Domowy magazyn energii – co warto wiedzieć i jak wybrać odpowiedni?

Magazyny energii do domu cieszą się współcześnie coraz większym zainteresowaniem. Dzięki nim można wygenerować jeszcze większe oszczędności z używania instalacji fotowoltaicznej. Pozwalają również uniezależnić się od rosnących cen, a nawet przerw w dostawach prądu spowodowanych np. awariami. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Na jaki magazyn energii do domu jednorodzinnego postawić? Sprawdź.

Czym jest domowy magazyn energii?

Domowy magazyn energii to nic innego jak specjalny akumulator podłączony do instalacji fotowoltaicznej. Ma określoną pojemność i moc, dzięki czemu może być ładowany nadwyżkami produkcyjnymi, a następnie używany do zasilania domowej instalacji i sprzętów. Dzięki niemu można zmniejszyć potrzebę „magazynowania” nadwyżek energii w sieci i wykorzystać ją nawet w ponad 90%. Energia przechowywana przez domowe magazyny energii (fgenergy.pl/jaki-magazyn-energii-do-domu-wybrac/) może być zużyta w dowolnym momencie – np. po zmroku, gdy instalacja fotowoltaiczna przestaje produkować prąd, a zapotrzebowanie na energię w domu wzrasta.

Jak działa magazyn energii do domu?

Magazyny energii do domu najczęściej są używane po to, by generować większe oszczędności podczas użytkowania zamontowanej instalacji fotowoltaicznej. Można je montować od razu – razem z instalacją lub dokupić później. Jak działają? W ciągu dnia, gdy zapotrzebowanie na energię w przeciętnym domu jest niewielkie, za to produkcja prądu z fotowoltaiki największa, akumulator ładuje się z pomocą powstałych nadwyżek energetycznych. Dopiero gdy się zapełni, energia jest przekazywana do sieci.

Gdy zapotrzebowanie w domu zaczyna przekraczać bieżącą produkcję, akumulator uruchamia się, dostarczając potrzebną ilość energii do budynku. W ten sposób korzysta się z własnych zasobów, bez konieczności pobierania prądu z sieci – do chwili, gdy domowy magazyn energii się nie rozładuje do zaprogramowanej wartości. W ten sposób można maksymalnie wykorzystać wyprodukowany we własnym zakresie prąd i wygenerować największe oszczędności.

Ile kosztują domowe magazyny energii?

Dobrze dobrany domowy magazyn energii jest bardzo dobrą inwestycją pozwalającą zwiększyć autokonsumpcję i zredukować do minimum rachunki za prąd. Zapewnia również zasilanie awaryjne, gdy pobór energii z sieci jest niemożliwy. Trzeba jednak wiedzieć, że jego kupno jest dość dużą inwestycją. Sam akumulator kosztuje przynajmniej 10 tys. zł, choć częściej wybierane są te, których ceny wahają się od 15 do 30 tys. zł. Czasami może być również konieczna wymiana falownika na hybrydowy, co oznacza dodatkowy koszt.

Zobacz też:  Magazyn energii 5 kW – cena akumulatora stosowanego w fotowoltaice

Inwestycja w magazyn energii do domu może się jednak zwrócić nawet w 7–8 lat. Pomagają w tym dotacje – np. z bardzo popularnego programu Mój Prąd. W jego czwartej odsłonie można uzyskać do 7,5 tys. zł na sam domowy magazyn energii lub do 20,5 tys. zł na całą instalację (wraz z fotowoltaiką). Dodatkowo można skorzystać z ulgi podatkowej. Jednak zawsze najważniejszy jest odpowiednie dobranie parametrów. Jaki magazyn energii do domu jednorodzinnego wybrać, aby jego używanie jak najbardziej się opłacało, a jego zakup zwrócił się jak najszybciej?

Jaki magazyn energii do domu – najważniejsze kwestie

Jaki magazyn energii do domu jednorodzinnego będzie odpowiedni? Najistotniejsze są takie kwestie jak:

  • technologia – obecnie zaleca się montaż akumulatorów litowo-żelazowo-fosforowych (LiFePO4), które są relatywnie drogie, ale znacznie trwalsze, skuteczniejsze i bezpieczniejsze od przestarzałych baterii kwasowo-ołowiowych,
  • pojemność – oznaczająca ilość energii, jaką można przechować w magazynie; typowy magazyn energii do domu jednorodzinnego ma pojemność 7–15 kWh, ale jest to kwestia indywidualnego zapotrzebowania,
  • moc znamionowa – określa ilość energii, jaką magazyn jest w stanie oddać w danej chwili, która musi być dopasowana do mocy urządzeń używanych w domu.

Dobór domowego magazynu energii nie jest łatwy, dlatego w tej kwestii warto poradzić się specjalisty. Optymalnym rozwiązaniem jest kupno akumulatora wraz z instalacją fotowoltaiczną, ale możliwe jest również jego dołączenie do systemu później.

Od 2019 roku pisze artykuły z dziedziny odnawialnych źródeł energii, sama starając się żyć ekologicznie, by nie nadwyrężać planety. Stara się pomagać innym w wyborze rozwiązań dotyczących ogrzewania domów, jak i oszczędności z tego wynikających.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl