Mikrofalownik – czy warto instalować go w sieci fotowoltaicznej?

Pojęcie falownika lub inwertera znane jest wszystkim automatykom, a urządzenie podobnego typu stosowane jest między innymi w maszynach przemysłowych. Co to jest mikroinwerter w sieciach fotowoltaicznych i jak działa?
mikrofalownik

Tylko wydajna i optymalnie pracująca sieć fotowoltaiczna zapewni skuteczne pobieranie energii. Wpłynie to na szybki zwrot i maksymalne wykorzystanie warunków naturalnych. Do optymalizacji sieci służy mikrofalownik montowany przy panelach. Czy warto go mieć?

Rosnąca popularność sieci fotowoltaicznych przynosi nam wiele korzyści, ale także sporo nowych zwrotów i pojęć. Jednym z nich jest mikrofalownik, który może pojawić się w niektórych typach sieci. Warto wiedzieć czym dokładnie jest to urządzenie i w jaki sposób działa.

Mikrofalowniki i mikroinwertery fotowoltaiczne

Aby sprecyzować, jakie zadanie pełni mikrofalownik, warto objaśnić pokrótce jego specyfikę pracy. Energia słoneczna dociera na ziemię w postaci fotonów, które zawierają ładunek elektryczny. Panele fotowoltaiczne przetwarzają je i wyodrębniają z nich elektrony. Dzięki temu pozyskiwana jest energia elektryczna w postaci prądu stałego. Taka energia nie jest w stanie zasilać urządzeń podłączonych do gniazdek i prąd stały musi być przetworzony na prąd zmienny. Taką funkcję pełni falownik, a w niektórych modułach fotowoltaicznych te zadania wykonują właśnie mikroinwertery.

Mikrofalowniki czy falownik – budowa sieci

W większości mikroinstalacji fotowoltaicznych stosowany jest jeden falownik dla całej sieci. Przy instalacjach o wielkości 10 do 50 kW wszystkie panele połączone są ze sobą, a następnie podpięte do jednego inwertera. Wpływa to na koszty instalacji, ponieważ inwerter jest jednym z najdroższych elementów w całej sieci. 

Dlaczego warto dbać o falowniki?

Niestety sieciowe połączenie paneli generuje też problemy choćby w przypadku awarii. Uszkodzenia jednego panelu lub przerwanie sieci zatrzymuje jej działanie. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie panele w sieci wyrównują wydajność do najsłabszego. Jeśli jeden z nich jest uszkodzony lub mocno zabrudzony, ilość pobranej energii spada.

Zobacz też:  Opłata mocowa a fotowoltaika – ile można zaoszczędzić na opłatach, montując panele słoneczne?

Mikrofalowniki PV – zastosowanie

Jednym z rozwiązań problemów związanych z małą wydajnością sieci jest mikrofalownik. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie ma mniejsze rozmiary niż tradycyjny falownik. Jego zasada działania jest taka sama, jednak mikrofalowniki fotowoltaiczne podpina się do każdego panelu z osobna. Dzięki temu znikają wszelkie problemy związane z niesprawnością pojedynczego modułu. Sieci wykorzystujące działanie mikrofalowników charakteryzują się większą sprawnością szczególnie w lokalizacjach o nieidealnych warunkach

W jakich sytuacjach stosować mikrofalowniki do fotowoltaiki?

Pojedynczy inwerter to rozwiązanie korzystniejsze z punktu widzenia finansów. Jednak występuje kilka sytuacji, w których lepiej sprawdzą się mikroinwertery fotowoltaiczne. Eksperci wskazują miejsca o słabym nasłonecznieniu jako te, w których sprawdzi się mikrofalownik. Wówczas każdy panel będzie pracował indywidualnie, pobierając mniej lub więcej energii w zależności od aktualnego poziomu nasłonecznienia. 

Gdzie montuje się mikroinwertery?

Powszechnie fotowoltaika mikroinwertery wykorzystuje w budynkach z dachami o niejednolitej powierzchni. Jeśli dach ma więcej połaci niż dwie, na każdej z nich nasłonecznienie będzie inne. Aby nie osłabiać działania całej sieci, stosuje się mikrofalownik dla każdego panela osobno. Przy takiej sieci bardzo łatwa jest także rozbudowa instalacji. Często także przy małych instalacjach projektowane są mikrofalowniki. Większość tradycyjnych falowników działa bowiem przy sieciach powyżej 3kW. 

Mikroinwertery – wady

Pomimo istotnych zalet można zauważyć także sporo wad, eksploatując mikrofalowniki. Należą do nich:

  • zużycie pod wpływem temperatury;
  • dość wysoka cena instalacji;
  • podatność na awarie.

Opinie specjalistów wskazują na ekstremalne warunki pracy tych urządzeń. Mocowane są na połaci dachowej pod panelami, dlatego muszą działać w skrajnych temperaturach. W upalne dni temperatura pod panelami może dochodzić nawet do 80OC. To powoduje szybsze zużycie tych elementów i większą awaryjność. 

Mikrofalowniki a koszt utrzymania sieci

Inwestorzy stosujący działanie mikroinwerterów wady wskazują również po stronie kosztów utrzymania sieci. Te urządzenia są najnowocześniejszym elementem sieci, a co za tym idzie – także najbardziej awaryjnym. Więcej urządzeń, które mogą się zniszczyć, to automatycznie więcej wizyt serwisantów i kosztów naprawy. Z reguły także cena całej instalacji fotowoltaicznej wykorzystującej mikrofalownik jest nieco wyższa. 

Zobacz też:  Czy fotowoltaika w bloku jest opłacalna? Poznaj możliwości zastosowania paneli PV na balkonach

Mikroinwertery czy falownik?

Decyzja o tym, czy zastosować mikrofalownik powinna zapaść indywidualnie po ocenie ukształtowania dachu i jego nasłonecznienia. Musisz mieć też na uwadze wady i zalety tego typu sieci. Instalacje wyposażone w mikrofalowniki szybciej się zwracają, ponieważ produkują więcej energii. Niestety, koszty ich utrzymania i awaryjność są na wyższym poziomie. 

Jak widać, odpowiedź na pytanie, czy opłaca się inwestować w mikrofalownik, nie jest prosta. To urządzenia nowoczesne, ale paradoksalnie właśnie z tego względu droższe w naprawie. Jeśli jednak masz na uwadze przede wszystkim szybszy zwrot zainwestowanych w fotowoltaikę środków, możesz postawić właśnie na to rozwiązanie techniczne.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl