W obecnych czasach coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się przejść na odnawialne źródła energii. Dzieje się tak ze względu na większą świadomość ekologiczną, ale także na chęć ulżenia własnemu portfelowi. W wielu przypadkach dobrze sprawdza się fotowoltaika 4.5 kW. Cena takiej instalacji może się od siebie różnić w zależności od wielu czynników. Sprawdź, jakich kosztów się spodziewać i w jaki sposób uzyskać potencjalne dotacje do inwestycji.
Kiedy warto wybrać instalację 4,5 kW?
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4.5 kW będzie doskonałym wyborem dla gospodarstw domowych, w których prąd służy przede wszystkim do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Mowa tu o oświetleniu, korzystaniu na co dzień ze sprzętu RTV i AGD oraz ze sprzętu komputerowego. W takich przypadkach zapotrzebowanie energetyczne zamyka się w 4000 kWh energii.
Większe budynki, w których prąd służy dodatkowo do ogrzewania, czy klimatyzacji mogą wymagać instalacji PV o zdecydowanie większej mocy.
Jak wyliczyć zapotrzebowanie na moc fotowoltaiki?
Zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd elektryczny jest najważniejszym kryterium doboru mocy fotowoltaiki. Jeżeli zastanawiasz się, czy panele solarne o mocy 4.5 KW będą odpowiednie właśnie dla twojego domu, możesz skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów. Te proste narzędzia pozwalają w szybki i prosty sposób oszacować potencjalną moc elektrowni.
Istnieje również sposób, który pozwala szybko (ale również bardzo ogólnie) wyliczyć moc paneli na podstawie comiesięcznych rachunków za prąd. Zakłada się, że każde wydawane miesięcznie 50 złotych odpowiada instalacji o mocy 1 kW. Według tej reguły fotowoltaika 4,5 kW będzie odpowiednia dla domu, w którym rachunki za energię elektryczną wynoszą około 250 złotych.
Oczywiście dokładne zapotrzebowanie twojego domu na energię słoneczną wyliczy zatrudniona do montażu fotowoltaiki firma. Wszystkie wymienione powyżej sposoby służą jedynie do wstępnego oszacowania swoich potrzeb.
Fotowoltaika 4.5 kW – cena instalacji i montażu
Obecnie na rynku można spotkać komponenty montażowe fotowoltaiki o bardzo różnej jakości. Najtańsze panele można dzisiaj kupić za około 4 tysiące za 1 kW mocy. Klient, który chciałby zaoszczędzić mógłby więc zamknąć koszt instalacji w 20 tysiącach złotych.
Warto jednak zaznaczyć, że jakość komponentów, które wchodzą w skład zestawu jest bardzo ważna. Za sprzęt najlepszej klasy trzeba obecnie zapłacić mniej więcej 8 tysięcy za 1 kW. Jak widać rozbieżności fotowoltaika 4.5 kW może kosztować od 20 do nawet 40 tysięcy złotych.
Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?
Warto wiedzieć, że panele słoneczne widoczne na dachach domów jednorodzinnych nie są jedynym elementem zestawu fotowoltaicznego. Pozostałe komponenty, które trzeba zakupić to:
- falownik (zwany także inwerterem);
- dwukierunkowy licznik;
- okablowanie;
- systemy mocowania.
Od czego zależy koszt całej instalacji?
Na ostateczny kosz inwestycji wypływa wiele czynników. Najważniejsza jest klasa paneli fotowoltaicznych. Obecnie największą popularnością cieszą się nowoczesne – monokrystaliczne. Są one zdecydowanie bardziej wydajne, ale jednocześnie droższe od starszych modeli.
Wiele zależy również od usług konkretnej firmy. Przedsiębiorstwa, które debiutują na rynku energii odnawialnej oferują zazwyczaj o wiele bardziej przystępny cennik niż bardzo doświadczone firmy. Czy warto jednak oszczędzać na jakości usług? To pytanie pozostanie otwarte.
Dofinansowanie fotowoltaiki – możliwe opcje
Fotowoltaika, nawet ta o stosunkowo niewielkiej mocy, nadal pozostaje sporym jednorazowym wydatkiem. Warto więc rozejrzeć się za licznymi rządowymi i unijnymi ulgami, które przysługują osobom inwestującym w energię odnawialną.
Zanim zdecydujesz się na zakup instalacji fotowoltaicznej sprawdź, czy przysługuje ci któraś z dotacji. Możesz również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala odpisać od podatku koszta poniesione na moduły i resztę zestawu. Jednorazowo może być do nawet 53 tysiące złotych na jedną osobę.
Czy instalacja 4,5 kW jest opłacalna?
Inwestycja w fotowoltaikę to gwarancja opłacalności. Własna elektrownia solarna pozwala na niemal natychmiastowe oszczędności na rachunkach za prąd. W czasach energetycznej niepewności jest to szczególnie istotna kwestia.
Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że prąd wyprodukowany przez panele przechowywany jest w sieci energetycznej. Z nadwyżki można skorzystać w typowych dla naszego klimatu miesiącach, kiedy panuje zacienienie. Można więc śmiało założyć, że instalacja działa niezależnie od pogody.
Fotowoltaika 4.5 kW – cena i zwrot z inwestycji
Kiedy zwraca się inwestycja w fotowoltaikę? Nie ma niestety jednej konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od bieżącej polityki energetycznej oraz dopasowania konkretnej instalacji do potrzeb gospodarstwa domowego. Zazwyczaj jednak do pełnego zwrotu dochodzi po upływie pięciu-sześciu lat.
Podsumowanie
Zapotrzebowanie na energię elektryczną przeciętnej czteroosobowej rodziny powinna spełnić fotowoltaika 4.5 kW. Cena takiej inwestycji wynosi od 20 do 40 tysięcy złotych w zależności od wielu czynników. Wydane pieniądze zwrócą sie już po kilku latach a niskimi rachunkami za energię można cieszyć się niemal od początku swojej przygody z eletrownią solarną.