Zestaw fotowoltaiczny – czy to się opłaca? Jaki jest jego koszt i kiedy się zwróci?

Energia słoneczna dociera na ziemię w postaci cząsteczek fotonów. Choć jest darmowa i w pełni odnawialna, nie wykorzystujemy nawet tysięcznej części procenta tego zasobu. Każdy zestaw fotowoltaiczny przybliża nas do uzyskania czystego powietrza i odejścia od energii węglowej. Jeśli planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej, poznaj koszty, z jakimi musisz się liczyć.
zestaw fotowoltaiczny

Każdy zestaw fotowoltaiczny przybliża nas do uzyskania czystszego środowiska. Dowiedz się, czy takie rozwiązanie ci się opłaci. Jaki system fotowoltaiczny wybrać?

Zanim zdecydujesz się na konkretny zestaw paneli fotowoltaicznych, musisz określić swoje potrzeby. Najprościej ocenić zapotrzebowanie obiektu, przeglądając dotychczasowe rachunki za prąd. Z łatwością podliczysz roczne zużycie energii i dostosujesz moc sieci do własnych potrzeb.

Jak wybrać zestaw paneli fotowoltaicznych?

Przyjmij założenie, że z zestawu fotowoltaicznego o mocy 1 kW rocznie w naszym klimacie jesteś w stanie pobrać około 1000 kWh energii elektrycznej. 

Nieco trudniej będzie ocenić zapotrzebowanie, jeśli dopiero wznosisz obiekt i nie znasz jeszcze rzeczywistego zużycia. Możesz wówczas posłużyć się przykładowymi obliczeniami. Z pewnością pomocną dłoń wyciągnie do ciebie firma oferująca montaż paneli fotowoltaicznych. Cena zestawu może być jednak wysoka, ponieważ obliczenia przeprowadzone będą na wysokich danych o zużyciu. Dla pewności zestaw te obliczenia z własnymi, co da ci w miarę obiektywny pogląd.

Dla ułatwienia obliczeń przyjmijmy, że twój nowy dom ma około 100 m². Na zapotrzebowanie energetyczne składają się różne czynniki, które nie muszą być w całości pokryte z mocy zestawu. Fotowoltaika może pokryć część zapotrzebowania energetycznego, a resztę pozyskasz z innych źródeł. Najważniejsze czynniki mające wpływ na zapotrzebowanie energetyczne to:

  • potrzeby własne – czyli prąd zużywany do oświetlenia czy zasilania urządzeń RTV i AGD. Możesz przyjąć zużycie na poziomie 2400 kWh rocznie;
  • ciepła woda użytkowa – na każdego mieszkańca oblicz roczne zużycie na poziomie 500 kWh;
  • ogrzewanie – najwięcej energii pochłania właśnie ono. Zapotrzebowanie na energię jest różne dla różnych konstrukcji budynków. Największe dopuszczalne dla nowych domów to 70 kWh/m2/rok, czyli w naszym przypadku 7000 kWh. W domach pasywnych zużycie obliczane jest na poziomie 15 kWh/m2/rok, zatem zaledwie 1500 kWh.
Zobacz też:  Opłata mocowa a fotowoltaika – ile można zaoszczędzić na opłatach, montując panele słoneczne?

Panele fotowoltaiczne – cena zestawu

Stajesz przed kolejnym pytaniem, na które trudno jest odpowiedzieć bez poznania konkretnych danych. Ile kosztują baterie słoneczne? Cena zestawu zależna jest od mocy instalacji, lokalizacji, trudności montażowych i wielu innych czynników. Same panele to ponad połowa kosztów instalacji. Czym więcej będzie trzeba ich zamontować, tym droższa okaże się cała sieć. Do tego dochodzą koszty związane z montażem, które także mogą znacznie różnić się w zależności od firmy wykonawczej. Istnieją również zestawy fotowoltaiczne do samodzielnego montażu.

Do wstępnych obliczeń możesz przyjąć, że koszt sieci o mocy 1 kW to od 4 do 5 tysięcy złotych. Im większy zestaw fotowoltaiczny wybierzesz, tym bliżej dolnej granicy wspomnianych widełek się znajdziesz. Staraj się omijać oferty firm, które oferują znacznie niższe ceny niż średnia. Za znacznym obniżeniem kosztów zawsze kryje się gorsza jakość paneli, falownika lub brak doświadczenia ekipy monterskiej. Nie oznacza to, że musisz wybierać najdroższe oferty. Miej jednak na uwadze, że zestaw fotowoltaiczny będzie pracował dla ciebie przynajmniej przez najbliższych 20 lat. 

Zestaw paneli fotowoltaicznych – kiedy się zwróci?

Pytanie o okres zwrotu jest jednym z najczęściej zadawanych przez inwestorów. Nie ma się co dziwić, zestaw paneli fotowoltaicznych to spory wydatek, który z założenia ma przynosić wymierne zyski. Można bezpiecznie przyjąć założenie, że zwrot inwestycji nastąpi po 7–10 latach. Jeśli skorzystasz z dopłat czy odpisów od podatku, okres zwrotu kosztów może być krótszy. W tym czasie będziesz ponosił jedynie koszty utrzymania sieci elektrycznej, które wyniosą do 200 złotych rocznie. 

Wiele zależy od zużycia prądu elektrycznego oraz wielkości i jakości sieci, którą wybierzesz. Jeśli skorzystasz z kiepskiej jakości podzespołów i marnego inwertera, musisz liczyć się z potrzebą napraw serwisowych. Dodatkowo możesz zdecydować się na ubezpieczenie paneli czy wydłużenie obsługi gwarancyjnej. To wszystko generuje koszty utrzymania i w efekcie prowadzi do wydłużenia czasu zwrotu. 

Zobacz też:  Czy panele słoneczne to przyszłość?

Fotowoltaika na działce – czy to się opłaca?

We wcześniejszej części tekstu omawialiśmy zestaw fotowoltaiczny głównie dla domów jednorodzinnych. To właśnie takie mikroinstalacje stanowią większość z obecnie powstających sieci na prywatny użytek. Część osób jest jednak zainteresowana budową sieci w domkach letniskowych czy na działkach wypoczynkowych. Czy fotowoltaika na działce poza miastem ma sens?

W tym przypadku także wiele zależy od wielkości sieci i ogólnych warunków, w jakich znajduje się obiekt. W domach letniskowych będziesz spędzał czas jedynie w okresie letnim, dlatego zużycie prądu nie będzie duże. Z pewnością wystarczy ci instalacja o mocy 1 kW, a zdobyta latem energia wystarczy nawet do ładowania samochodu. Jeśli nie masz możliwości podłączenia obiektu do sieci energetycznej, będziesz też potrzebował akumulatorów, czyli stworzysz sieć off-grid. Przy tak niewielkiej instalacji musisz liczyć się z kosztem około 5 tysięcy złotych. 

Często zestaw ogniw solarnych jest jedyną szansą na pozyskiwanie energii w domach ulokowanych z dala od cywilizacji. Koszt podciągnięcia sieci energetycznej może być bardzo wysoki. Do tego dochodzi czas oczekiwania, który często może rozciągnąć się na lata. Dlatego fotowoltaika na działce będzie najlepszym rozwiązaniem mimo długiego czasu zwrotu kosztów. 

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl