Z czego mogą być zrobione ekologiczne opakowania produktów?

Współcześnie konsumenci wykazują się coraz większą świadomością dotyczącą konieczności dbania o planetę. Znajduje to odzwierciedlenie w ich wyborach zakupowych. Dużą popularnością cieszą się więc produkty ekologiczne. Ważne są jednak nie tylko same towary, lecz także ich opakowania. Mogą być one zrobione z materiałów, których wykorzystanie i późniejsza utylizacja nie szkodzą środowisku. Czym się charakteryzują opakowania ekologiczne i z czego najczęściej są wykonane?

Czym wyróżniają się opakowania ekologiczne?

W pierwszej kolejności warto wiedzieć, czym właściwie są ekologiczne opakowania. Mówiąc najogólniej, charakteryzują się one tym, że zostawiają możliwie najmniejszy ślad środowiskowy, czyli nie szkodzą nadmiernie naszej planecie. Wytwarza się je w procesach związanych z odpowiedzialną produkcją, w których w niewielkich ilościach zużywa się energię i zasoby naturalne. Ponadto liczy się sposób użytkowania takich opakowań. Są one ekonomiczne i wyróżniają się dużą funkcjonalnością. Ich stosowanie jest bezpieczne dla użytkowników. Kluczową kwestię stanowi także ich utylizacja – pod tym względem stawia się na rozwiązania związane z recyklingiem i biodegradowalnością. Pozwala to znacznie ograniczyć ilość produkowanych odpadów.

Opakowania ekologiczne muszą być bardzo dobrze przemyślane i zaprojektowane. Warto przy tym zaznaczyć, że ważne są nie tylko pudełka czy pojemniki, w których znajdują się dane produkty, lecz także umieszczone na nich etykiety ekologiczne. Producenci powinni więc podchodzić kompleksowo do tworzenia opakowań przyjaznych środowisku.

Biodegradowalne opakowania ekologiczne

O tym, czy dane opakowanie jest ekologiczne, decyduje materiał, z którego zostało wyprodukowane. Popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie surowców organicznych, które są biodegradowalne. Tak określa się materiały, które po zużyciu ulegają naturalnemu rozkładowi w środowisku. W procesie tym nie potrzeba więc działania człowieka. Wszystko dzieje się dzięki mikroorganizmom (m.in. bakteriom lub grzybom), które same rozkładają takie opakowanie, np. na metan, biomasę czy materiały o charakterze nieorganicznym. Na to, jak długo trwa biodegradacja, wpływają m.in. temperatura i promieniowanie UV. Zawsze jednak jest to szybsze niż w przypadku materiałów sztucznych. Dzięki temu opakowania nie zalegają latami w środowisku. Ma to duże znaczenie dla jego ochrony.

Biodegradowalne opakowania ekologiczne mogą być zrobione z różnych materiałów. Wyjątkowo popularne jest wykorzystanie: celulozy, roślin strączkowych, żyta, skrobi ziemniaczanej, skrobi kukurydzianej czy bawełnianych tkanin.

Zobacz też:  Telewizja a ekologia – czy oglądanie telewizji ma wpływ na środowisko?

Opakowania ekologiczne wytwarzane z materiałów z recyklingu

Mianem opakowań ekologicznych nazywa się te wytworzone z materiałów, które zostały otrzymane w ramach procesów recyklingowych. Co ważne, można także odzyskać je po raz kolejny – i tak wiele razy, aż do momentu, gdy stracą one swoje właściwości. Dzięki temu nie generuje się nadmiernej ilości odpadów, tylko ponownie je wykorzystuje, co jest działaniem bardzo przyjaznym środowisku. Wśród materiałów tego typu, z których można wytworzyć ekologiczne opakowania, znajdują się m.in.: papier, karton, bambus, mąka kukurydziana, trzcina cukrowa, plastik, szkło oraz metal, poddające się recyklingowi.

Treść promocyjna

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl