Fotowoltaika to branża, która w dalszym ciągu się rozwija. Powstają coraz nowsze technologie, które wykorzystywane są w celu zmniejszenia kosztów energii elektrycznej. Od niedawna coraz większym zainteresowaniem cieszy się dach z paneli fotowoltaicznych. Czy takie rozwiązanie w naszym kraju się opłaca?
Technologia BIPV – panele fotowoltaiczne zamiast dachu – na czym polega?
Dachy solarne wykonywane są na podstawie technologii BIPV, czyli fotowoltaiki, która jest zintegrowana z budynkiem. Ma to na celu osiągnięcie efektu, pozwalającego na zwiększeniu funkcjonalności całego systemu fotowoltaicznego. Umożliwia to zastosowanie dachówki fotowoltaicznej, która sprawia, że cała konstrukcja zajmuje się już nie tylko produkcją prądu, ale też stanowi ochronę przed warunkami atmosferycznymi.
Czym jest dachówka fotowoltaiczna i jak działa?
Dachówka fotowoltaiczna to po prostu jeden z modułów, które wchodzą w skład fotowoltaiki zintegrowanej z danym budynkiem. Wygląd i kształt takiej dachówki przypomina te standardowe, które nakładane są w przypadku zwykłego dachu. Ich funkcja jest jednak inna. Możemy wyróżnić dwa systemy solarne, których podstawą działania jest zastosowanie dachówek fotowoltaicznych.
Dachówka solarna jako część poszycia
Taki system ma na celu zapewnienie nieprzepuszczalności całemu poszyciu. Wokół modułów fotowoltaicznych montuje się więc specjalny kołnierz uszczelniający, a pomiędzy nimi specjalne listwy. Podczas montowania takiego dachu nie ma konieczności stosowania dodatkowych stelaży, co nieco zmniejsza koszty całego przedsięwzięcia.
Dachówka fotowoltaiczna jako indywidualny rodzaj pokrycia
W tym przypadku dachówki solarne mogą być wykorzystane do pokrycia obu części dachu. Ich montaż przypomina działanie, wykonywane podczas zakładania zwykłych dachówek, czyli od okapu do kalenicy. Dachówki dokręca się do łat, tworząc w ten sposób kolumny od prawej do lewej strony dachu. Zaleca się, aby pod pierwszym i nad ostatnim rzędem ułożyć przynajmniej po jednym rzędzie dachówek atrapowych.
Dach z paneli fotowoltaicznych – zalety i wady
Czy dach z paneli fotowoltaicznych to opłacalna inwestycja? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom takiej konstrukcji.
Fotowoltaiczne dachówki – zalety:
- korzyści estetyczne – dachówki solarne swoim wyglądem przypominają tradycyjny dach, dlatego lepiej się prezentują niż standardowe moduły fotowoltaiczne;
- szerokie możliwości montażu – dachówki fotowoltaiczne lepiej sprawdzą się w przypadku dachów o niestandardowych kształtach;
- mniejsze obciążenie dla konstrukcji dachu;
- duża wytrzymałość;
- możliwość personalizacji wyglądu – design dachówki fotowoltaicznej często można dopasować do indywidualnych wymagań.
Dachówki solarne – wady:
- wysokie koszty – fotowoltaika zintegrowana z budynkiem bywa nawet do 300% droższa niż standardowa;
- słaba wydajność – dachówki solarne charakteryzują się mniejszą wydajnością niż zwykłe panele fotowoltaiczne;
- słaba dostępność – aktualnie w Polsce niewielu producentów oferuje dachówki fotowoltaiczne.
Dach z paneli fotowoltaicznych – czy warto w niego inwestować?
Choć na chwilę obecną dachówki solarne nie są wykorzystywane na szeroką skalę, to jednak w przyszłości rozwiązania te mogą być bardziej przystępne. Szacuje się, że koszty montażu takich instalacji ulegną obniżeniu, przy czym wydajność samych dachówek zostanie zwiększona. Aktualnie zamontowanie dachu z paneli fotowoltaicznych nie jest rozwiązaniem dla każdego ze względów ekonomicznych. Wysoka cena montażu dachówek sprawia, że wydłuża się czas zwrotu inwestycji. Jest to oczywiście rozwiązanie estetyczne, które może zainteresować osoby, którym nie zależy na szybkim zwrocie kosztów. Prawdopodobnie za kilka lat dachy z paneli fotowoltaicznych będą zjawiskiem często spotykanym i chętnie wybieranym także ze względu na oszczędności.