Czym są domy zeroenergetyczne?

Drewniane domy szkieletowe bywają przez wiele osób utożsamiane z domami w pełni ekologicznymi. Nie jest to jednak tożsame. Owszem, domy te są bardziej przyjazne dla środowiska niż klasyczne, murowane budynki, niemniej jednak, aby stały się one całkowicie ekologiczne trzeba wprowadzić szereg udogodnień dotyczących zużycia energii. Jak stworzyć i czym właściwie jest budynek zeroenergetyczny?

Definicja i zalety

Budynek zerowej energii netto, czyli zeroemisyjny to taki, który nie zużywa energii pierwotnej. Oznacza to, że w praktyce, dzięki własnym źródłom energii taki dom produkuje więcej energii, niż jej zużywa. Wysoka efektywność energetyczna sprawia, że takie domy są niezwykle tanie w utrzymaniu oraz przyjazne dla środowiska. Do głównych cech (i zarazem zalet domów zeroenergetycznych) można zaliczyć:
• brak emitowania zanieczyszczeń i tlenku węgla do atmosfery
• brak opłat za prąd, ogrzewanie, klimatyzację (w związku z tym, że wytwarzana energia elektryczna pokrywa całe zapotrzebowanie na wymienione)
• niezależność od zewnętrznych dostawców (oraz wzrostów cen)
• optymalna jakość oraz wilgotność powietrza wewnątrz domu
• intuicyjność rozwiązania – zintegrowany system nie wymaga obsługi o ile ustawione zostaną odpowiednie schematy i parametry.


Jak stworzyć dom zeroenergetyczny z domu szkieletowego?

Koncepcja domu zeroenergetycznego jest łatwa do zrealizowania, szczególnie w przypadku powstających lub nowo powstałych budynków. Domy drewniane szkieletowe to szczególny typ domów niemal idealnie przystosowany do tego, by stać się w pełni ekologicznymi budynkami. Drewno wykorzystywane do tworzenia konstrukcji, jak również wysoka izolacyjność cieplna sprawiają, że idealnym wręcz uzupełnieniem dla tego rodzaju budynków pozostają odnawialne źródła energii. Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła o optymalnej mocy mogą z powodzeniem zaspokajać zapotrzebowanie energetyczne domu zbudowanego w technologii Steico czy technice skandynawskiej.

Doświadczeni projektanci z firmy Skand House posiadają niezbędną wiedzę do tego, by stworzyć dom z instalacjami korzystającymi z odnawialnych źródeł energii. Wyższe nakłady finansowe, jakie trzeba na taki projekt przeznaczyć zwracają się w perspektywie czasu – a do zyskania jest nie tylko oszczędność ekonomiczna, ale też niezależność od rosnących ciągle cen energii.

Od 2019 roku pisze artykuły z dziedziny odnawialnych źródeł energii, sama starając się żyć ekologicznie, by nie nadwyrężać planety. Stara się pomagać innym w wyborze rozwiązań dotyczących ogrzewania domów, jak i oszczędności z tego wynikających.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl