Czy warto kupić kominek ekologiczny?

Kominek jest marzeniem wielu osób - dodaje wnętrzu domu niezwykłego ciepła i tworzy niemalże bajkowy klimat. Wiadomo jednak, że nie każdy może sobie na niego pozwolić - albo ze względu na trudności związane z jego użytkowaniem, albo ze względu na mieszkanie w bloku, gdzie oczywiście nie może być mowy o tradycyjnym kominku. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem może być kominek ekologiczny, który posiada liczne zalety klasycznego kominka, a przy tym unika pewnych jego wad.

Czym jest kominek ekologiczny?

Wytłumaczmy najpierw, czym dokładnie jest kominek ekologiczny. Jest to palenisko, do którego rozpalenia używa się płynu zawierającego w swoim składzie bioetanol. W przeciwieństwie do zwykłego kominka nie palimy w nim drewnem. Ze względu na swoją specyfikę w czasie spalania nie powstaje dym oraz popiół, dzięki czemu kominek ekologiczny nie dostarcza użytkownikom tylu kłopotów, co kominek tradycyjny. Ulatnia się z niego jedynie para wodna pozbawiona zapachu. Ważnym jego atutem jest fakt, że jest on przyjazny środowisku – nie wymaga korzystania z drewna czy węgla, a więc można go używać z czystym sumieniem. Może być on także zainstalowany w blokach mieszkalnych, co sprawia, że spełni marzenia wszystkich nieposiadających domu jednorodzinnego. 

Jak wybrać kominek ekologiczny?

Oferta kominków ekologicznych jest tak różnorodna, że każdy z pewnością znajdzie model trafiający w jego gust i pasujący do jego otoczenia. Gdy wejdziemy na stronę https://www.castorama.pl/ogrzewanie/kominki/wklady-i-piece-kominkowe/biokominki.cat, zobaczymy, że istnieje wiele rodzajów kominków ekologicznych. W zależności od potrzeb można zdecydować się na kominki wolnostojące, wiszące czy portalowe – możemy sobie pozwolić na fantazję i nie wstrzymywać naszej wyobraźni. Jeśli będzie to pasowało do naszego pomieszczenia, warto zastanowić się także nad doborem odpowiednich akcesoriów dodających wyjątkowej atmosfery, jak na przykład ozdobne kamienie do kominka czy ceramiczne polana dekoracyjne. Dzięki takim detalom można w bardzo prosty sposób odmienić swój salon.

Czy montaż kominka ekologicznego jest trudny?

Wiele osób myśli o zakupie kominka ekologicznego, ale obawia się problemów związanych z jego instalacją. Czy jednak jest się czego bać? Można od razu odpowiedzieć na to pytanie: nie, montaż kominka jest bardzo łatwy i z pewnością nie przysporzy nikomu większych trudności. Kominka ekologicznego nie trzeba podłączać do żadnej instalacji kominowej, dzięki czemu jego montaż nie wymaga obecności specjalistów i można go wykonać własnoręcznie. Będzie się on różnił w zależności od rodzaju kominka, który wybierzemy – w przypadku kominka wolnostojącego w zasadzie żadna czynność z naszej strony nie będzie konieczna, musimy go tylko ustawić w docelowym miejscu i od razu możemy cieszyć się pięknym płomieniem. Natomiast w przypadku kominka wiszącego niezbędne będzie przytwierdzenie go do ściany – ale to koniec trudności. Jak widać, montaż kominka nie jest niczym skomplikowanym.

Zobacz też:  Co sprawia, że loftowe domy to najlepsze rozwiązanie architektoniczne?

Co jeszcze trzeba wiedzieć przed zakupem?

Należy pamiętać o tym, żeby znaleźć dla kominka przestrzeń, w pobliżu której nie znajdują się żadne materiały łatwopalne – w innym przypadku mogłoby dojść do pożaru. Jeśli myślimy przykładowo o zamontowaniu w domu kominka wiszącego, dobrze by było, gdyby znajdował się on na wysokości uniemożliwiającej dostęp do niego dzieciom lub zwierzętom. Warto także pamiętać, że kominek ekologiczny, tak jak w przypadku swojego tradycyjnego odpowiednika, dostarcza mieszkaniu pewnej ilości ciepła, jednak nie może on zastąpić ogrzewania – pełni przede wszystkim funkcje aranżacyjne i dekoracyjne. 

Podsumowanie – czy warto kupić kominek ekologiczny?

Kominek ekologiczny nie bez powodu jest coraz chętniej kupowany, gdyż dodaje on przestrzeni dużo wdzięku i charakteru, a przy tym korzystanie z niego nie wymaga zbyt wiele wysiłku. Jeśli pragniesz ożywienia swojej przestrzeni domowej, to zakup kominka może być dobrym pomysłem. Z pewnością wytworzy on atmosferę rodem z domku zagubionego gdzieś w lesie. 

Materiał promocyjny

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl