Jak działają grzejniki elektryczne?
Generalnie rzecz biorąc, wszystkie grzejniki elektryczne dostępne obecnie na rynku to urządzenia, które wykorzystują dostarczaną energię elektryczną do wytwarzania ciepła. W zależności od typu grzejnika metoda wytwarzania energii cieplnej jest nieco inna. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd zasad działania najpopularniejszych rozwiązań.
Grzejniki konwektorowe (czasami określane też jako grzejniki konwekcyjne) zasysają od spodu zimne powietrze, które jest podgrzewane w urządzeniu i wypuszczane do góry, wywołując naturalną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. W niektórych modelach konwektorów znajdują się także wentylatory, przyspieszające i usprawniające emisję ciepłego powietrza z grzejnika.
Piece akumulacyjne pobieraną z sieci energię elektryczną wykorzystują do podgrzania masy akumulacyjnej (często jest to olej bądź wkład ceramiczny) do określonej temperatury, po czym zgromadzone w ten sposób ciepło jest stopniowo oddawane przez dłuższy czas nawet po wyłączeniu urządzenia. Dostępne są zarówno modele pasywne, jak również wyposażone w wentylatory.
Promienniki podczerwieni pobierają prąd i wykorzystują go do podgrzania wewnętrznej grzałki (zwykle do temperatury co najmniej 500°C), która następnie emituje promieniowanie podczerwone. Co istotne, promienniki podczerwieni nie ogrzewają powietrza, tylko wszystkie znajdujące się w zasięgu promiennika obiekty i przedmioty, w tym osoby przebywające w danym pomieszczeniu.
Jak efektywne są grzejniki elektryczne?
Nominalna efektywność energetyczna grzejników elektrycznych jest bardzo wysoka, ponieważ niemal cała pobrana energia ulega przekształceniu na ciepło. Warto jednak mieć na uwadze, że faktyczna skuteczność ogrzewania domu czy mieszkania tego typu systemami zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:
- izolacja cieplna budynku
- kubatura ogrzewanych pomieszczeń
- rozmieszczenie grzejników elektrycznych
- liczba mieszkańców
- koszt zakupu energii elektrycznej
Grzejniki elektryczne a koszty eksploatacji
Choć grzejniki elektryczne są stosunkowo tanie w zakupie i montażu, to ich koszty eksploatacji mogą być znacznie wyższe, niż ma to miejsce w przypadku rozwiązań tradycyjnych. Wynika to w głównej mierze z tego, że energia elektryczna jest dość droga, a jeśli ogrzewany budynek nie jest wyposażony w fotowoltaikę, realne możliwości obniżenia rachunków za energię są dość ograniczone.
Z tego względu nowoczesne grzejniki elektryczne są zwykle wyposażone w technologie pozwalające zwiększyć efektywność energetyczną danego urządzenia i zredukować jego zapotrzebowanie na energię. Najczęściej stosuje się:
- termostaty
- programatory
- detektory obecności osób w pomieszczeniu
Podsumowanie
Grzejniki elektryczne mogą być wykorzystywane do skutecznego ogrzewania całego domu czy mieszkania – zwłaszcza w przypadku, gdy mamy do czynienia z budynkiem nowym, właściwie ocieplonym i zabezpieczonym przed utratami ciepła. Termostaty i programatory pozwalają dodatkowo zoptymalizować działanie systemu ogrzewania opartego na grzejnikach elektrycznych, a wyposażenie budynku w instalację fotowoltaiczną pozwala znacząco zredukować koszty eksploatacji ogrzewania elektrycznego.
Materiał promocyjny