Jak rozszyfrować rachunki za prąd z fotowoltaiką? Rozlicz nadwyżki z instalacji fotowoltaicznej

Otrzymujesz rachunki za prąd z fotowoltaiką i zastanawiasz się, jak rozliczane są twoje nadwyżki? Może wydaje ci się, że pobierane opłaty są zbyt wysokie? Podpowiadamy, jak wiedzieć, za co płacisz, czerpiąc prąd z fotowoltaiki i jakie opłaty są obowiązkowe.
rachunki za prąd z fotowoltaiką

Użytkownicy instalacji fotowoltaicznych podłączonych do sieci co pół roku otrzymują rachunki za prąd z fotowoltaiką. Zobacz, w jaki sposób odczytywać z nich dane. Upewnij się, że prawidłowo rozliczasz się z energii elektrycznej.

Niestety informacje przedstawione na rachunkach za prąd z fotowoltaiką, często wydają się enigmatyczne, a procedura rozliczania niejasna. Tymczasem zasady są proste i na razie jednakowe dla wszystkich. Przedstawiamy sposobów rozliczania energii dla gospodarstw, które zdecydowały się na korzystanie z energii odnawialnej i inwestycję w fotowoltaikę. 

Fotowoltaika a rachunki za prąd – najważniejsze założenia 

Panele słoneczne pobierają najwięcej energii w lecie, tymczasem najwięcej korzystamy z niej zimą i jesienią. Zasada działania paneli fotowoltaicznych zmusza inwestora do magazynowania nadwyżek energii. Jednym z najpopularniejszych i najwygodniejszych sposobów jest umowa prosumencka, którą zawiera właściciel sieci z zakładem energetycznym. Wówczas otrzymasz z elektrowni rachunki za prąd z fotowoltaiką rozliczoną według konkretnych zasad.

Prosument to funkcja, która łączy w sobie cech producenta i konsumenta. Jeśli masz sieć fotowoltaiczną w domu prywatnym, możesz podłączyć ją do całej sieci energetycznej. Dzięki temu letnie nadwyżki będziesz mógł wykorzystać w czasie zimy, kiedy sieć generuje niewiele energii. Dlatego wszystkie rachunki powinny zawierać rozliczenie i wykazywać, czy generujesz nadwyżki w skali okresu rozliczeniowego

Rachunki za prąd przy instalacji fotowoltaicznej – nadwyżki i niedobory

Montaż instalacji fotowoltaicznej to często sposób na płacenie mniej za prąd, podczas korzystania z OZE. Każda sieć fotowoltaiczna z założenia zaprojektowana jest w taki sposób, żeby zaspokoić całe zapotrzebowanie obiektu na energię. Jednak nie da się zbudować sieci idealnie odpowiadającej potrzebom, zmienia się produkcja energii, a także pobory nie są regularne. W związku z tym to ile zapłacisz w poszczególnych miesiącach, może się różnić. Przy niektórych rozliczeniach będziesz musiał dopłacić za pobrany prąd, a przy innych będziesz gromadził zapasy. 

Zobacz też:  Fotowoltaika – cena za 1 kW. Od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznych?

Fotowoltaika – rachunek za prąd pobrany

Jeśli twoja instalacja wyprodukowała mniej energii elektrycznej, niż zużyło gospodarstwo domowe, będziesz musiał zapłacić za różnicę. Pamiętaj jednak, że w myśl umowy Prosument możesz odebrać tylko 80% wartości wygenerowanych nadwyżek przy mocach instalacji do 10 kW. W związku z tym może się zdarzyć, że nawet produkując więcej energii, niż zużywasz z fotowoltaiki, w będziesz musiał zapłacić sumę po stawce rynkowej oraz stałe opłaty

Jak rozumieć nadwyżki?

Budowa sieci generującej znaczne nadwyżki w stosunku do potrzeby danego obiektu nie jest zbyt dobrym pomysłem. Z różnych przyczyn może jednak dojść do sytuacji, w której sieć będzie regularnie generować nadwyżki. Może to prowadzić do ich utraty na rzecz operatora sieci. Jak czytać rachunek za prąd z fotowoltaiki w takiej sytuacji?

W rozliczeniu półrocznym otrzymasz informację o zestawieniach dwóch rachunków wstecz. Jeśli widnieją na nich nadwyżki, są one sumowane i otrzymujesz informację o sumie zgromadzonej energii w kWh. Jednak w kolejnym podliczeniu wygenerowane przed rokiem nie będą już uwzględniane. W myśl umowy prosumenta z nadwyżek możesz korzystać tylko przez rok od ostatniego rozliczenia. Wszystkie starsze dodatnie rozliczenia przepadają. 

Fotowoltaika – opłaty stałe

Samo zużycie energii jest tylko jednym z wydatków na rachunku za prąd z fotowoltaiką. W każdym rozliczeniu znajdują się także inne stałe obciążenia, które musisz regulować niezależnie od zużycia. Przy fotowoltaice opłaty stałe pobierane są między innymi za utrzymanie łącza, odpowiedni dopływ mocy czy jakość. Konieczne jest również opłacenie podatku od nadwyżek. Ponadto przy fotowoltaice opłata przesyłowa jest dodatkowym obciążeniem, które ponosisz w zależności od wielkości sieci. 

Rachunki za prąd z fotowoltaiką w 2022 roku

W ostatnich miesiącach trwają zaawansowane rozmowy dotyczące sieci fotowoltaicznych i zmian w rozliczaniu prosumentów. Nowym pomysłem jest obciążenie każdej 1 kWh podatkiem VAT niezależnie od tego, jaką ilość energii dostarcza do sieci prosument. Gdyby taki pomysł wszedł w życie, pomimo fotowoltaiki zapłacisz za prąd znaczenie więcej, a budowa zwłaszcza dużych sieci przestanie być tak bardzo opłacalna. Może to też spowodować zwrócenie uwagi na instalacje off-grid lub banki energii. Jednak stale będziesz mógł liczyć na znacznie niższe opłaty za energię elektryczną i nie przejmować się podwyżkami jej ceny.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl