Pompa ciepła głębinowa czy powietrzna – którą z nich wybrać?

Podczas modernizacji domu lub stawiania nowego zazwyczaj pada pytanie o wybór ogrzewania. W ostatnich miesiącach odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Z uwagi na problemy z węglem, gazem, pelletem coraz więcej osób zadaje sobie pytanie – pompa ciepła głębinowa czy powietrzna?
Pompa ciepła głębinowa

Jeśli chce się być ekologicznym, trzeba najpierw zainwestować. Pompa ciepła głębinowa czy też powietrzna to niestety spora inwestycja, aczkolwiek można liczyć na dotacje z różnych programów.

Pompa ciepła głębinowa?

Różnorodność dostępnych obecnie technologii daje wiele szans na zakup źródła ciepła, niemniej czasem tak trudno wybrać system, który odpowie wymaganiom, potrzebom oraz możliwościom. Patrząc na ceny urządzeń do ogrzewania, dosłownie wszystko jest z każdym dniem droższe. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej zainwestować większą kwotę w na przykład pompę ciepła głębinową i mieć bezobsługowy sprzęt, przy którym płacić będzie się jedynie za zużycie energii. A może lepiej kupić kocioł na eko groszek i zastanawiać się jak dalece węgiel pójdzie jeszcze w górę i czy w ogóle będzie dostępny? Pompa ciepła głębinowa – jeśli taki jest twój wybór, nie kieruj się wyłącznie ceną.

Pompa ciepła głębinowa – dobry wybór

Pompa ciepła głębinowa, inaczej gruntowa to wybór dla tych, którzy chcą mieć ogrzewanie w domu oraz ciepłą wodę powstałą bez procesu spalania węglem, gazem czy olejem. Ciepło bierze się w tym przypadku z odnawialnych źródeł energii, czyli z gruntu. Do podłączenia pompy ciepła głębinowej będzie potrzebne wykonanie odwiertu pod powierzchnią ziemi, a w nim umieszczenie wymiennika gruntowego poziomego lub pionowego. Wymiennik gruntowy ma postać rur z tworzywa sztucznego, a wypełniony jest mieszanką wody i płynu, który nie ulega zamarzaniu, na przykład może być to alkohol, albo glikol. Energia pobrana z ziemi przekazana jest do czynnika chłodniczego, a następnie w wyniku podgrzania zmienia stan skupienia z cieczy w parę i dalej jest przetransportowana do sprężarki, gdzie temperatura zostaje podwyższona. W końcowym etapie w wymienniku ciepła (skraplacz) gorąca para przekazana zostaje do grzejników lub systemu ogrzewania podłogowego.

Pompa ciepła powietrzna

Pompa ciepła powietrzna to także wybór ekologiczny, czerpiący z powietrza z atmosfery, czyli tego, czego masz mnóstwo i za darmo. Do niedawna niektórzy wydawali opinie, że pompy ciepła powietrzne nie nadają się w naszym klimacie. Nic bardziej mylnego. Aktualnie pompy ciepła powietrze/woda to urządzenia, które mogą wytwarzać ciepło z temperatury zewnętrznej nawet do -25 stopni Celsjusza, a są też takie, które działają przy -28 stopniach Celsjusza. Przy wyborze powietrznej pompy ciepła oszczędza się na budowie wymiennika gruntowego, który w przypadku technologii z powietrza nie jest konieczny.

Zobacz też:  Koszty eksploatacyjne pompy ciepła - jakie wydatki czekają nas po zainstalowaniu tego systemu ogrzewania

Niezaprzeczalnym faktem jest jednak, że wraz ze spadkiem temperatury spada również efektywność energetyczna pompy, tzw. COP. Jednak nawet przy sporym mrozie bilans pozostaje dodatni. Z 1 kWh energii elektrycznej włożonej w produkcję ciepła uzyskuje się więcej niż 1 kWh energii końcowej. Dzięki temu wodę można ogrzać taniej niż w standardowym bojlerze.

Pompa ciepła zimą grzeje, latem chłodzi

Faktycznie pompa ciepła to nie tylko rozwiązanie na jesienno-zimowe miesiące, w których ogrzewa budynek i wodę. To także idealne wyjście podczas letnich upałów i tu należy dodać, że pompa w temperaturach dodatnich znakomicie działa nawet do 45 stopni Celsjusza. Jeśli chcesz, by twoja pompa powietrzna działała latem, jak klimatyzacja, musi być wyposażona w dodatkową funkcję – pompę rewersyjną.

Roczny koszt ogrzewania i produkcji c.w.u. dla budynku mieszkalnego 160 metrów kwadratowych

Aby lepiej zobrazować koszty ogrzewania pompy głębinowej i powietrznej, spójrz poniżej:

1. pompa powietrzna 8 kW:

– sezonowy współczynnik efektywności SPF – 3,3;

– stopień pokrycia mocy – 52%;

– roczne zużycie energii elektrycznej (grzałka i pompa ciepła) – 5687 kWh;

– roczny koszt ogrzewania w taryfie G12w przy założeniu 0,62 zł/kWh – 3525,94 za rok

2. pompa głębinowa 8 kW:

– sezonowy współczynnik efektywności SPF – 4,5;

– stopień pokrycia mocy – 89;

– roczne zużycie energii elektrycznej (grzałka i pompa ciepła) – 4074 kWh;

– roczny koszt ogrzewania w taryfie G12w przy założeniu 0,62 zł/kWh – 2525,88 za rok.

Dane są szacunkowe*

Ceny pomp ciepła

Rynek pomp ciepła jest bardzo rozbudowany, zatem o cenę najlepiej pytać specjalistów zajmujących się ich sprzedażą i montażem. Wszystko zależy od preferencji, metrażu, działki, ilości osób zamieszkujących, dodatkowych opcji oraz możliwości klienta. Zmniejszyć koszt pompy ciepła także może dofinansowanie, a i tutaj kwoty są różne z uwagi na osiągany dochód, oraz czy pompa ma się znaleźć w domu nowym, czy starym. Dlatego też zawsze powinno się najpierw umówić konsultację, najlepiej z kilkoma handlowcami z różnych firm oferujących pompy ciepła, by porównać oferty.

Zobacz też:  Ile energii elektrycznej pobiera pompa ciepła i jak przekłada się to na koszt ogrzewania budynku? Pompa ciepła – zużycie prądu.

Montaż gruntowych i powietrznych pomp ciepła

Gruntowe pompy ciepła montuje się wewnątrz budynku, na przykład wykorzystując budynek gospodarczy. Wymagany jest w tym przypadku odwiert lub wymiennik poziomy z kolektorem gruntowym. Jeśli dom ma metraż od 100 do 200 metrów kwadratowych, trzeba wykonać od 2 do 3 odwiertów. Nie ma wymagań wykorzystania dużej powierzchni, niemniej na działce będzie musiał pojawić się sprzęt ciężki i konieczne będą prace ziemne. Wymiennik poziomy zaś wymaga większej powierzchni działki, która nie powinna być zabudowana. 

Prostsze zasady dotyczą powietrznych pomp ciepła, nie ma tu odwiertów, przekopów, wystarczy przy zewnętrznej ścianie budynku umieścić urządzenie i połączyć z pomocą instalacji rurowej z systemem wewnątrz budynku. Montaż powietrznej pompy ciepła powinien być wybrany tak, by jej podmuch i hałas nie przeszkadzał sąsiadującym budynkom, oraz by pompa była osłonięta od większych powiewów wiatru, ale tak, by nic nie ograniczało swobodnego przepływu powietrza. Powinno się pamiętać, że powietrzne pompy ciepła muszą cyklicznie przechodzić odszranianie parownika, dlatego też zalecany jest montaż pojemnika buforowego. Konieczne są również czynności konserwacyjne, między innymi sprawdzanie, czy wlot powietrza nie jest zatkany, na przykład przez śnieg lub liście czy inne zanieczyszczenia zewnętrzne.

Wybór odpowiedniej pompy uzależniony jest od wielu czynników, trzeba więc nieco czasu, przemyśleń i na pewno spotkania ze specjalistą, zanim podejmie się ostateczną decyzję. Zwrot nakładów na pompę z reguły mieści się w kilku latach. Warto w przyszłości pomyśleć o fotowoltaice, która dodatkowo przyniesie oszczędności w zużyciu energii elektrycznej pompy ciepła.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl