Skąd pozyskiwać finanse dla firmy?

Ciężko sobie wyobrazić działanie jakiegokolwiek przedsiębiorstwa bez odpowiednich zasobów finansowych. Bez względu na to, czy firma zajmuje się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych czy produkcją okien, odpowiednia ilość gotówki jest niezbędna zarówno na starcie, jak i na dalszych etapach działania. Jak zatem można sfinansować firmę, by prężnie się rozwijała? Poznaj metody!
skąd pozyskać finanse

Różne typy działalności wiążą się często z odmiennymi regulacjami. Dobrym przykładem jest tutaj różnica pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą a spółkami (np. z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną). W pierwszym przypadku wszystkie fundusze należą do właściciela i może on je przeznaczyć na dowolny cel, niekoniecznie związany z prowadzeniem działalności. W drugim zaś osoby prowadzące spółkę nie mają takiej możliwości. Wszystkie środki należące do przedsiębiorstwa muszą być przeznaczone na ściśle określone cele. Sposobów na pozyskanie finansów dla firmy jest kilka i warto je poznać!

Zewnętrzne źródła finansowania firmy – skąd mogą pochodzić środki?

Na początek warto omówić fundusze, które nie są bezpośrednio związane z firmą. Zewnętrzne finansowanie przedsiębiorstwa opiera się bowiem głównie na wkładzie innego podmiotu. Mogą to być środki osób prywatnych, a także fundusze pochodzące z programów pomocowych lub pieniądze z różnego rodzaju instytucji. Czasem trzeba wskazać, na jaki cel mają być przeznaczone środki (np. na rozpoczęcie działalności albo rozwój konkretnej dziedziny). W innych przypadkach tego typu oświadczenie nie jest wymagane. Zaczniemy właśnie od tych miejsc, gdzie formalności jest mniej.

Instytucje pożyczkowe – sprawdzony sposób na zdobycie środków

Wiele firm, które potrzebują gotówki, zwraca się do banków z wnioskiem o kredyt. Niestety, nie zawsze przedsiębiorstwo może go uzyskać, ponieważ niektóre podmioty nie mają zdolności kredytowej. Jeśli firma widnieje w Krajowym Rejestrze Długów, również nie może wziąć kredytu w banku. Na szczęście, istnieją takie prywatne instytucje pożyczkowe, jak plmfund.pl. Wspierają one przedsiębiorców i zapewniają finansowanie bez zbędnych formalności, a decyzja o wypłacie potrzebnych środków jest możliwa nawet w 48 godzin!  

Zobacz też:  Ekologia – co oznacza to słowo w dzisiejszych czasach? Jak możemy zadbać o środowisko?

Dofinansowanie z instytucji pożyczkowych i jego zalety

Pożyczki na dowolny cel mogą otrzymać m.in. spółki kapitałowe, spółki osobowe, osoby prowadzące działalność rolniczą oraz wspólnicy spółek cywilnych. Jedynym kryterium jest ocena przedmiotu zabezpieczenia, którym mogą być zarówno nieruchomości, jak i wartościowe przedmioty, takie jak dzieła sztuki. Jak widać, taka forma finansowania jest niezwykle wygodna. Można dostać pieniądze szybciej niż w banku, a czas bywa w takich przypadkach naprawdę istotny. Każdy chce przecież rozwijać swoją firmę tak szybko, jak tylko się da. Dzięki takim pożyczkom pozabankowym można zyskać niemały zastrzyk gotówki na start lub rozwój firmy i oszczędzić wiele cennego czasu.

Dotacje z funduszy inwestycyjnych – czy są dla wszystkich?

Obecnie powstaje wiele programów, dzięki którym można zyskać dofinansowanie na instalację paneli fotowoltaicznych. Szczególnie popularne są dotacje z Unii Europejskiej. Zazwyczaj pomoc mogą otrzymać małe i średnie przedsiębiorstwa. Ograniczeniem jest jasno określony cel, którego spełnienie należy później udokumentować. Widać tutaj znaczną przewagę instytucji pożyczkowych. Środki można bowiem przeznaczyć na dowolny cel, bez konieczności ich rozliczania, a formalności w przypadku dotacji nie da się uniknąć.

Własne środki finansowania przedsiębiorstw – co wchodzi w ich skład?

Działalność gospodarcza nie powinna opierać się wyłącznie na środkach zewnętrznych. Kto miałby finansować działanie firmy, gdyby ich zabrakło? Każdy podmiot powinien dysponować jakimiś źródłami własnymi. Może to być wkład własny (jest konieczny do założenia działalności). Do własnych środków finansowania zalicza się też wszelkiego rodzaju fundusze, które wynikają z prowadzenia biznesu oraz te, które opisujemy w dalszej części, czyli wpływy ze sprzedaży.

Różnego rodzaju wpływy ze sprzedaży jako wewnętrzne źródła finansowania

By lepiej zobrazować, czym są wpływy ze sprzedaży, posłużymy się przykładem firmy fotowoltaicznej. Takie przedsiębiorstwo może sprzedawać swój majątek, czyli chociażby niewykorzystane panele fotowoltaiczne lub surowce potrzebne do ich budowy. Wszelkie przedmioty należące do przedsiębiorstwa mogą bowiem stać się źródłem finansowania w przypadku kryzysu lub innej niepewnej sytuacji. Pewniejszym źródłem zarobku jest jednak sprzedaż produktów wytwarzanych przez przedsiębiorstwo.

Zobacz też:  Skąd się bierze wilgoć i jak wykonuje się osuszanie fundamentów?

Mamy nadzieję, że znasz już sposoby finansowania firm fotowoltaicznych. Warto rozważyć, który z nich są najbardziej korzystne i pewne w przypadku danego typu przedsiębiorstwa. Miej na uwadze, że środki wewnętrzne są niezbędne, ale nie da się funkcjonować bez źródeł zewnętrznych. Finanse pozyskane z pozabankowych instytucji pożyczkowych to bez wątpienia opcja, którą warto rozważyć. Szczególnie, jeśli potrzebujesz gotówki szybko i bez zbędnych formalności!

Artykuł sponsorowany

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl