Czym jest ekogroszek? W jakich piecach go stosować?

Ekogroszek to nowoczesny materiał opałowy, który powstaje z wyselekcjonowanych pokładów węgla kamiennego. Jego stosowanie w nowoczesnych kotłach na paliwa stałe pozwala zwiększyć wydajność energetyczną, a co za tym idzie, zmniejszyć coroczne rachunki za ogrzewanie budynku. Jest on także bardziej przyjazny środowisku naturalnemu niż klasyczny węgiel kamienny. Co jeszcze warto wiedzieć na temat ekogroszku? W jakich piecach można go bezpiecznie spalać?

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to powszechnie stosowane paliwo stałe, które jest produkowane z wysokiej jakości węgla kamiennego. Jego nazwa wzięła się od granulacji, która wynosi od 5 do około 30 mm. Niewielkie rozmiary pojedynczego ziarna materiału opałowego umożliwiają wykorzystywanie go w nowoczesnych, skomputeryzowanych kotłach z podajnikami ślimakowymi, bez ryzyka zapychania się systemu automatycznego dozowania materiału opałowego.

Na tle tradycyjnych odmian węgla ekogroszek charakteryzuje się dużą kalorycznością oraz wysoką wydajnością spalania, dlatego też jest to jedno z najefektywniejszych energetycznie paliw stałych do ogrzewania zarówno domów jednorodzinnych, jak i również budynków biurowo-przemysłowych.

Dlaczego warto wybrać ekogroszek?

Zdecydowanie najlepszym argumentem stojącym za wyborem ekogroszku są korzyści ekonomiczne. Do produkcji tego materiału opałowego wykorzystuje się najwyższej jakości surowce. Najczęściej są to ściśle wyselekcjonowane frakcje węgla kamiennego, chociaż w niektórych przypadkach jest to też węgiel brunatny. Dzięki temu ekogroszek może poszczycić się wysoką kalorycznością, czyli dużą ilością energii termicznej oddawanej w trakcie procesu spalania.

Co prawda, przeciwnicy ekogroszku podkreślają, że jest on droższym materiałem opałowym niż inne frakcje węgla kamiennego. Jednak w praktyce, ze względu na wysoką efektywność procesu spalania, w ogólnym rozrachunku ekogroszek wypada znacznie lepiej. Wykorzystując go w nowoczesnych kotłach sterowanych komputerowo, możliwe staje się zminimalizowanie ilości spalanego materiału opałowego. Równoważy to wyższy koszt początkowy zakupu ekogroszku, a co za tym idzie, pozwala znacząco zredukować koszt ogrzewania budynku w okresie jesienno-wiosennym.

Ekogroszek to także paliwo, które dzięki obniżonej zawartości wilgoci, siarki oraz substancji niepalnych emituje do atmosfery stosunkowo niewielkie ilości szkodliwych substancji. W szczególności dotyczy to tlenku siarki oraz dwutlenku azotu, a także dymu.

Zobacz też:  Czy do ekogroszku będzie dopłata w 2023 roku: sprawdź informacje

Ekogroszek nie jest bezemisyjną forma ogrzewania budynku, ale w porównaniu do tradycyjnych odmian węgla, może być uznawany w pewnym stopniu za ekologiczną alternatywę. Pozwala on znacząco zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne, a w lokalnej mikroskali przyczynia się do zmniejszenia problemu smogu snującego się nad dachami budynków.

Efektywne spalanie ekogroszku bezpośrednio przyczynia się też do redukcji nakładów czasu, jaki trzeba poświęcić na czyszczenie oraz konserwację kotłów, kominów oraz innych systemów C.O. Mniejsza ilość sadz w powietrzu minimalizuje problem zapychania się ciągów kominowych, a także ogranicza częstotliwość opróżniania zbiornika na popiół.

W jakich piecach można stosować ekogroszek?

Zasadniczo ekogroszek można stosować w praktycznie każdym rodzaju urządzeń grzewczych, które wykorzystują paliwa stałe na bazie węgla. Materiał ten nada się zarówno do tradycyjnych pieców, jak i nowoczesnych, skomputeryzowanych kotłów z zasobnikami oraz podajnikami ślimakowymi.

Z zalet płynących z palenia ekogroszkiem można korzystać również w przestarzałych już urządzeniach grzewczych. Należy jednak pamiętać, że wydajność takich pieców będzie niższa od współczesnych, energooszczędnych kotłów automatycznych lub półautomatycznych. Prawidłowe spalanie ekogroszku jest w nich również zdecydowanie łatwiejsze.

Dlatego też, w przypadku starych domów warto rozważyć inwestycję w kompleksową termomodernizację, polegającą na wymianie urządzenia grzewczego oraz ociepleniu ścian budynku. Co prawda będzie to wymagać sporych nakładów finansowych, jednak biorąc pod uwagę generowane w skali roku oszczędności, inwestycja ta może bardzo szybko się zwrócić.

Czy warto palić ekogroszkiem?

Zdecydowanie tak! Ekogroszek to ekologiczne i zarazem efektywne paliwo stałe, które podczas spalania wydziela bardzo duże ilości energii termicznej. Dzięki temu znajduje on szerokie zastosowanie zarówno w domowych, jak i również w przemysłowych systemach grzewczych.

Ekogroszek charakteryzuje się też stosunkowo niską emisją zanieczyszczeń, tym samym pozwalając zminimalizować negatywny wpływ ogrzewania domu na środowisko naturalne. Można też śmiało powiedzieć, że bez względu na rodzaj pieca, ekogroszek będzie atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego węgla kamiennego.

Zobacz też:  Jak palić peletem w piecu na ekogroszek: poradnik krok po kroku

Materiał promocyjny.

Od 2019 roku pisze artykuły z dziedziny odnawialnych źródeł energii, sama starając się żyć ekologicznie, by nie nadwyrężać planety. Stara się pomagać innym w wyborze rozwiązań dotyczących ogrzewania domów, jak i oszczędności z tego wynikających.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl