8 wskazówek, jak zmniejszyć zużycie energii przez komputer

komputer stacjonarny

W 2022 roku przemysłowi odbiorcy energii elektrycznej w Polsce płacili średnio 1,24 zł za kilowatogodzinę. Kwota ta oznacza wzrost o 9% w porównaniu z 2021 r. i jest najwyższą wartością odnotowaną od 1970 r. Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej, ważniejsze jest teraz podejmowanie kroków w celu oszczędzania energii. Jednym z takich kroków jest zmniejszenie zużycia energii przez komputer. Oto jak to zrobić.

1. Zmniejsz jasność monitora komputera

Większość obecnych monitorów ma wbudowany czujnik, który dostosowuje jasność ekranu do ilości światła w pomieszczeniu. Możesz także ręcznie dostosować jasność komputera, aby jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie energii.

2. Odłączaj komputer, gdy nie jest używany

Wiele osób pozostawia komputery włączone przez cały dzień, nawet jeśli ich nie używają, aby zaoszczędzić czas potrzebny na ich włączenie. Jednak ta praktyka marnuje dużo energii.

Jeśli nie zamierzasz używać komputera przez jakiś czas, najlepiej go wyłączyć i odłączyć od zasilania. To dlatego, że podłączony komputer — nawet gdy jest wyłączony — nadal zużywa energię w trybie czuwania.

Jeśli zamierzasz odejść od komputera na kilka minut lub kilka godzin, nadal możesz oszczędzać energię bez poświęcania zbyt wiele czasu, wyłączając monitor. Jeśli masz laptopa, możesz przełączyć go w tryb uśpienia lub hibernacji, gdy go nie używasz.

3. Wybierz laptopa zamiast komputera stacjonarnego

Używaj laptopa zamiast komputera stacjonarnego, ponieważ laptopy są zaprojektowane w sposób zapewniający lepszą energooszczędność niż w przypadku komputera stacjonarnego.

Zobacz też:  Co sprawia, że loftowe domy to najlepsze rozwiązanie architektoniczne?

4. Podłączaj laptopa do prądu tylko na czas ładowania

Zwykle zapominamy o naszych laptopach podczas ładowania, pozostawiając je podłączone przez wiele godzin. Wiąże się z tym jedna zła wiadomość: przeładowanie powoduje z czasem zużycie baterii. Pozostawiona podłączona ładowarka nadal zużywa energię, nawet jeśli nie jest podłączona do komputera. Aby oszczędzać energię, po zakończeniu ładowania odłącz ładowarkę od laptopa.

komputer czerpiący energię z paneli

5. Połącz się z Internetem przez VPN

Korzystanie z VPN może mieć pozytywny wpływ na środowisko poprzez zmniejszenie zużycia energii przez infrastrukturę internetową. Szyfrując ruch internetowy, sieci VPN mogą pomóc zmniejszyć ilość danych, które należy przesłać, co z kolei może pomóc obniżyć zużycie energii przez serwery i sieci tworzące Internet. Może to mieć znaczący wpływ na środowisko, ponieważ centra danych i inna infrastruktura internetowa mogą zużywać duże ilości energii.

6. Odłączaj urządzenia zewnętrzne od komputera, gdy ich nie używasz

Wszelkie urządzenia zewnętrzne (np. drukarka, skaner lub kamera internetowa) podłączone do komputera nadal pobierają energię, nawet gdy nie są używane. Więc jeśli ich nie używasz, pamiętaj o odłączeniu tych urządzeń zewnętrznych od komputera.

7. Użyj listwy inteligentnej, zwłaszcza do zasilania komputerów, których nie można wyłączyć

Inteligentna listwa automatycznie wyłącza urządzenia, gdy przechodzą one w tryb czuwania. Podłączając komputer i urządzenia zewnętrzne do inteligentnego paska, nie będziesz musiał ręcznie odłączać sprzętu, gdy nie jest używany.

8. Wybierz komputer z certyfikatem Energy Star

Kupując nowy komputer, poszukaj modelu z certyfikatem Energy Star. Produkty oznaczone symbolem Energy Star gwarantują zarówno wysoką jakość, jak i oszczędność energii. Liczba gwiazdek, które posiada produkt, wskazuje, jak bardzo jest on energooszczędny. W praktyce komputer z certyfikatem Energy Star zużywa około 25–40% mniej energii elektrycznej niż konwencjonalne modele dzięki zastosowaniu najbardziej wydajnych komponentów i lepszemu zarządzaniu zużyciem energii w stanie bezczynności.

Zobacz też:  Ładowanie samochodu elektrycznego w bloku

Artykuł sponsorowany

Od 2019 roku pisze artykuły z dziedziny odnawialnych źródeł energii, sama starając się żyć ekologicznie, by nie nadwyrężać planety. Stara się pomagać innym w wyborze rozwiązań dotyczących ogrzewania domów, jak i oszczędności z tego wynikających.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl