Ciepłownictwo — ważna gałąź energetyki 

Ciepłownictwo przechodzi w Polsce obecnie dużą transformację. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytania, czym zajmuje się ta gałąź przemysłu, przeczytaj poniższy tekst.
ciepłownictwo

Energetyka inwestuje w rozwiązania, których najważniejszymi celami jest nie tylko zmniejszenie kosztów produkcji energii, ale także ochrona środowiska naturalnego. W prostej definicji słownikowe, ciepłownictwo to dział zajmujący się wytwarzaniem, przesyłaniem i wykorzystywaniem energii termicznej. 

Ciepłownictwo — czym są sieci ciepłownicze? 

Funkcjonowanie ciepłownictwa oparte jest o funkcjonowanie sieci ciepłowniczych. Składają się na niecałe zespołu instalacji i urządzeń, które współpracując ze sobą dystrybuują ciepło ze źródeł ciepła do dedykowanych węzłów.

Układy sieci cieplnych oparte są na zaawansowanej technologii i łączą urządzenia do centralnego regulowania energii cieplnej z węzłami cieplnymi. W zależności od przeznaczenia sieci ciepłowniczych może je podzielić na trzy rodzaje:

  • przemysłowe – działające na terenie mniejszych i większych przedsiębiorstw działających w rozmaitych gałęziach przemysłu,
  • komunalnych – przeznaczonych dla prywatnych mieszkańców miast,
  • mieszane.

Wyróżnia się dwa czynniki grzejne różniące się między sobą stanem skupienia, a także wielkością parametrów  – wodne i parowe. Możliwe jest także połączenie obu tych technologii w jedno. 

Kolejny podział uzależniony jest od poziomu ukształtowania geometrycznego sieci. I tym samym dzieli się je na:

  • rozgałęzione promieniste lub z łącznikami,
  • liniowe,
  • pierścieniowe,
  • mieszane. 

W praktyce, sprawne działanie sieci ciepłowniczych zależy również od liczby przewodów znajdujących się w układzie. I tym samym wyróżnia się sieci wodne i parowe jedno-, dwu- lub kilku przewodowe oraz mieszane.

Stan ciepłownictwa w Polsce 

Największym problemem ciepłownictwa w Polsce jest stan emisji dwutlenku węgla. Jednakże, zgodnie z najnowszymi raportami, stopień wydzielania tego szkodliwego związku do atmosfery znacznie zmniejsza się na przestrzeni ostatnich dekad. 

Rok 2020 był czasem stabilizacji cen paliw i gazów, jednak w 2022 roku tendencja ta znacznie się załamała. To nie ceny energii są jednak największym problemem, a droższe uprawnienia związane z emisją dwutlenku węgla. Prognozuje się, że ceny te nadal będą rosły.

Zobacz też:  Czy pompa ciepła może nie tylko ogrzewać ale i chłodzić?

W 2020 roku przedsiębiorstwa ciepłownicze wykorzystywały łącznie aż 22 tys. kilometrów sieci, a ich liczba zwiększa się z roku na rok. Obecny kryzys energetyczny związany jest nie tylko z wojną na Ukrainie, ale także rosnącą inflacją. Nadal jednak nie wiadomo ile potrwa i czym się zakończy. Specjaliści nie są w stanie oszacować jakie długofalowe skutki przyniesie to załamanie. 

Ciepłownictwo w Polsce w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, nadal nie wykorzystuje wszystkich innowacji w dziale energetyki. Na szczęście nowe trendy są pozytywnie przyjmowane i wdrażane przez tę branżę. 

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl