Fotowoltaika w 2022 r. na nowych zasadach – co warto wiedzieć?

Od 1 kwietnia 2022 roku na rynku fotowoltaicznym nastąpiła rewolucja w zasadach rozliczania nadwyżek energii. Czy te zmiany wpływają jednak na długoterminową rentowność inwestycji? Jak wygląda to pod kątem aspektów prawnych i finansowych? Sprawdzamy.

System fotowoltaiki w Polsce odnotował w ostatnich latach znaczny wzrost – prawdopodobnie dzięki dotacjom państwowym przygotowanym dla gospodarstw domowych. Według SolarPower Europe w ubiegłym roku łączna wartość instalacji w Polsce przekroczyła 3,2 Gigawatów, co klasyfikuje nasz kraj na czwartym miejscu – za Niemcami (5,3 GW), Hiszpanią (3,8 GW) i Holandią (3,3 GW).

Nowe regulacje wprowadzone w kwietniu zakończyły jednak poprzedni model, który pozwalał prosumentom, osobom zarówno zużywającym, jak i wytwarzającym energię elektryczną, obniżyć rachunki za energię elektryczną za pomocą tzw. rabatów – bezgotówkowych rozliczeń między nimi a sprzedawcą energii. Właściciele paneli słonecznych mogli wówczas „odzyskać” 80% energii, którą włożyli do sieci, bez ponoszenia żadnych opłat.

Net-billing w miejsce net meteringu

Obecnie wszystkie nowe „mikroinstalacje” fotowoltaiczne o mocy do 50 kW muszą działać w nowym systemie rozliczeń netto (net-billing). Obowiązujący od piątku 1 kwietnia 2022 r. sposób rozliczeń zastąpił system opomiarowania net meteringu, który obowiązywał od 2016 r. Aktualnie obowiązujące przepisy wprowadziły rozwiązanie polegające na rozliczaniu wartościowej energii wytworzonej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo według ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN), czyli rozliczenia netto.

Oznacza to, że prosumenci mogą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po określonej, hurtowej cenie, przy czym w przypadku zużytej energii obowiązuje ich stawka brutto (uwzględniająca podatek VAT).

Nowe zasady rozliczeń a opłacalność inwestycji

Rząd uzasadnił wprowadzenie nowych przepisów koniecznością dostosowania się do unijnych dyrektyw rynku energii oraz do rozwiązania problemu przeciążenia sieci elektroenergetycznej przez coraz większą liczbę prosumentów. Czy taka zmiana jest jednak dotkliwa dla prosumentów? Otóż zdaniem ekspertów korzystanie z fotowoltaiki w systemie net-billing wciąż jest bardziej opłacalne niż płacenie zwykłych rachunków za prąd.

Zobacz też:  Telewizja a ekologia – czy oglądanie telewizji ma wpływ na środowisko?

Co więcej, w Polsce przybywa programów dotacyjnych, które stanowią wsparcie dla osób planujących termomodernizację. Wśród nich warto wymienić Mój Prąd 4.0, który uwzględnia dofinansowanie na poziomie 20 tysięcy złotych. AgroEnergia to propozycja dla rolników, którzy posiadają więcej niż 300 ha użytków rolnych i nie mniej niż 1 ha. W tym przypadku można liczyć na zwrot do 25 tysięcy złotych.

Hurtownia fotowoltaiczna BayWa – eksperci od systemów PV

Termomodernizację należy poprzedzić wykonaniem audytu energetycznego. Przy obowiązującym systemie rozliczeń net-billing nie opłaca się przemiarowywać instalacji fotowoltaicznej. Bardzo ważny z punktu widzenia oszczędzania i opłacalności inwestycji jest także wybór wysokiej klasy podzespołów, które zapewnią wydajną pracę systemu PV przez wiele lat. Hurtownia fotowoltaiczna BayWa oferuje moduły od autoryzowanych producentów, takich jak:

  • Hyundai,
  • JA Solar,
  • LG,
  • TrinaSolar,
  • Meyer Burger.

Wszystkie produkty spełniają niezbędne normy oraz są objęte gwarancją. Wybierz mądrze, postaw na BayWa r.e. już dziś!

Artykuł sponsorowany

Od 2019 roku pisze artykuły z dziedziny odnawialnych źródeł energii, sama starając się żyć ekologicznie, by nie nadwyrężać planety. Stara się pomagać innym w wyborze rozwiązań dotyczących ogrzewania domów, jak i oszczędności z tego wynikających.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl