rynku działa wiele firm, które montują panele fotowoltaiczne przy minimalnym lub zerowym wkładzie własnym inwestora. Za równowartość kosztów montażu i miesięczną ratę możesz mieć na dachu instalację, która przez najbliższe lata będzie produkować dla ciebie prąd. Jednocześnie nie musisz mieć zebranych środków na instalację, a całość możesz potraktować jako wynajem instalacji, która następnie przechodzi na twoją własność.

Zobacz też:  Opłata mocowa a fotowoltaika – ile można zaoszczędzić na opłatach, montując panele słoneczne?

Wybierając abonament na fotowoltaikę, w większości firm okres spłaty trwa 15 lat. Wysokość miesięcznej opłaty jest zależna od wielkości sieci, jednak przy standardowych instalacjach o mocy około 4-5 kW wynosi w granicach 200 złotych. Co ciekawe, większość firm przewiduje podwyżkę raty każdego roku o kilka procent, dlatego w ostatnich latach rata może być nawet dwukrotnie wyższa, niż zaraz po montażu. Ten niewielki procent wzrostu sprawia, że abonament czy leasing na fotowoltaikę przestaje być opłacalny dla użytkownika. 

Abonament na fotowoltaikę – inwestować, czy nie?

Zanim skorzystasz z oferty wybranej firmy, dobrze policz opłacalność całej inwestycji. Przy założeniu, że wybierasz popularną sieć 4 kW i miesięczne raty na poziomie 200 złotych i 5% rocznej waloryzacji kosztów, okazuje się, że całkowity koszt instalacji to ponad 50 tysięcy złotych. Do tego dochodzi opłata za montaż w wysokości około 2000 złotych, którą musisz opłacić jeszcze przed rozpoczęciem prac. Rata dla firmy leasingowej pokrywa niższe rachunki za prąd, zatem na panelach zaczniesz zarabiać po 15 latach od ich zamontowania. 

Tymczasem nowa instalacja o podobnej mocy to koszt około 25 tysięcy złotych. Ograniczając opłaty za energię elektryczną, jej koszty zwrócą się na niższych rachunkach już po 10 latach. Dodatkowo w przypadku abonamentu na fotowoltaikę problem może stanowić pobieranie dopłat i dofinansowania na budowę sieci. Okazuje się zatem, że fotowoltaika na raty w abonamencie opłaca się głównie firmie oferującej panele

Kredyt na zakup instalacji fotowoltaicznej tylko w bankach 

Jednak fotowoltaika na raty to nie tylko firmy prywatne o słabej renomie zajmujące się montażem. Także wiele banków i instytucji finansowych oferuje pożyczki na inwestycję w panele słoneczne. Firmy mogą skorzystać z niskooprocentowanych pożyczek oferowanych w ramach programu Energia Plus. W tym ogólnopolskim programie pożyczka sięga nawet 300 mln złotych. Kwota kredytu może być częściowo umorzona. 

Zobacz też:  Fotowoltaika – ogrzewanie domu prądem elektrycznym dzięki instalacji fotowoltaicznej

Jako prywatny inwestor także możesz skorzystać z fotowoltaiki na raty. W tym przypadku wybierz ofertę jednego z banków, które przygotowały specjalną ofertę dla takich inwestorów. Tutaj znów możesz liczyć na preferencyjne warunki, szczególnie ze strony placówek, których promocja opiera się na ekologii i ochronie środowiska. W przypadku fotowoltaiki na raty oferowanej w banku nie ma problemu z dofinansowaniami, ponieważ instalacja jest zapisana na ciebie, dlatego okres zwrotu inwestycji zbytnio się nie wydłuża. 

Fotowoltaika na raty – kalkulator jako narzędzie walki z naciągaczami

Fotowoltaika na raty jest ofertą, którą coraz częściej będą oferowały rozmaite instytucje i firmy. Część z propozycji jest korzystna, inne przy bliższym poznaniu okazują się mniej opłacalne. Dlatego zawsze przed podjęciem decyzji skorzystaj z dobrego kalkulatora fotowoltaiki na raty. Uwzględnij dotychczasowe koszty energii, wysokość raty i przewidywany okres zwrotu inwestycji. Zwróć uwagę także na możliwość zwrotu części kosztów z programów ogólnopolskich lub regionalnych. Miej też na uwadze środowisko naturalne, które będziesz chronił już od pierwszego dnia funkcjonowania sieci PV. 

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl