Jaka pompa ciepła do domu 250m2? Ile kosztuje nowoczesna pompa ciepła? Jaką powinna mieć moc?

Obecnie wielu producentów pomp ciepła proponuje swoje urządzenia, które według zapewnień są wysoce wydajne nawet w przypadku dużych nieruchomości mieszkalnych. Sprawdź, jaka pompa ciepła do domu 250m2 będzie odpowiednia i dlaczego.
jaka pompa ciepła do domu 250m2

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób budujących domy o dużej powierzchni zastanawia się, jaką pompę ciepła warto wybrać i dlaczego. Prace termomodernizacyjne nieruchomości powinny zawsze obejmować nie tylko zmianę izolacji cieplnej budynku, ale także metody ogrzewania na nowocześniejszą i bardziej ekologiczną. Mimo prężnego rozwoju nowoczesnych technologii wciąż wiele osób ma problem z tym, aby wybrać idealną pompę ciepła dla swojego budynku mieszkalnego. Chcesz wiedzieć, jaka pompa ciepła do domu 250m2 będzie odpowiednio wydajna? W poniższym artykule znajdziesz kilka najistotniejszych informacji, które pozwolą ci na podjęcie ostatecznej decyzji.

Jaka pompa ciepła do domu 250m2? Na co zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujesz się na montaż pompy ciepła w swojej nieruchomości, koniecznie weź pod uwagę kilka istotnych kwestii w tym zakresie. Przede wszystkim sprawdź takie dane, jak:

 • cena urządzenia,
 • producent,
 • moc cieplna pompy,
 • wydajność energetyczna,
 • zapotrzebowanie na prąd,
 • koszty eksploatacji.

Jeśli chcesz rzetelnie ocenić, jaka pompa ciepła do domu 250m2 sprawdzi się idealnie, koniecznie skorzystaj z internetowego kalkulatora pomp ciepła. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać najlepszą z możliwych pomp ciepła o wysokiej wydajności. Dokładna ocena zapotrzebowania na energię cieplną budynku to kluczowa kwestia, jaką powinieneś wziąć pod uwagę podczas wyboru pompy ciepła.

Coraz częściej zastanawiasz się, jaka pompa ciepła do domu 250m2 będzie odpowiednia? Według prostych wyliczeń okazuje się, że dla tak dużej nieruchomości potrzebujesz pompy o mocy 12,5 kW. To całkiem sporo, ale tylko taki sprzęt pozwoli ci na ogrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz pomieszczeń w okresach grzewczych. Przed wyborem pompy ciepła od konkretnego producenta, weź też pod uwagę:

 • powierzchnię domu,
 • typ izolacji cieplnej zastosowanej na ścianach i podłogach,
 • rodzaj stolarki okiennej i poziom jej termoizolacji,
 • średnie temperatury, które panują w miejscu montażu pompy ciepła w ciągu roku.
Zobacz też:  Czy pompa ciepła dogrzeje dom z grzejnikami tradycyjnymi

To kluczowe kwestie, które pozwolą ci ocenić, jaka pompa ciepła do domu 250m2 będzie odpowiednia. W celu ogrzewania jednocześnie ciepłej wody użytkowej oraz pomieszczeń np. ogrzewaniem podłogowym, koniecznie zainwestuj w nieco wydajniejszy sprzęt o wyższej mocy.

Jaka pompa ciepła do domu 250m2? Zasada działania

Jeśli wiesz już, jaka pompa ciepła do domu 250m2 pod względem mocy będzie odpowiednia, koniecznie dowiedz się, jaka jest zasada jej działania. Urządzania tego typu składają się z kilku elementów, a mianowicie:

 • wymienników ciepła, czyli parownika i skraplacza,
 • zaworu rozprężnego.

Cały obieg cieplny z wykorzystaniem pompy ciepła wykorzystuje czynnik roboczy, który krąży po całym obiegu zamkniętym. W trakcie jego wędrówki jest odparowywany, a więc ciepło jest przekazywane z dolnego do górnego źródła. Para jest zasysana z użyciem niskiego ciśnienia wytwarzanego przez sprężarkę, a następnie zassany czynnik podnosi swoją temperaturę.

Zanim zdecydujesz się na zakup pompy ciepła do domu 250m2, sprawdź trzy popularne rodzaje tych urządzeń grzewczych. Najchętniej wybierane pompy to te powietrzne oraz wodne. Niestety, ale w przypadku pomp powietrznych ich efektywność drastycznie spada, kiedy na zewnątrz temperatura utrzymuje się poniżej 5 stopni Celsjusza. Z tego względu dla nieruchomości o powierzchni do 250m2 znajdujących się na terenach górskich znacznie lepszą opcją będzie gruntowa pompa ciepła – solanka-woda. Pamiętaj jednak, że inwestycja w taką pompę to znacznie większy wydatek, z jakim musisz się zmierzyć.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl