Magazyn energii 10 kWh – cena przechowywania nadwyżek z fotowoltaiki w domu jednorodzinnym

Usprawnieniem domowej sieci fotowoltaicznej może być montaż akumulatorów do przechowywania nadwyżek prądu. Jeśli chcesz zapewnić niezależność energetyczną w swoim domu, wybierz magazyn energii 10 kWh? Cena produktu okaże się inwestycją w komfort sieci PV.
magazyn energii 10 kwh cena

Wzrost popularności sieci fotowoltaicznych doprowadził do pojawienia się nowych i nieprzewidzianych problemów. Przechowywanie nadwyżek energii elektrycznej w sieci u operatora energetycznego w wielu przypadkach jest trudne i niekorzystne. Rozwiązaniem problemów mogą być domowe magazyny energii 10 kWh zamontowane wraz z sieciami OZE. Jakie problemy można nimi rozwiązać i jaki jest koszt takiego urządzenia?

Akumulator do magazynowania energii – technologia i pojemność urządzenia

Pilni obserwatorzy przemysłu i międzynarodowych rynków z pewnością zauważyli błyskawiczny rozwój technologii akumulatorowej. Baterie znajdują się w wielu elektronarzędziach, maszynach, a nawet pojazdach, a nowoczesne technologie pozwalają zmniejszyć ich rozmiary przy zachowaniu podobnej ilości ogniw. Także panele fotowoltaiczne i systemy pozyskiwania energii słonecznej chętnie korzystają ze zdobyczy techniki w tej dziedzinie. Przykładem jest magazyn energii 10 kWh, cena którego uwzględniana jest w wielu obecnie budowanych sieciach.

Magazyn energii do fotowoltaiki to nic innego, jak bateria, która zbiera nadwyżki wyprodukowanego prądu i je przechowuje. Najczęściej są to akumulatory litowo-jonowe, które mają dużą pojemność, niewielkie wymiary i są żywotne. Choć na rynku znajdziesz też nieco tańsze akumulatory ołowiowo-kwasowe, odbiega się od nich z uwagi na przestarzałą technologię i duże rozmiary.

Kluczowym elementem jest właśnie pojemność. Magazyn energii o pojemności 10 kWh jest dosyć dużym urządzeniem, które pozwala na przechowywanie prądu potrzebnego dla zaspokojenia potrzeb dużego domu przez kilkanaście godzin. Oceniając zapotrzebowanie energetyczne swojego domu, łatwo możesz sam sprawdzić, czy magazyn energii 10 kWh będzie wystarczająco pojemny. W tym celu musisz policzyć czas pracy wszystkich urządzeń elektrycznych w domu i pomnożyć to przez zużycie energii. W ten sposób będziesz w stanie ocenić, jaki magazyn energii dla domu będzie odpowiedni.

Zobacz też:  Magazyn energii 5 kW – cena akumulatora stosowanego w fotowoltaice

Wybierając magazyn energii 10 kWh do sieci domowej lub innego zastosowania, zwróć uwagę na jego żywotność podawaną w cyklach ładowania. Technologia w akumulatorach ma sporą wadę w postaci utraty sprawności z biegiem czasu. Dlatego może się okazać, że twój domowy magazyn energii fotowoltaicznej nie jest w stanie przechować 10 kWh prądu, a nieco mniej. Jednak wybierając nowoczesne akumulatory, nastąpi to dopiero po kilku lub kilkunastu latach.

Instalacja fotowoltaiczna – po co w niej akumulator?

Sieci fotowoltaiczne działają w specyficzny sposób, który jest zbieżny z porą dnia i nocy. Panele pobierają najwięcej energii w godzinach, kiedy najintensywniej padają na nie promienie słoneczne. Problem polega jednak na tym, że w ciągu dnia zużycie energii jest niewielkie i raczej zapotrzebowanie wzrasta po południu i wieczorami. Wobec tego projektanci sieci coraz częściej dorzucają do instalacji dodatkowy magazyn energii 10 kWh. Cena tego urządzenia każe się zastanowić, czy rzeczywiście jest on potrzebny i niezbędny w sieciach fotowoltaicznych?

Ilość energii wyprodukowanej w ciągu słonecznego dnia wielokrotnie przekracza autokonsumpcję nawet bardzo dużego domu. Wobec tego najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest przesyłanie nadwyżek prądu do sieci operatora energetycznego. Opcja prosument ma jednak kilka wad, a jedną z najważniejszych jest pobierana prowizja za przesył i przechowywanie wyprodukowanej energii. Dodatkowo dochodzą też kłopoty z drożnością przestarzałych sieci i w wielu miejscach na mapie naszego kraju ten system jest bardzo awaryjny.

Czy magazyn energii 10 kWh może rozwiązać te problemy? Montaż baterii pozwoli ci zgromadzić nadwyżki prądu u siebie w domu. Dzięki temu będziesz niezależny od przerw w dostawie prądu, przestaniesz przejmować się prowizjami i rozliczeniami z firmą energetyczną. Problemem w domu jednorodzinnym jest jednak pojemność magazynu energii. W okresie letnim część nadwyżek nie zmieści się już w magazynie, a w zimie panele nie wyprodukują odpowiednio dużo energii dla domu.

Zobacz też:  Akumulator do fotowoltaiki - czy akumulator fotowoltaiczny opłaca się jako źródło zasilania?

Energetyczny system hybrydowy – jak stworzyć domowy magazyn energii?

Żeby stworzyć skuteczny system magazynowania energii odnawialnej, potrzebne jest połączenie obu rozwiązań. W układzie hybrydowym podłączony do sieci magazyn energii 10 kWh w pierwszej kolejności gromadzi nadwyżki. Jeśli się zapełni, dalsza nadprodukcja przesyłana jest już do sieci operatora. Przy odpowiednio dobranej pojemności baterii taki magazyn energii elektrycznej zapewni bezpieczeństwo i niezależność energetyczną przez cały rok. Prąd nie przepadnie, ponieważ nadwyżki trafią do operatora, ale będzie ich na tyle mało, że straty związane z prowizjami okażą się dla ciebie nieodczuwalne.

Magazyn energii 10 kWh – cena urządzenia

Przejdźmy zatem do ostatecznego rozwiązania zagadnienie, czyli przedstawienia kosztów magazynu energii 10 kWh. Cena urządzenie zależy w dużej mierze od producenta i sposobu, w jaki rozwiązał jego rozmiar, formę i funkcjonalność. Wpływ na ostateczny koszt ma renoma producenta, żywotność podawana w cyklach ładowania, a także długość okresu gwarancji.

W takim razie ile kosztuje magazyn energii 10 kWh? Cena na rynku dla prywatnych użytkowników rozpoczyna się od 25 tysięcy złotych, jednak dobrej jakości magazyny kosztują ponad 35 tysięcy złotych. Przy zakupie magazynów energii w Polsce lepiej nie kieruj się oszczędnością i wybierz pewne urządzenie polecane przez specjalistów. Wówczas będziesz mógł spokojnie korzystać z niego przez wiele lat.

Choć mimo licznych zapowiedzi program „Mój Prąd” nie obejmuje jeszcze dotacji na magazyn energii 10 kWh, cena tego urządzenia warta jest rozważenia. Możesz potraktować go nie tylko jako inwestycję do domu, ale także do stworzenia stanowiska ładowania samochodów elektrycznych. Bez względu na wybrane rozwiązania, taki akumulator da ci ogromną niezależność energetyczną i wkrótce się zwróci.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl