Pompa ciepła – cena instalacji i utrzymania. Czy taka inwestycja może się zwrócić?

Coraz popularniejszym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym jest pompa ciepła. Cena takiej inwestycji nie jest niska. Ile trzeba zapłacić za montaż i utrzymanie pompy? Czy to się w ogóle opłaca? Podpowiadamy!
pompa ciepła cena

Ogrzewanie domu jednorodzinnego zawsze niesie za sobą spore koszta. Ciągle jeszcze popularne w naszym kraju piece, w których spala się paliwo kopalne dodatkowo wpływają negatywnie na środowisko. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się ulżyć zarówno swojemu portfelowi, jak i naturze, wybierając rozwiązanie jakim jest pompa ciepła. Cena takiej instalacji nie jest niska. Sprawdź, czy taka inwestycja będzie opłacalna.

Pompa ciepła – co to takiego?

Pompa ciepła jest ekologicznym urządzeniem do ogrzewania domu. Przy udziale prądu zamontowana pompa pobiera energię ze środowiska (w zależności od rodzaju: wody, gruntu lub powietrza) i przekształca ją na ogrzewanie lub chłodzenie budynku oraz ocieplania wody użytkowej.

Dostępne na rynku pompy można podzielić z grubsza na trzy rodzaje:

  • gruntowa pompa ciepła (ziemia-woda);
  • powietrzna pompa ciepła (powietrze-woda);
  • wodna pompa ciepła (woda-woda).

Działanie pompy ciepła opiera się na wykorzystywaniu energii odnawialnej. To właśnie dlatego takie urządzenia grzewcze pojawiają się w nowoczesnym budownictwie pasywnym. Decyduje się na nie również wielu właścicieli starszych nieruchomości. Jest to spowodowane chęcią zmniejszenia kosztów ogrzewania oraz dbałością o środowisko naturalne.

Czy pompa ciepła obniża rachunki?

Wydatki na ogrzewanie budynku zawsze stanowią niemałą część budżetu gospodarstwa domowego. Nic dziwnego, że w dzisiejszych czasach wiele osób dąży do tego, aby jak najskuteczniej je obniżyć. Jednym z potencjalnych rozwiązań jest pompa ciepła. Cena takiej inwestycji jest dosyć wysoka, dlatego wiele osób zastanawia się, czy przy jej użytkowaniu wysokość rachunków faktycznie spada.

Zobacz też:  Pompa ciepła 8kW – cena nowoczesnego urządzenia. Ile kosztuje z montażem? Jak działa i gdzie szukać najlepszych urządzeń grzewczych?

W istocie pompa ciepła jest w stanie realnie obniżyć koszta ogrzewania domu. Dlaczego? Przede wszystkim taka instalacja nie wymaga żadnego dodatkowego opału. Ceny za węgiel, czy pellet zawsze stanowią dodatkowe obciążenie. domowego budżetu Tymczasem pompa wykorzystuje przede wszystkim odnawialne źródła energii.

Oczywiście jej skuteczne działanie wymaga także pobierania energii elektrycznej. Być może właśnie w tym tkwi haczyk? Okazuje się, że wcale niekoniecznie. Jedynie 25% potrzebnej energii pompa ciepła pobiera z gniazdek elektrycznych. Jest to konieczne do napędzania sprężarki. W zależności od wielkości domu roczny koszt prądu do napędzania pompy wyniesie około 2 000 złotych.

Pompa ciepła – cena instalacji

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie ile dokładnie kosztuje pompa ciepła. Cena jest uzależniona przede wszystkim od jej rodzaju. Najdroższe są pompy gruntowe, których zainstalowanie wymaga wykonania specjalnych odwiertów w ziemi. Zdecydowanie mniej zapłacimy za pompę powietrzną, która jest niestety bardziej uzależniona od panujących na zewnątrz temperatur.

Koszt pompy ciepła to nie tylko zakup samego sprzętu, ale także jego montaż. Niezwykle istotne jest to, aby odpowiednio dopasować rodzaj pompy do swoich indywidualnych potrzeb. Cena pompy ciepła do domu o powierzchni około 150 metrów kwadratowych będzie wynosiła około 15 tysięcy złotych.

Koszt inwestycji jest zdecydowanie zwiększany przez montaż i związane z nim prace. Ostateczna kwota, jaką trzeba na początek zainwestować może wynieść nawet 70 tysięcy złotych. Z czasem pompy ciepła stają się nieco bardziej dostępne, jednak inwestycja ta wiąże się z dużym wkładem początkowym.

Pompa ciepła – cena eksploatacji

Koszt instalacji to jedno. Dla wielu potencjalnych inwestorów jeszcze ważniejsza będzie kwestia kosztów eksploatacji urządzenia. Ogrzewanie domu pompą jest zdecydowanie tańsze niż różne inne źródła ciepła. Urządzenie nie tylko ogrzewa dom, ale także zapewnia ciepłą wodę użytkową.

Zobacz też:  Pompy ciepła w Łukowie - jak wybrać najlepszą firmę?

Montaż pompy ciepła to gwarancja tego, że nie będziemy uż potrzebować żadnego paliwa do ogrzania budynku. Koszt eksploatacji jest więc niższy niż w przypadku pieców na węgiel, a nawet tych na ekogroszek. Głównym kosztem jaki ponosi inwestor na przestrzeni roku pracy pompy są rachunki za energię elektryczną.

Warto wiedzieć, ze tę można znacznie obniżyć łącząc pompę ciepła z fotowoltaiką. Dwie instalacje można ze sobą połączyć w taki sposób, aby pompa mogła być napędzana energią wyprodukowaną przez panele solarne. W ten sposób można obniżyć koszt eksploatowania pomp ciepła niemal do zera.

Nawet bez posiadania własnej elektrowni solarnej można użytkować pompę w taki sposób, aby nie przepłacać za prąd. Dobrym rozwiązaniem może być na przykład pobieranie energii w godzinach, kiedy taryfa jest bardziej przystępna cenowo.

Czy pompa ciepła się opłaca?

Koszt montażu pompy ciepła nie jest niski. Nic dziwnego, że wielu potencjalnych inwestorów zastanawia się, czy zakup takiego urządzenia oraz przygotowanie do jego eksploatacji w ogóle się kiedyś zwrócą. Jaka jest prawda?

Zakłada się, że zwrot kosztów zakupu pompy ciepła zwróci się po około piętnastu latach od montażu instalacji. Nie bez znaczenia jest także fakt, że roczny koszt ogrzewania budynku pompą jest znacznie niższy niż mato miejsce w przypadku bardziej tradycyjnych metod.

Specjaliści zwracają jednak uwagę na to, że nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie będzie obniżało koszta ogrzewania wtedy, kiedy zostanie odpowiednio dobrane do potrzeb gospodarstwa domowego. Jednym słowem – wybór rodzaju i mocy pompy ciepła ma bezpośrednie przełożenie na to, czy będzie to inwestycja opłacalna. Przed jej zakupem warto więc skonsultować się ze specjalistą który doradzi najlepszy możliwy wybór.

Pompa ciepła jest zdecydowanie najbardziej opłacalna dla osób, które budują własne domy lub wprowadzają się do tych już gotowych. Pasywne nieruchomości, w których znajduje się także instalacja fotowoltaiczna, po wyposażeniu w pompę ciepła może stać się niemal całkowicie samowystarczalna.

Zobacz też:  Pompa ciepła wysokotemperaturowa – co to takiego? Jak działa? Kto powinien zainwestować w takie urządzenia grzewcze?

Pompa ciepła – cena zielonej planety

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej bardzo ważnej zalecie pomp ciepła. Otóż jest to rozwiązanie bazujące przede wszystkim na odnawialnych źródłach energii. Pozwala się ogrzewać dom nie emitując jednocześnie do środowiska żadnych szkodliwych substancji.

Dofinansowanie pompy ciepła

Pompa ciepła w 75% wykorzystuje odnawialne źródła energii. Właśnie dlatego można obecnie uzyskać dofinansowanie na jej zakup w ramach licznych programów modernizacyjnych. Obecnie najpopularniejszym jest program Czyste Powietrze, z którego korzystają co roku tysiące Polaków. Dzięki niemu można uzyskać dofinansowanie inwestycji w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach światowa polityka energetyczna jest wyjątkowo niepewna. Nic dziwnego, że wiele osób zaczyna poszukiwać tańszych i bardziej ekologicznych alternatyw dla tradycyjnych metod ogrzewania domu. Jednym z nich jest pompa ciepła. Cena takiej inwestycji jest jednak wysoka.

Na szczęścia eksploatacja takiego urządzenia wymaga wysokich kosztów a pieniądze włożone w inwestycje mogą zwrócić się w całości po piętnastu latach. Do pompy ciepła można także otrzymać dofinansowanie z budżetu publicznego.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl