Również fotowoltaika na płaskim dachu ma szansę na wydajne generowanie energii, chociaż panele słoneczne powszechnie zakładane są na połaciach dachowych, gdzie wykorzystuje się naturalne spadki więźby. Dowiedz się, jak wykorzystać prosty dach.
Przyzwyczailiśmy się już do tego, że ekrany słoneczne umieszczane są na skośnych połaciach dachowych. Dzięki temu instalacja w rzędach jeden nad drugim nie powoduje zacienienia ekranów i ułatwia mocowanie konstrukcji nośnej. Zobacz, w jakich przypadkach opłaca się zamontować moduły fotowoltaiczne na prostym dachu.
Czy można montować instalacje słoneczne na płaskim dachu?
Wbrew pozorom ekrany fotowoltaiczne na płaskim dachu nie należą do wyjątków. Pojawiają się często w obiektach biurowych, administracyjnych czy na obiektach sportowych. Wszędzie tam projektuje się dachy bez spadku i mają one sporą powierzchnię.
Przy prostych dachach z reguły nie ma problemu z dopuszczalnym obciążeniem. Połacie są narażone na długotrwałe oddziaływanie zmrożonego śniegu w zimie czy prowadzenie prac serwisowych. Aluminiowe stelaże i ramy ekranów sprawiają, że całość jest stosunkowo lekka. W związku z tym fotowoltaika nie obciąży połaci w taki sposób, żeby powodowało to zagrożenie dla konstrukcji więźby.
Fotowoltaika na płaskim dachu – jak działa?
W naszym klimacie instalacja fotowoltaiczna na płaskim dachu okazuje się skuteczniejsza niż instalacje paneli montowane na połaciach ze spadkiem. Przyczyną jest to, że sam możesz ustalić kąt, pod jakim powinny być ustawione panele w stosunku do słońca. Nie ma tu też problemów montażowych z usytuowaniem ekranów w wybraną stronę świata, ponieważ można dowolnie ustawić konstrukcje. Dzięki temu panele będą pracowały dłużej, a także mogą osiągać wyższy poziom maksymalnego naświetlenia.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim – czego będziesz potrzebował?
Nieco więcej problemów, niż w przypadku standardowych instalacji będzie sprawiał montaż modułów solarnych na dachu płaskim. Tutaj konstrukcję nośną musisz przygotować w taki sposób, aby panele można było ułożyć pod odpowiednim kątem. Dlatego do montażu instalacji fotowoltaicznej wykorzystuje się w tym przypadku specjalne ekierki lub trójkąty stalowe, pozwalające na odpowiedni kąt nachylenia paneli. Wykonywane są z kątowników zespawanych ze sobą w kształt trójkąta. Zachowanie jednakowych kątów pomiędzy ściankami sprawia, że zamocowane ekrany będą układane pod właściwym kątem.
W zależności od warunków technicznych możesz zdecydować się na dwa rodzaje konstrukcji:
- wsporcza – panele osadzane są na konstrukcji nośnej bezpośrednio przytwierdzonej do dachu. Montuje się ją za pomocą kołków lub kotew wprowadzanych bezpośrednio w powierzchnię dachu. Konieczne będzie tu dokładne rozpoznanie konstrukcji stropowej i dobór mocnych kotew;
- balastowa – w tym przypadku konstrukcje nie są bezpośrednio zamocowane do połaci. Osadza się je w odpowiednich miejscach, a następnie obciąża betonowymi bloczkami. W tym wypadku konieczne jest obliczenie możliwego maksymalnego obciążenia połaci dachu, a także wyliczenia ciężaru balastu, który zapewni stabilność konstrukcji dachu i instalacji PV.
Montaż paneli PV na papie – na co uważać?
W tym przypadku bardzo często prowadzony będzie montaż paneli słonecznych na papie. Z uwagi na słabą wytrzymałość tego typu połaci może się okazać, że remont dachu będzie prowadzony wcześniej, niż wymiana ekranów. Dlatego zastanów się, czy fotowoltaika nie powinna być instalowana w technologii balastowej. Wówczas łatwiej będzie zdemontować ekrany i ponownie ułożyć je po zakończeniu remontu dachu.
Jaka powinna być odległość paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim?
Moduły fotowoltaiczne na prostym dachu będą zamontowane w rzędach jeden za drugim. Może to powodować problemy wynikające z tego, że rząd bliżej słońca będzie rzucał cień na kolejne rzędy. Wówczas w okresie jesiennymi i zimowym, kiedy słońce jest nisko na nieboskłonie, wydajność sieci będzie mocno ograniczona.
W tym wypadku bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy rzędami. Odległość modułów fotowoltaicznych jest wyliczana ze wzorów, które uwzględniają dokładne współrzędne szerokości geograficznej. Przy konstrukcjach o wysokości 1 m odległość między rzędami ekranów będzie wynosiła od 3,2 na południu kraju do prawie 4,5 na północy.
Coraz więcej prywatnych użytkowników chce skorzystać z dobrodziejstwa fotowoltaiki. Taki dach jest miejscem, w którym najłatwiej uzyskać idealny kąt nachylenia i orientację paneli. Nieco więcej problemu może jednak sprawić mocowanie ekranów do dachu. Konieczna będzie też większa powierzchnia dachu, ponieważ panele znajdą się w pewnej odległości od siebie. Mimo pewnych niedogodności fotowoltaika na płaskim dachu szybko będzie przynosiła korzyści.