Energooszczędność pomp ciepła sprawia, że są coraz częściej wybierane, jako alternatywa dla kotłów gazowych, węglowych i elektrycznych. Sprawdź ile zużyje energii pompa ciepła 7kW powietrzna i poznaj najważniejsze informacje o jej działaniu.
Pompa ciepła 7kW – opis, działanie i cena
Powietrzna pompa ciepła 7kW to doskonały wybór dla osób chcących zainwestować pieniądze w energooszczędne rozwiązanie dla domu o metrażu około 160 metrów kwadratowych. Powietrzne pompy ciepła, jak sama nazwa wskazuje, pobierają powietrze z atmosfery, a tego ma się za drzwiami pod dostatkiem. Pompa ciepła powietrzna jest mało kłopotliwa w działaniu, do pozyskania ciepła nie potrzebuje zewnętrznej instalacji. Powietrze z otoczenia zasysane jest przez wentylator do wnętrza urządzenia, oddaje ciepło czynnikowi roboczemu, który krąży w wewnętrznym obiegu pompy.
Cena pompy ciepła 7kW uzależniona jest głównie od jej marki i parametrów. Trzeba liczyć się z wydatkiem od 30 do 40 tysięcy złotych, jeśli bierze się pod uwagę ogrzewanie oraz podgrzanie wody.
Na co zwracać uwagę przy zakupie pompy ciepła?
Najważniejsze parametry, na jakie warto zwrócić uwagę to:
– wydajność grzewcza;
– współczynnik sprawności pompy ciepła – COP/SCOP;
– ilość czynnika chłodniczego;
– temperatura zasilania systemu grzewczego;
– wysokość transmisji hałasu.
Ile energii zużywa pompa ciepła 7kW?
Znając wartość współczynnika SCOP (efektywności średniorocznej) i zapotrzebowanie na ciepło budynku można dokonać obliczenia zużycia prądu na ogrzewanie oraz przygotowanie c.w.u.
Zużycie energii elektrycznej = zapotrzebowanie na ciepło budynku/SCOP
Jeśli pomnoży się zużycie energii przez koszt za 1kW otrzyma się szacowany koszt ogrzewania. Szacunkowo przyjmuje się, że w standardowym budownictwie zapotrzebowanie na energię elektryczną dla pompy ciepła to 2000 do 3000 kWh na 100 metrów kwadratowych.
Pompa ciepła a zezwolenia
Starając się o montaż na przykład kotła gazowego, potrzebne są zgody: kominiarza, warunki przyłącza do sieci gazowej, projekt budowlany oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych. Natomiast instalowanie pomp ciepła o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50kW nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia. Zapis ten obowiązuje od 19 września 2020 roku.
Należy jedynie pamiętać, że zamontowanie pompy ciepła powinno odbyć się po zewnętrznej stronie budynku, w miejscu najlepiej osłoniętym od wiatru, niemniej z łatwym przepływem powietrza i nie za blisko budynków sąsiadujących. Zalecenia producenta mogą się różnić, ale odległość zazwyczaj podawana jest od 30 cm do 1,5 metra.
Pompa ciepła bez kotłowni
Pompa ciepła to nie tylko wygoda bezobsługowego urządzenia i oszczędności finansowe. To także brak potrzeby stawiania dodatkowego pomieszczenia – kotłowni, która potrzebna byłaby w przypadku kotła na węgiel, pellet czy olej. Nie ma także potrzeby organizowania miejsca, gdzie składowany musiałby być węgiel, ekogroszek lub pellet.
Czy warto inwestować w pompę ciepła i jak szybko się zwróci?
Zważywszy na tendencje zwyżkowe wszystkich paliw stałych oraz sytuację w kraju i na świecie związaną wcześniej z pandemią, obecnie z wojną w Ukrainie, nie zanosi się, by w najbliższym czasie miało się coś zmienić. Chyba że na gorsze. Każda z dostaw węgla, o ile w ogóle można go otrzymać, jest wyższa. Zatem na przykład wymiana kopciucha na pompę ciepła, nawet jeśli trzeba za nią zapłacić niemałe pieniądze, jest jak najbardziej opłacalna, a zwrócić powinna się w okresie kilku lat.
Dofinansowanie pompy ciepła
Aktualnie trwają prace nad kolejnymi programami pozwalającymi na skorzystanie z dofinansowania pomp ciepła. Te, z których obecnie można skorzystać (warto wymienić dwa) to:
– program Moje ciepło dla nowych budynków jednorodzinnych;
– program Czyste Powietrze dla starszych budynków jednorodzinnych, gdzie chce się wymienić kopciucha na odnawialne źródło energii, do których należy między innymi pompa ciepła.
Odliczenie od podatku – ulga termomodernizacyjna
Kolejnym ułatwieniem zmniejszającym koszt inwestycji w pompę ciepła jest ulga termomodernizacyjna, która pozwala na odliczenie od podatku z maksymalną kwotą zwrotu na podatnika wynoszącą 53 tysiące złotych. Kwota może być rozliczona w ciągu 6 lat. Czyli jeśli nie mamy w pierwszym roku, z czego rozliczyć zakupu pompy ciepła przez wzgląd na niski podatek, możemy to zrobić w następnym latach.
Jak widać summa summarum z pozoru bardzo droga pompa ciepła po odliczeniach, dofinansowaniu i skorzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej wcale na tak drogą już nie wygląda. Tym bardziej że można mieć komfortowe i bezobsługowe urządzenie działające nawet przy -25 stopniach Celsjusza.