Jak dbać o skórę dotkniętą wypryskiem potnicowym? Czego należy unikać?

Zdrowy i ekologiczny tryb życia ma ogromny wpływ na kondycję oraz wygląd skóry. Niemniej jednak szereg schorzeń może dotknąć każdego. Sprawdź jak rozpoznać oraz dbać o skórę z wypryskami.
Jak dbać o skórę dotkniętą wypryskiem potnicowym

Czym objawia się wyprysk potnicowy?

Wyprysk potnicowy to bardzo nieprzyjemne schorzenie Objawiające się pęcherzykami z płynem występującymi głównie na powierzchni dłoni oraz podeszwach stóp. Dodatkowo może mieć miejsce także uciążliwy świąt.

Wszelkie zmiany pojawiają się zwykle na bocznych fragmentach palców, a także przy łuku stopy. Schorzenie to najczęściej pojawia się u osób dorosłych. U dzieci praktycznie się go nie stwierdza. Jego przyczyny nie są do końca znane. 

Obserwując łuszczący zmianę na powierzchni dłoni oraz stop w okresie letnim można stwierdzić, że prawdopodobnie jest to potnica. Zwłaszcza w przypadku osób prowadzących aktywny tryb życia, mogący stanowić przyczynę zakażenia grzybiczego. Częstym źródłem tego schorzenia są przedmioty wspólne, takie jak wypożyczone buty Czy klapki na basenie.

Jak odróżnić wyprysk pieniążkowaty?

Wyprysk pieniążkowaty jest zmianą bardzo charakterystyczną. Jego kluczowe objawy to niewielkie, okrągłe zmiany skórne. Mają one wielkość monety i wyraźnie odróżniają się od zdrowej skóry. Każdy wyprysk pokryty jest strupkami lub pęcherzykami.

 Zmianom tym  towarzyszy silny, uciążliwy świąd.  Poszczególne wypryski mogą występować pojedynczo lub zlewać się ze sobą. 

W tym przypadku również Przyczyny mogą być bardzo różnorodne. Najczęściej jest to nadwrażliwość na alergeny bakteryjne. Bardziej podatne na wyprysk pieniążkowaty są osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry.

Jest to przypadłość częściej dotykająca mężczyzn. Zwykle występuje pomiędzy 50, a 70 rokiem życia.

Czy stosowane kosmetyki i chemia domowa mają wpływ na ich leczenie?

Wyprysk pieniążkowaty jest chorobą przewlekłą, lecz nie zakaźną. Tryb życia w tym przypadku ma niewielkie znaczenie. Przed wdrożeniem leczenia lekarz musi dokładnie zdiagnozować chorobę, ponieważ jest ona bardzo podobna do wielu i schorzeń kropka najczęściej bywa mylona z grzybicą skóry, kontaktowym zapaleniem skóry oraz łuszczycą.

Zobacz też:  Ekologiczne mieszkanie - na jakie rozwiązania ekologiczne warto się zdecydować?

Potnica natomiast jest reakcją skóry na różnego typu zakażenia grzybicze, bakteryjne lub konkretne alergeny. Duży wpływ na występowanie wyprysków tego typu, a także nieprawidłowy sposób produkcji oraz wydzielania potu. Z tego względu Choroba ta występuje zwykle w okresie letnim lub wiosennym. Chcąc zminimalizować ryzyko, warto unikać gorących kąpieli, zażywania różnego typu używek oraz przebywania w zawilgoconych miejscach.

Jak pielęgnować skórę dotkniętą wypryskami?

Schorzenia tego typu należy diagnozować U specjalisty. Może być to zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i dermatolog. Dopiero po pełnej diagnozie można wdrożyć skuteczne leczenie oraz pielęgnację. W niektórych przypadkach konieczne może być pobranie wycinka zmiany do badania. W ten sposób wyklucza się inne przyczyny wyprysków.

W obu tych przypadkach leczenie jest Zazwyczaj długotrwałe. Najczęściej stosowane preparaty Obejmują różnego typu maści, czasem jedynie konieczne są środki doustne.

Zalecane środki należy aplikować regularnie i systematycznie. W przeciwnym razie nawet po ustąpieniu objawów mogą one nawrócić.

Można stosować także środki łagodzące oraz przeciwdziałające świądowi. Kluczowe jest wyjątkowo uważne dbanie o higienę osobistą. Należy nosić przewiewne obuwie oraz odzież wykonaną z naturalnych materiałów.

Z powodzeniem można stosować naturalne kosmetyki kierowane do osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Miejscowość skuteczne jest także aplikowanie maści cynkowej oraz wyciągu z aloesu.

Czego unikać, mając problemy z wypryskami?

W domu warto unikać czynników drażniących. Są to zarówno gorące, długie kąpiele, jak i wysuszające środki czystości oraz syntetyczna, szorstka odzież. Skóra każdorazowo musi być intensywnie nawilżana. Warto kontrolować także poziom wilgotności powietrza. 

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl