Pompa ciepła do basenu – jak to działa? Czy podgrzewanie wody w basenie energią odnawialną się opłaca?

Pompa ciepła do basenu to rozwiązanie, które zyskuje na popularności. Czy rzeczywiście jest opłacalna? Jaką pompę wybrać, aby efektywnie podgrzewała wodę basenową? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
pompa ciepła do basenu

Niemal każdy właściciel prywatnego ogrodowego basenu w pewnym momencie stanie przed wyborem źródła ogrzewania wody. Dzięki temu można korzystać ze zbiornika nieco dłużej niż tylko w czasie sezonu kąpielowego, czyli przez kilkadziesiąt najcieplejszych dni w roku. Rozwiązań jest kilka – elektryczne podgrzewacze, czy kolektory słoneczne. Coraz bardziej popularnym jest pompa ciepła do basenu.

Jak działa pompa ciepła do basenu?

Podstawą działania każdej pompy ciepła jest pobieranie energii ze środowiska i za pomocą prądu zamiana jej w ciepło. W przypadku pomp, które wykorzystywane są w budynkach mieszkalnych i gospodarczych ciepło oddawane jest do wody grzewczej i użytkowej. W przypadku pompy basenowej dochodzi do uzyskania ciepłej wody w basenie.

Strumień przepływu wody przez wodę w zbiorniku regulowany jest przez zawór wejściowe oraz przez znajdujący się dalej zawór na bypassie.

Ile prądu pobiera pompa ciepła do basenu?

Jeden kilowat zużytej energii elektrycznej pobranej z sieci pozwala pompie na wytworzenie od 5 do 6 kW ciepła. W połączeniu z pompą filtracyjną w ciągu jednego dnia pompa ciepła do basenu zużywa mniej więcej 15-20 kWh.

Pobór energii jest uzależniony od temperatury na zewnętrz. Wiele osób rozpoczyna podgrzewanie wody jeszcze wiosną, aby móc korzystać z basenu nawet wtedy, kiedy temperatura powietrza nie jest jeszcze najwyższa. W trakcie ciepłych miesięcy pompa służy jedynie do utrzymania temperatury wody i uniemożliwienia straty ciepła. Wówczas zużywa znacznie mniej energii. Niektórzy decydują się na wydłużenie sezonu i grzeją wodę jeszcze jesienią.

Czy każda pompa ciepła nada się do ogrzewania basenu?

Zdecydowanie nie każda pompa ciepła sprawdzi się do ogrzewania wody basenowej. Na rynku dostępne są już urządzenia stworzone specjalnie w tym celu. Jakimi cechami wyróżniają się spośród innych?

  • Posiadanie skraplacza, który pracuje bezpośrednio na wodzie basenowej.
  • Ograniczenie zakresu temperatury, do której się podgrzewa (optymalnie jest to najwyżej 35 stopni). Zapobiega to
  • Obudowa odporna na trudne warunki atmosferyczne.
  • Wymiennik ciepła dostosowany do wody basenowej – wykonany z tytanu lub stali nierdzewnej, odporny na działanie pierwiastków, przede wszystkim chloru).
  • Skraplacz wykonany z tytanu.
Zobacz też:  Dofinansowanie do pomp ciepła - ile można zyskać w 2023 roku

Koszta eksploatacji basenowej pompy ciepła

Jedną z największych zalet pomp ciepła jest fakt, że aż dwie trzecie pobieranej przez siebie energii czerpią one ze środowiska. Odnawialne źródła energii to jednak nie wszystko. Aby pompa mogła prawidłowo pracować i podgrzewać wodę w twoim basenie, potrzebuje ona do pracy energii elektrycznej.

Czy koszta eksploatacji są bardzo mocno odczuwalne? Jak ogrzewanie wody w basenie pompą wpływa na rachunki za prąd? W istocie wiele zależy od tego, na jakie urządzenie się zdecydujesz.

Najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po model dedykowany specjalnie do wody basenowej. W takich pompach ważne komponenty, takie jak wymiennik ciepła i skraplacz dostosowane są specjalnie do pracy z wodą basenową. W ten sposób zdecydowanie zwiększa się efektywność COP. Opłata eksploatacyjna nie jest zaś wyższa niż ma to miejsce na przykład podczas używania elektrycznych grzałek.

Pompa ciepła do basenu – komfort użytkowania i oszczędność

Dzięki pompie ciepła do basenu możesz cieszyć się ciepłą i przyjemną wodą w zasadzie niezależnie od temperatury powietrza. Oczywiście nie jest to jedyna metoda jej ogrzewania. Tradycyjnie korzysta się również z:

  • grzałki elektrycznej;
  • kotła gazowego;
  • kotła olejowego.

W porównaniu z nimi pompa jest jednak urządzeniem nieporównywalnie tańszym w eksploatacji. Oczywiście trzeba jednak pamiętać, że na ostateczny koszt uzyskania optymalnej temperatury we własnym basenie wpływa wiele jego czynników, przede wszystkim:

  • wielkość samego zbiornika;
  • efektywność urządzenia (najlepiej wypada tutaj pompa ciepła PCWB);
  • moc cieplna;
  • to przez ile godzin dziennie lustro wody jest przykryte;
  • docelowa temperatura (zazwyczaj jest to 35 stopni, chociaż niektórzy preferują wyższą. Nie powinna jednak przekraczać 40 stopni).

Podsumowanie

Użytkowanie basenu, który znajduje się w naszym własnym ogrodzie to bardzo duża radość i świetny sposób na relaks. Walory tak spędzonego czasu zdecydowanie podnosi przyjemnie ciepła woda. Pompa ciepła do basenu to ciekawa i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych metod grzania. Ma ona wiele zalet: przede wszystkim pomaga zaoszczędzić a dodatkowo jest ekologiczna i wykorzystuje głównie odnawialne źródła energii. Koszt eksploatacji wyraża się przede wszystkim w rachunkach za prąd, jednak sumarycznie i tak jest on niższy niż w przypadku tradycyjnych metod ogrzewania wody.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl