Telewizja a ekologia – czy oglądanie telewizji ma wpływ na środowisko?

Oglądanie telewizji wpływa na ekosystem głównie dlatego, że powoduje zużycie energii. Jak zredukować negatywne oddziaływanie odbiorników TV na otoczenie i świat przyrody? Oto sprawdzone sposoby na zamianę domowych seansów w bardziej ekologiczną rozrywkę.

Jak oglądanie TV wpływa na środowisko?

Przy okazji włączania telewizora niewiele osób zastanawia się, jak taka czynność wpływa na środowisko naturalne. Często takie oddziaływanie jest dość negatywne, ponieważ ekrany do oglądania materiałów wideo i systemy, które umożliwiają odbieranie sygnałów nadawczych, generują zużycie prądu.

Zatem im częściej i dłużej działa telewizor, tym więcej energii trzeba wyprodukować do jego zasilenia. Jako że na ten moment zastosowanie odnawialnych źródeł energii nie jest na wysokim poziomie, to wytwarzanie prądu nie należy do najbardziej ekologicznych procesów.

Dodatkowo warto wspomnieć, że przy okazji zużywania energii telewizory emitują również dwutlenek węgla, który – jak wiadomo – nie jest przyjazny dla naszej planety.

Ekologiczna rozrywka – jak oglądać ulubione treści i nie wyrządzać szkody środowisku?

Choć telewizja może mieć negatywny wpływ na środowisko, to nie znaczy, że trzeba z niej całkowicie rezygnować. W końcu jest ona cennym źródłem informacji, a także dostawcą rozrywki, który od lat gości w wielu domach.

Zamiast zaprzestania oglądania TV, warto wprowadzić proekologiczne rozwiązania, które ograniczą wpływ tej czynności na ekosystem. Jak zmniejszyć negatywne oddziaływanie telewizji na otoczenie?

Wybór energooszczędnych odbiorników to podstawa

Aby ograniczyć wpływ telewizji na środowisko, trzeba zmniejszyć ilość pobieranej przez nią energii. W tym zadaniu pomoże przede wszystkim wybór odpowiedniego sprzętu.

Starsze modele odbiorników często mają bardzo energochłonne ekrany i dlatego bardziej ekologiczne rozwiązanie stanowią telewizory LED, OLED i QLED. Jednak nowoczesna technologia wyświetlania to tylko jedna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze.

Zobacz też:  Ekologiczne mieszkanie - na jakie rozwiązania ekologiczne warto się zdecydować?

Podczas kupowania TV dobrze jest sprawdzać także klasy energetyczne poszczególnych urządzeń. Im dalej w klasyfikacji będzie uplasowany dany model, tym mniej ekologiczne okaże się jego użytkowanie.

Seans bez telewizora – jak jeszcze bardziej ograniczyć zużycie energii?

Innym sposobem na zmniejszenie zużycia prądu i przyczynienie się do polepszenia sytuacji ekologicznej jest całkowita rezygnacja z telewizora. Zamiast kupować kolejne urządzenie, można postawić na telewizję mobilną i oglądać ulubione programy na smartfonie, laptopie, tablecie czy innym, posiadanym gadżecie elektronicznym. Takie rozwiązanie da się wprowadzić w życie np. za sprawą oferty telewizyjnej od Play.

Tryb oszczędzania energii sprzymierzeńcem ekologicznego widza

Niezależnie od tego, jakie urządzenie posłuży do oglądania telewizji, warto maksymalnie wykorzystać jego opcje związane z oszczędzaniem energii. Zmniejszenie rozdzielczości czy jasności ekranu to podstawowe rozwiązania, które pozwalają ograniczyć zakres wykorzystywanej mocy.

Dobrym rozwiązaniem jest również uruchomienie opcji automatycznego wyłączania sprzętu po upływie określonego czasu. Dzięki temu telewizor czy inne urządzenie zgaśnie samoczynnie, gdy ktoś np. zaśnie na dłużej przed ekranem. Tym samym prąd nie będzie zużywany bez potrzeby.

Materiał promocyjny.

Marcin Kowalczyk to inżynier, który od wielu lat zajmuje się badaniami jakości powietrza i wody oraz wpływem działalności człowieka na środowisko. Jego praca ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestii ochrony środowiska oraz poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą na zrównoważony rozwój.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl