Czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać zimą?

Właściciele instalacji energooszczędnych zastanawiają się, czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać? Czy wpłynie to na ilość energii słonecznej, która do nich dociera? Sprawdź, czy odgarnianie śniegu jest konieczne.
czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać

Fotowoltaika zyskuje w naszym kraju coraz większa popularność, a użytkownicy samych paneli często mają wątpliwości co do ich skuteczności zimą. Częstym pytaniem, które się pojawia, jest ich odśnieżanie. Czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać? Jak wpłynie to na pobór energii słonecznej? Czy panele pokryte śniegiem generują mniej energii?

Instalacja fotowoltaiczna – co warto wiedzieć?

Instalacje fotowoltaiczne przeznaczone są do całorocznego użytkowania. Ze względu na nasz klimat, jesienią i zimą występuje mniejsze natężenie promieniowania słonecznego. Jest naturalny proces. Tym samym efektywność instalacji będzie niższa w tym okresie, niż latem, gdy słońca jest dużo. Właścicieli instalacji fotowoltaicznych nurtuje pytanie, czy zalegający zimą śnieg utrudnia dopływ słońca, a tym samym zmniejsza produkcję energii.

Okazuje się jednak, że warstwa białego puchu na panelach nie stanowi problemu. Ogniwa paneli montowane są zazwyczaj pod kątem 30 do 45° , co przyczynia się do samoistnego zsuwania się śniegu z powierzchni modułów. Niewielka ilość, która pozostaje na dachu domu, ulec samoczynnemu roztopieniu i nie wpływa na produkcje energii elektrycznej.

Czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać?

Okazuje się, że samoczynne odśnieżanie paneli fotowoltaicznych nie tylko nie jest konieczne, ale może doprowadzić do uszkodzenia modułów. Nieumiejętne odśnieżanie może doprowadzić do uszkodzenia i zarysowania szkła na modułach, a tym samym wpłynąć na działanie instalacji.

Może się to wiązać z koniecznością wymiany całej instalacji. Gwarancja nie obejmuje bowiem mechanicznych uszkodzeń powierzchni paneli fotowoltaicznych. Ponadto samodzielne wspinanie się na dach, gdy jest on pokryty śniegiem lub oblodzony, stwarza realne zagrożenie dla naszego życia. Zatem, czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać? Nie trzeba, gdyż niewielkie zaśnieżenie nie wpływa na pobór energii.

Zobacz też:  Konstrukcje dla paneli fotowoltaicznych - wszystko, co musisz wiedzieć

Czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać? Szczegółowe badania

W związku z częstymi pytaniami, czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać, przeprowadzono badania, które na dobre rozwiały wszelkie wątpliwości użytkowników PV. Badania wykonał Instytut Innowacji Technicznych TEC z Niemiec. Badania zostały zorganizowane na terenie Czech, gdzie w okresie od listopada do stycznia sprawdzono dwie takie same instalacje o mocy 32,4 kwh. Jedna z nich była regularnie odśnieżana, druga pokryta była warstwą śniegu o grubości od 10-60 cm. Wykonane testy jasno pokazały, że uzysk energii w przypadku odśnieżania modułu fotowoltaicznego wynosił 1,4%. W przeliczeniu na polskie złote jest to kwota około 38 zł w ciągu całego roku.

Jak widać, pokrywa śnieżna i wpływ śniegu nie ma znaczenia dla pracy całej instalacji. Natomiast szkody, które mogą powstać w wyniku usuwania zalegającego śniegu, mogą nas narazić na znaczące koszty i wymianę całej instalacji.

Czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać?

Jak już wiesz, nie ma konieczności odśnieżania instalacji PV, nawet przy intensywnych opadach śniegu. Kąt nachylenia paneli samoistnie prowadzi do usuwania śniegu z ich powierzchni. Jeśli jednak nie chcesz czekać, aż śnieg sam się zsunie lub ulegnie topnieniu, wówczas można rozważyć samodzielne usunięcie pokrywy śnieżnej. Pamiętaj, by nie używać łopaty do odśnieżania, lub innych ostrych przedmiotów, które mogłyby uszkodzić powierzchnię modułów. Odśnieżyć moduły możesz przy pomocy miękkiej szczotki. Pamiętaj o środkach ostrożności i własnym bezpieczeństwie. Wchodzenie zimą na dach może być bardzo niebezpieczne.

Systemy PV zostały przystosowane do działania w różnych warunkach pogodowych. Część użytkowników paneli PV zastanawia się nadal, czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać. Producenci są zgodni, że nie jest to konieczne. Jeśli jednak uważasz, że śnieg ogranicza pracę instalacji fotowoltaicznej, możesz samodzielnie usunąć z niej pokrywę śnieżną. Decydując się na ten krok, należy pamiętać przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie i użyciu jedynie miękkich przedmiotów. Gwarancja nie obejmuje bowiem uszkodzeń mechanicznych.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl