Specyficzne konstrukcje wolno stojące – fotowoltaika w formie carportów

Fotowoltaika przyjmuje coraz to nowsze oblicza. W ostatnich latach zaczęła pojawiać się w formie carportów. Czym są i kiedy warto zdecydować się na tego typu naziemną konstrukcję fotowoltaiczną? Jak można wykorzystać carport i komu szczególnie polecamy to rozwiązanie?

Co to jest carport?

Najprościej rzecz ujmując, jest to stelaż pod fotowoltaikę w formie wiaty. Tego typu konstrukcje PV składają się z kilku wsporników i pochyłego zadaszenia. To właśnie dach jest tu najważniejszy, ponieważ pokrywają go ogniwa fotowoltaiczne, produkujące prąd z energii słonecznej. Warto przy tym zaznaczyć, że stosuje się w tym obszarze różne rozwiązania. Co do zasady, tego typu naziemne konstrukcje fotowoltaiczne zwykle są w całości metalowe. Najlepsze modele wykonuje się ze stali. Dach przeważnie jest blaszany, a na nim układa się panele fotowoltaiczne. Jednak istnieje też rozwiązanie alternatywne. 

Niektóre carporty nie posiadają metalowego dachu. W takich przypadkach konstrukcje oferowane jako carporty to po prostu stelaże do paneli fotowoltaicznych, na których montuje się moduły BIPV. Mowa o panelach, które nie tylko produkują zieloną energię, ale też stanowią zadaszenie. To bardzo ciekawa opcja, umożliwiająca obniżenie wagi konstrukcji oraz ograniczenie zużycia materiałów. Niemniej wydajność modułów BIPV jest nieco mniejsza niż klasycznych paneli, o czym należy pamiętać, zastanawiając się nad liczbą zamontowanych modułów.

Jak wykorzystywać carporty?

Z założenia carporty służą jako wiaty garażowe, stanowiące zabezpieczenie dla samochodów. Chronią je przed czynnikami atmosferycznymi, a jednocześnie umożliwiają produkcję energii. Tę zaś można wykorzystać na wiele sposobów. Często montaż paneli fotowoltaicznych na wiacie ma na celu zasilenie ładowarki samochodu elektrycznego. Jednak to tylko jedna z opcji. Można też podciągnąć kable do przydomowego warsztatu czy garażu, a nawet do domu.

Warto zauważyć, że systemy PV w postaci carportów wykorzystuje się nie tylko jako wiaty garażowe. Wielu użytkowników korzysta z nich jako z zabezpieczenia materiału opałowego, sprzętu rolniczego, sprzętu warsztatowego i wielu innych rzeczy. Tak naprawdę mowa tutaj o uniwersalnym rozwiązaniu, które można wykorzystać na wiele sposobów. Ważne jest jednak, aby wybierać wysokiej jakości konstrukcje PV i dbać o ich poprawny montaż. Inwestycja w fotowoltaikę w jakiejkolwiek formie jest opłacalna tylko pod warunkiem jej wieloletniego użytkowania. Jakościowe moduły, ale też stelaże do paneli fotowoltaicznych, są niezbędne, aby produkcja energii odbywała się bez przeszkód przez długi czas.

Zobacz też:  Jak dbać o skórę dotkniętą wypryskiem potnicowym? Czego należy unikać?

Dla kogo montaż paneli fotowoltaicznych na wiacie?

Zastanawiasz się, czy carport to dla Ciebie dobre rozwiązanie? Z pewnością warto polecić je każdemu posiadaczowi samochodu elektrycznego. Podłączenie ładowarki do instalacji fotowoltaicznej w formie carportu to szansa na darmowe zasilanie pojazdu. Pamiętaj jednak, że energię wyprodukowaną przez panele na wiacie możesz wykorzystać również na wiele innych sposobów. Dlatego jeśli chcesz zabezpieczyć samochód czy też po prostu dysponujesz wolną przestrzenią, rozważ inwestycję w naziemną konstrukcję fotowoltaiczną w formie wiaty. Warto też zaznaczyć, że przeciętna instalacja na wiacie jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne większości gospodarstw domowych.

Carporty to również ciekawa propozycja dla biznesu. Coraz więcej hoteli czy luksusowych restauracji decyduje się na tego typu konstrukcje PV. Dzięki nim budują wizerunek ekskluzywnej, nowoczesnej firmy. Najczęściej pod carportami znajdują się ładowarki pojazdów elektrycznych, przeznaczone dla gości. Dzisiaj carporty pojawiają się też na stacjach benzynowych.

Zainteresował Cię temat carportów? A może planujesz montaż innej konstrukcji PV? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na któreś z powyższych pytań, odwiedź stronę firmy Reca Solar Szczecin – reca-solar.pl. Znajdziesz tam różnorodne naziemne konstrukcje fotowoltaiczne, wśród których z pewnością jest też produkt odpowiedni dla Twoich potrzeb.

Od 2019 roku pisze artykuły z dziedziny odnawialnych źródeł energii, sama starając się żyć ekologicznie, by nie nadwyrężać planety. Stara się pomagać innym w wyborze rozwiązań dotyczących ogrzewania domów, jak i oszczędności z tego wynikających.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl