Kiedy wybrać narzędzie sieciowe, a kiedy akumulatorowe?

Odwiedzając stacjonarny lub internetowy sklep narzędziowy, trafimy na dwie kategorie elektronarzędzi. Są to urządzenia sieciowe, z klasycznym kablem i wtyczką oraz akumulatorowe, z indywidualnym źródłem zasilania (z baterią).

Ze względu na zmiany technologiczne, coraz większą trwałość oraz pojemność baterii, w ostatnich latach rosnącym zainteresowaniem kupujących cieszy się zwłaszcza ta druga kategoria elektronarzędzi. Czy jednak zakup narzędzia akumulatorowego jest zawsze sensowny?

Ceny elektronarzędzi sieciowych i akumulatorowych

Ze względu na obecność wymiennych akumulatorów (baterii) mobilne elektronarzędzia akumulatorowe są zdecydowanie droższe niż klasyczne narzędzia sieciowe o analogicznych parametrach technicznych. Niestety koszt baterii jest wciąż na tyle wysoki, że ma to wpływ na finalną cenę akumulatorowego narzędzia. To szczególnie widoczne w przypadku tańszych modeli elektronarzędzi przeznaczonych dla amatorów i do zastosowań okazjonalnych. Korzystając z usług sklepów narzędziowych, zawsze warto sprawdzić, czy cena za narzędzie akumulatorowe obejmuje również dedykowaną mu baterię i ładowarkę. Gdy mamy pewność, że z określonego typu elektronarzędzia będziemy korzystać jedynie w domu, wówczas przepłacanie za jego droższą wersję akumulatorową mija się z celem. Wyjątkiem są wiertarko-wkrętarki akumulatorowe, które sprzedaje dziś praktycznie każdy sklep narzędziowy. Brak ciągnącego się za narzędziem kabla zdecydowanie ułatwia pracę, zwłaszcza przy składaniu mebli.

Wygoda stosowania elektronarzędzi

Pomijając kwestię ceny, największą zaletą elektronarzędzi akumulatorowych jest ich duża mobilność. Brak kabla zwiększa komfort pracy i umożliwia korzystanie z narzędzi w miejscach bez dostępu do prądu, w oddaleniu od gniazdka elektrycznego. Stosowanie elektronarzędzi akumulatorowych ma jednak również pewną wadę. Baterie mają ograniczoną pojemność, przez co czas pracy na jednej baterii jest stosunkowo krótki. Gdy bateria się wyładuje, zwykle trzeba kilka godzin, by ponownie napełnić ją prądem. Dlatego kupując elektronarzędzie akumulatorowe w sklepie z narzędziami, najlepiej od razu dokupić do niego dodatkową baterię. Jeśli zależy Ci na tym, by elektronarzędzie było zawsze gotowe do pracy i nie chcesz się martwić o ładowanie baterii, lepszym wyborem będzie zakup narzędzia sieciowego. Każdy sklep narzędziowy ma w swojej ofercie przynajmniej kilka wersji elektronarzędzi sieciowych i jeśli nie zależy Ci na mobilności tego typu sprzętu, a przy okazji chcesz zaoszczędzić, jego zakup będzie zdecydowanie lepszą opcją.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl