VPN to klucz do zabezpieczenia środowiska pracy online

serwer vpn na tablecie

Praca zdalna staje się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym w wielu firmach i korporacjach. Zjawisko to przybrało na sile zwłaszcza w ostatnich latach, czyli w czasie trwania tzw. pandemii COVID. Obecna rzeczywistość nie pozostawia jednak złudzeń, że praca zdalna stanie się 100% alternatywą tradycyjnej formy pracy w wielu branżach. Z tego względu firmy muszą zadbać o bezpieczeństwo swoich danych i zasobów, a w tym pomocne będą zwłaszcza rozwiązania VPN. Dlaczego jest to klucz do zabezpieczenia środowiska pracy online? 

VPN chroni prywatność

Zacznijmy od tego, że wirtualna sieć prywatna, czyli w skrócie VPN to forma doskonałej ochrony prywatności w świecie internetu. Fakty są bowiem takie, że coraz więcej dostawców usług internetowych decyduje się na sprzedaż danych użytkowników firmom marketingowym i nie tylko. Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi to również ryzyko tego, że z czasem pewne informacje na temat użytkownika lub firmy trafią w niepowołane ręce np. hakera. 

Sieci VPN dzieli się na dwie podstawowe wersje. Jedną z nich jest ta bazująca na modelu tunelowym, a więc pozwalająca pracownikom korzystać z dobrodziejstw pracy zdalnej przy szyfrowaniu danych i pełnym bezpieczeństwie. Model ten zapobiega ryzyku wyciekowi wrażliwych informacji, przez co pracownik może korzystać z zasobów firmy z dowolnego miejsca na świecie (wszędzie tam, gdzie jest internet). Produkty VPN chronią historię przeglądania, hasła, korespondencję mailową czy pliki cookie. Co więcej, wirtualna sieć prywatna pozwala również na uzyskanie dostępu do treści, które z różnych względów mogą być niedostępne w danym kraju. 

Drugą formą VPNa jest połączenie site-to-site, a więc za pośrednictwem routerów znajdujących się w obrębie biura. Jest to zabezpieczenie bardziej lokalne i dobre, jeśli zależy nam na zoptymalizowaniu działania internetu, przeciążonego przez zbyt dużą ilość użytkowników. Koniec końców, jest to rozwiązanie maskujące adres IP, zapewniające anonimowość, szyfrowanie danych i bezpieczeństwo zarówno pracownika, jak i firmy.

Zobacz też:  Dlaczego warto kupować drewniane zabawki dla dzieci?

VPN to ochrona przed hakerami

VPN można konfigurować według potrzeb firmowych, poprzez dodawanie rozszerzeń i opcjonalnych warstw zabezpieczających np. z poziomu przeglądarki – serwery VPN można modyfikować bezpośrednio w biurze lub poprzez serwer hostingowy. W rezultacie, można m.in. włączyć blokady poszczególnych witryn internetowych, które firma uważa za zagrożenie dla swojej działalności lub w celu zoptymalizowania czasu pracy pracownika (wiele osób w trakcie pracy korzysta z Facebooka i innych social mediów, a także robi zakupy czy zagląda na kanały, będącymi pożeraczami czasu). 

Serwery VPN mogą się łączyć ze wszystkimi urządzeniami i systemami operacyjnymi. Co więcej, niektóre z aplikacji dostępne na stronach producentów technologii VPN można dodatkowo wykorzystać w swoich działaniach. Warto też dodać, że nowoczesne routery domowe posiadają już wbudowaną opcję łączenia się z serwerami VPN przy jednoczesnym szyfrowaniu danych. W rezultacie, nie zawsze trzeba instalować wybrane oprogramowanie na każdym urządzeniu z osobna. 

VPN a dane w chmurze 

W przypadku technologii VPN zbierane dane mogą zostać zapisywane bezpośrednio na serwerze wirtualnej sieci prywatnej w biurze. Inną możliwością jest zainwestowanie w router biurowy lub wykorzystanie dobrodziejstw chmury. Ostatecznie, ważnym jest także, aby VPN pochodził od renomowanego dostawcy – VPN ze statycznym adresem IP nie są w stanie maskować lokalizacji czy szyfrować wrażliwych danych z taką samą skutecznością, jak w przypadku komercyjnych rozwiązań. 

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl