Jak wygląda budowa hal pneumatycznych?

Hale pneumatyczne to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością, zwłaszcza w przypadku sezonowego zadaszenia kortów tenisowych. Z tego też powodu obiekty te określane są bardzo często jako balony tenisowe, chociaż z powodzeniem można za ich pomocą kryć różne typy obiektów sportowych – w tym nawet boiska piłkarskie czy baseny. Jak wygląda budowa hal pneumatycznych? Jakie mamy ich rodzaje i dlaczego są one tak chętnie wybierane? Już odpowiadamy!

Rodzaje hal pneumatycznych

Hale pneumatyczne są formą zadaszenia, które nie posiada tradycyjnej konstrukcji nośnej, jak ma to miejsce w przypadku hal łukowych czy innych budynków. W tym przypadku elementem, który unosi całą halę, jest wytwarzane w niej nadciśnienie. Tym, co różni poszczególne typy balonów tenisowych, jednak nie wpływa zbytnio na to, jak wygląda budowa hal pneumatycznych, to przede wszystkim system zastosowanego poszycia i są to powłoki dwuwarstwowe lub trzywarstwowe.

  • System trójwarstwowy z linami stalowymi – poszycie złożone z membrany PCV oraz pęcherzykowej folii izolacyjnej i folii ochronnej o zwiększonej stabilności poszycia za sprawą stalowych lin.
  • System dwuwarstwowy bezlinkowy – powłoka złożona z nośnej warstwy zewnętrznej i membrany wewnętrznej, gładka powierzchnia ułatwia zsuwanie się śniegu.

Wybór określonego typu hali podyktowany jest wieloma czynnikami, które są analizowane na samym początku inwestycji. Jak postawienie hali pneumatycznej wygląda w praktyce?

Budowa hal pneumatycznych w etapach

Sama budowa hal pneumatycznych, czyli jej montaż, przebiega błyskawicznie, ponieważ konstrukcję można wznieść nawet w kilkanaście godzin. Zanim do tego dojdzie potrzeba jednak trochę czasu, który zajmuje:

  • wizja lokalna
  • wybór rodzaju poszycia hali pneumatycznej
  • analiza potrzeb w kwestii doboru wyposażenia (np. typ oświetlenia, sterowanie zdalne, czujnik wiatru i śniegu, drzwi i śluzy, zaplecze sanitarne itd.)
  • wykonanie projektu hali pneumatycznej
  • produkcja hali pneumatycznej

Kiedy hala jest już gotowa, to sam jej montaż przez doświadczoną ekipę trwa zazwyczaj jeden dzień. Oczywiście wcześniej należy odpowiednio przygotować obiekt do wykonania całej instalacji. W przypadku standardowych balonów tenisowych istnieje możliwość zakupu używanego balonu, co znacząco skraca czas całej inwestycji i sprowadza się po prostu do przygotowania terenu oraz montażu hali pneumatycznej.

Zobacz też:  Co sprawia, że loftowe domy to najlepsze rozwiązanie architektoniczne?

Zalety hal pneumatycznych

Do największych zalet hal pneumatycznych zaliczyć należy przede wszystkim niski koszt jej budowy, który wynika z braku tradycyjnych elementów konstrukcyjnych. Nie trzeba budować fundamentów ani wznosić konstrukcji stalowych czy murowanych. To z kolei przekłada się na szybki czas budowy hali pneumatycznej, co jest kolejnym wielkim plusem prowadzącym do tego, że hale te są świetnym sposobem na sezonowe krycie boisk, ponieważ ich montaż i demontaż trwa zaledwie kilkanaście godzin. I jedną z ostatnich największych zalet hal pneumatycznych używanych sezonowo jest brak skomplikowanych formalności związanych z ich budową. Taki obiekt można postawić na zwykłe zgłoszenie budowy.

Artykuł promocyjny

Od 2019 roku pisze artykuły z dziedziny odnawialnych źródeł energii, sama starając się żyć ekologicznie, by nie nadwyrężać planety. Stara się pomagać innym w wyborze rozwiązań dotyczących ogrzewania domów, jak i oszczędności z tego wynikających.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl