Grzejnik do pompy ciepła – jaki typ grzejnika sprawdzi się najlepiej? Dlaczego należy unikać tradycyjnych rozwiązań?

Obecnie na rynku dostępne są różne rozwiązania technologiczne pozwalające na efektywne ogrzewanie nieruchomości. Grzejniki do pompy ciepła powinny być przede wszystkim dobrane tak, aby dawały jak najwięcej ciepłego powietrza.
Grzejnik do pompy ciepła

Właśnie budujesz nieruchomość? A może odebrałeś dom od dewelopera i masz zamontowaną nowoczesną pompę ciepła dużej wydajności? W takim razie potrzebujesz też grzejnik do pompy ciepła, który będzie działał praktycznie w każdych warunkach. Na pewno wiesz, że komfort grzewczy w domu jest bardzo ważny. Pompa, jako źródło ciepła stanowi podstawowy element nowoczesnej instalacji grzewczej w wielu nieruchomościach. Decydując się na zastosowanie ogrzewania grzejnikowego z pompą ciepła, musisz zadbać o to, aby urządzenia oddawały ciepło w odpowiedni sposób – zupełnie inny, aniżeli tradycyjne grzejniki.

Grzejnik do pompy ciepła – dlaczego klasyczny grzejnik się nie sprawdzi?

Jeśli decydujesz się modernizację systemu grzewczego w domu i instalację pompy ciepła, musisz też wiedzieć, jak grzać w pomieszczeniach w sezonie grzewczym. W tym przypadku grzejnik do pompy ciepła nie może być taki sam, jak tradycyjne modele wykorzystywane podczas ogrzewania piecami gazowymi lub kaflowymi. Niestety, ale współpraca poprzez połączenie pompy ciepła z wysokotemperaturowymi grzejnikami nie będzie wydajna. W tym przypadku grzejniki niskotemperaturowe będą znacznie lepszym wyborem. Klasyczne kaloryfery zamontowane do systemu pompy ciepła osiągną 100% moc w przedziale temperaturowym od 70 do 80 stopni Celsjusza. Taka temperatura wody w grzejnikach wymaga ciągłej pracy pompy ciepła, co sprawia, że jej koszty eksploatacji są znacznie wyższe, aniżeli w przypadku montażu ogrzewania innych grzejników.

Jakie grzejniki do pompy ciepła warto wybrać? Podpowiadamy!

Wiesz już, że zwykłe grzejniki nie sprawdzają się w przypadku pompy ciepła. Odpowiedni odbiornik ciepła to podstawa w nowoczesnych domach, gdzie zostały już przeprowadzone prace termomodernizacyjne. Do właściwej wymiany ciepła do pomieszczenia przyda się także rekuperacja domowa, czyli po prostu ekonomiczny system wentylacji zapewniający dynamikę przepływu powietrza. Poniżej znajdziesz kilka opcji, które są znacznie wydajniejsze, aniżeli grzejnik do pompy ciepła w tradycyjnej formie.

  1. Ogrzewanie płaszczyznowe, czyli po prostu popularna podłogówka. To prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie, które pozwala na efektywne ogrzewanie całej powierzchni nieruchomości i to przy minimalnych kosztach eksploatacji pompy ciepła w domu.
  2. Grzejniki kanałowa z konwekcją wymuszoną – takie rozwiązanie sprawdza się w nowoczesnych budynkach, gdzie znajdują się okna na całej powierzchni ścian. Takie grzejniki umieszczane są bezpośrednio w podłodze lub zaraz pod przeszkleniem w domu lub innej nieruchomości. Te wyposażone są w wydajne i bezpieczne wentylatory, które reagują na spadającą temperaturę. Kaloryfery kanałowe są sterowane przez specjalne oprogramowanie, które pozwala na rozpoczęcie ich pracy praktycznie natychmiast i podwyższenie dynamiki przepływu powietrza w domu lub lokalu użytkowym.
  3. Klimakonwektory – to dobra alternatywa dla klasycznych grzejników stosowanych jeszcze w wielu nieruchomościach w Polsce i na całym świecie. Warto dodać, że ich zadaniem jest nie tylko ogrzewanie, ale i chłodzenie nieruchomości. Niskotemperaturowe wentylatory skutecznie wymuszają przepływ powietrza – zarówno tego zimnego, jak i ciepłego. Co ciekawe, te urządzenia zamontujesz w wersjach ściennych, podłogowych, kanałowych oraz kasetonowych.
  4. Grzejniki płytowe – ten typ grzejnika idealnie nadaje się jako ostatni etap prac termomodernizacyjnych w nieruchomości. Po wymianie źródła ogrzewania na pompę ciepła, zdecydowanie warto zainwestować w grzejniki płytowe. Wszędzie tam, gdzie fizycznie nie da się zastosować ogrzewania płaszczyznowego, możesz skorzystać z grzejników na płytach, które są wydajne i bezpieczne w użytkowaniu.
Zobacz też:  Jaki wpływ na opłacalność ogrzewania domu ma pompa ciepła? Opinie wskazują na niższe koszty eksploatacji i zwrot inwestycji już po kilku latach użytkowania.

Na ogół można łączyć też kilka form ogrzewania nieruchomości ze sobą. Kiedy jednak zastosujesz ogrzewanie podłogowe, grzejniki do pompy ciepła raczej nie będą konieczne. W razie potrzeby zawsze możesz zainwestować w grzejniki elektryczne, które stanowią dodatkowe źródło ciepła w domu.

Grzejniki do pompy ciepła – jak można ograniczyć wydatki na ogrzewanie?

Jest wiele sposobów, które pozwalają na ograniczenie wysokości rachunków za ogrzewanie. Stosujesz w swoim domu grzejniki do pompy ciepła? W takim razie staraj się wybierać urządzenia, które posiadają odpowiednią moc grzewczą oraz są wydajne. Najlepsze są takie, które do poprawnej pracy nie potrzebują wysokich temperatur wody tak, jak w przypadku tradycyjnych grzejników.

W celu ograniczenia wydatków na energię elektryczną potrzebną do pracy pompy ciepła, a tym samym grzejników lub innego źródła ciepła, koniecznie zainwestuj w fotowoltaikę. W ten sposób uniezależnisz się energetycznie od publicznej sieci energetycznej i skutecznie zredukujesz wysokość rachunków za ogrzewanie domu.

Jak wybrać najlepszy grzejnik niskotemperaturowy do swojego domu?

Nie da się jednoznacznie określić, jaki grzejnik niskotemperaturowy będzie najlepszy dla domu z pompą ciepła. Jeśli już podłączyłeś zasilanie do pompy i chcesz ogrzać nieruchomość w sezonie zimowym, koniecznie przed wyborem grzejników, sprawdź:

  • moc grzejnika,
  • wielkość urządzenia,
  • wagę,
  • efektywną temperaturę pracy,
  • poziom pojemności wodnej,
  • bezwładność cieplną,
  • sposób montażu.

Dzięki dokładnej analizie tych kwestii będziesz w stanie wybrać najlepsze urządzenia grzewcze pozwalające na utrzymanie wysokiego komfortu cieplnego w domu jednorodzinnym i nie tylko. Rozwiązanie idealne nie istnieje, gdyż każdy dom jest inny. Musisz dopasować typ ogrzewania do potrzeb cieplnych nieruchomości. Niskotemperaturowe źródła ciepła, czyli grzejniki do instalacji o wysokiej wydajności sprawiają, że system ogrzewania staje się naprawdę wydajny. Większość pomp ciepła – nowoczesnych kotłów wytwarza spore ilości wody o temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Dla wielu pomp to wartości graniczne, których nie da się przekroczyć. Pamiętaj, że im większa powierzchnia domu, tym wydajniejsze urządzenia oraz pompę musisz zainstalować.

Zobacz też:  Ile godzin dziennie powinna pracować pompa ciepła - optymalny czas pracy

Ile kosztują grzejniki do pompy ciepła?

Chcesz wiedzieć, ile kosztują grzejniki do pompy ciepła? Niskotemperaturowe modele to wydatek na poziomie zaczynającym się od około 500-800 złotych w zależności od producenta oraz zastosowanej technologii. Pamiętaj o tym, aby inwestować tylko w sprawdzone rozwiązania, które zapewniają najwyższą wydajność. Zainstalowanie pompy ciepła to znacznie większy wydatek, aniżeli montaż grzejników – nawet tych od topowych producentów.

Podsumowując – zdecydowanie warto zainwestować grzejniki niskich temperatur, które są wydajne, cechują się małą pojemnością wodną oraz dużą powierzchnią grzania. Dodatkowym aspektem, który zachęca do ich montażu jest minimalna bezwładność cieplna. Jeśli chcesz wydajnie ogrzewać swoją nieruchomość z użyciem pompy ciepła i jednocześnie maksymalnie ograniczać wydatki na ten cel, koniecznie zainwestuj w nowoczesne niskotemperaturowe urządzenia grzewcze. Te wyglądem przypominają często tradycyjne grzejniki. Zapewniają znacznie lepszy komfort ciepły, aniżeli dotychczas znane urządzenia domowego użytku. Kiedy wiesz już, jakie grzejniki do pompy ciepła są najlepsze, możesz skontaktować się z dowolnym producentem i zamówić produkty, które w 100% spełnią Twoje oczekiwania. Nie zwlekaj i zainwestuj we własny komfort oraz zabezpiecz swoją nieruchomość przed wilgocią wynikającą z braku efektywnego źródła ciepła zimą.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl