Ekologiczne samochody – jak wybrać auto elektryczne?

ekologiczne samochody

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Niektórzy twierdzą, że to tylko chwilowa moda, tymczasowy trend, inni, że przyszłość, której nie da się uniknąć. Jak wybrać elektryka dla siebie? Na co zwrócić uwagę? Przeczytaj!

Elektryki nazywane są samochodami ekologicznymi, ponieważ emitują znacznie mniej zanieczyszczeń niż ich spalinowe odpowiedniki. Parlament Europejski przegłosował projekt zakazu sprzedaży aut napędzanych benzyną od 2035 roku. Działania takie mają na celu ochronę środowiska naturalnego. Choć wiele osób zastanawia się nad kupnem takiego ekologicznego samochodu, przed sfinalizowaniem transakcji powstrzymuje ich często cena oraz niedostateczna wiedza na temat elektryków.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ekologiczny samochód?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie samochodu elektrycznego musisz oszacować koszty – pod uwagę weź nie tylko cenę elektryka, ale koszty eksploatacji. Okazuje się, że te ostatnie są znacznie niższe niż w przypadku samochodów spalinowych. Posiadacze takich ekologicznych aut muszą również pamiętać o ubezpieczeniu samochodu. OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy niezależnie od tego, jakim samochodem się przemieszcza. Jeśli chcesz sprawdzić wysokość ubezpieczenia, wejdź na stronę https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ i przelicz, ile zapłacisz za polisę.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ubezpieczenie OC dla młodych kierowców będzie droższe niż ubezpieczenie dla doświadczonych osób, które wypracowały sobie już zniżki. Analizując cenę elektryka, łatwo zauważyć, że jest ona wyższa niż cena auta spalinowego, jednak osoby, które zdecydują się na taką inwestycję, mogą skorzystać ze specjalnego programu dopłat. Wsparcie może wynieść 27 tys. złotych. Poza ceną samochodu czy polisy, przyszły posiadacz elektryka musi pochylić się nad parametrami samochodu. Podobnie jak w przypadku aut spalinowych, tak i w tym należy przyjrzeć się najważniejszym cechom pojazdu.

Zobacz też:  Miód ekologiczny - czym różni się od konwencjonalnego miodu?

Parametry samochodu elektrycznego

Jednym z ważniejszych parametrów elektryków jest zasięg, a zatem ilość kilometrów, które można przejechać na jednym ładowaniu. To szczególnie istotne, ponieważ sieć stacji ładowania wciąż jest rozwijana. Wiele osób obawia się, że elektryk nie spełni swojego zadania podczas długiej podróży. Zasięg jest ściśle związany z pojemnością akumulatora. Rozbieżność zasięgu jest spora – na rynku znajdziesz samochód, który przejedzie 200 km, ale także taki, którym pokonasz dystans 600 km. Pamiętaj, że na zasięg ma wpływ także sposób jazdy (dynamika, prędkość, obciążenie, działająca klimatyzacja lub ogrzewanie).

Bardzo ważną kwestią jest również czas ładowania baterii. Kupując samochód musisz zwrócić uwagę, aby spełniał twoje potrzeby i oczekiwania, był wygodny, miał pojemny bagażnik, i oczywiście, aby się podobał. Jakimi kryteriami się kierować? Inny samochód sprawdzi się w przypadku osoby, która przemieszcza się jedynie po mieście, wykorzystuje auto jako środek transportu do pracy. Jeszcze inny wybierze rodzina z dziećmi często przemieszczająca się na dalekie odległości. 

Czy warto zainwestować w auto elektryczne?

Samochody elektryczne uznane zostały za bezpieczne pojazdy. Nie ma tu dużego silnika, który może zmienić miejsce położenia podczas zderzenia, nie ma paliw i olejów, które mogą wypływać i powodować zagrożenie. Samochody posiadają specjalne systemy zabezpieczeń, a przeprowadzone badania zaprzeczyły, jakoby przy zderzeniu dochodziło do spektakularnego zapalenia się samochodu. Poza tym auta te prowadzi się wygodnie i przyjemnie. Są ciche, a koszty ich eksploatacji są niższe niż w autach spalinowych. 

Choć cena samochodu elektrycznego jest wciąż wysoka, rekompensują ją mniejsze sumy wydawane na utrzymanie auta. Co więcej, dla posiadaczy elektryków wprowadzane są kolejne udogodnienia, mogą np. korzystać z licznych przywilejów, jak wjazd do centrum miast czy strefy ekologicznej oraz darmowe miejsca parkingowe.

Zobacz też:  Kilka wskazówek dotyczących aranżacji wnętrz, dzięki którym nawet najciaśniejszy przedpokój będzie naprawdę wygodny

Samochody elektryczne to również nieunikniony etap w rozwoju motoryzacji. Nowoczesność, na którą trzeba być przygotowanym. Czy zastąpią samochody spalinowe? Taki jest plan, jednak to przyszłość pokaże, jakie miejsce w naszym życiu zajęły elektryki.

Od 2019 roku pisze artykuły z dziedziny odnawialnych źródeł energii, sama starając się żyć ekologicznie, by nie nadwyrężać planety. Stara się pomagać innym w wyborze rozwiązań dotyczących ogrzewania domów, jak i oszczędności z tego wynikających.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl