Ekologiczne hale stalowe

W nowoczesnym budownictwie coraz większy nacisk kładzie się na rozwiązania ekologiczne. Mowa tutaj również o halach stalowych, które projektowane są w taki sposób, aby generowały jak najmniej substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego. To jednak nie wszystko, bo wspomniane podejście ekologiczne obejmuje nie tylko budowę hal stalowych, ale także ich eksploatację oraz ewentualne modyfikacje wraz z recyklingiem. Co jeszcze warto na ten temat wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Ekologiczne rozwiązania w nowoczesnym budownictwie 

Inwestycja w ekologiczne hale stalowe jest opłacalna nie tylko ze względu na ochronę środowiska naturalnego. Szacuje się bowiem, że zainwestowane w ten sposób pieniądze mogą się zwrócić nawet w kilkanaście lat od ukończenia budowy. Wynika to m.in. z możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. 

Eksploatacja stalowych hal magazynowych i przemysłowych jest nieodzownie związana z energią elektryczną. Jest ona potrzebna do zasilenia wszelkich urządzeń magazynowych, wentylacji, klimatyzacji czy systemów oświetlenia. Wiąże się to jednak z proporcjonalnie wysokimi kosztami utrzymania, dlatego też warto sprawdzić rozwiązania ekologiczne, które mogą dostarczyć darmową energię słoneczną. Mowa tutaj m.in. o specjalnych modułach fotowoltaicznych. 

Hale stalowe to najczęściej ogromne powierzchnie, które dysponują płaskim lub skośnym dachem. Takie miejsce jest idealne do zainstalowania systemów fotowoltaicznych. Warto jednak pamiętać, że zakupione panele muszą być na tyle lekkie, by nie obciążać góry konstrukcji. Zaleca się zainwestowanie w tzw. moduły cienkowarstwowe, które w słoneczne dni są w stanie wygenerować do 100% energii koniecznej do funkcjonowania hali magazynowej lub przemysłowej. Poza słonecznymi miesiącami pozyskiwanie energii oscyluje w granicach 50%. 

Ekologiczne oświetlenie w halach stalowych 

Koszty eksploatacji hal stalowych da się jeszcze bardziej obniżyć poprzez wykorzystanie odpowiednich systemów oświetlenia i systemów chłodzenia. Bardzo często wykorzystuje się w tym celu inteligentne oświetlenie LED i technologie chłodzące, które charakteryzują się niewielkim zużyciem energii. Dobrym rozwiązaniem jest też inwestycja w specjalne systemy kontrolujące zużycie wody i energii elektrycznej. 

Ponadto do budowy hal stalowych wykorzystywane są elementy prefabrykowane, które generują znacznie mniej odpadów produkcyjnych. Takie rozwiązanie pozwala też znacząco przyspieszyć proces budowy, co z kolei przekłada się na generowanie mniejszej ilości szkodliwych związków chemicznych. Materiał ten można przetwarzać, przez co nie występuje problem z jego utylizacją. Mowa tutaj o poziomie recyklingu wynoszącym blisko 95%. 

Zobacz też:  Nasiona Lemon Skunk – opis, działanie, właściwości

Wykorzystanie surowców naturalnych wraz z możliwością przetworzenia części surowców sprawia, że możemy tutaj mówić o znacznie bardziej ekologicznych podejściu aniżeli w przypadku tradycyjnych sposobów budowy. Już na etapie projektowania hali stalowej warto też rozważyć implementacje innych ekologicznych rozwiązań, takich jak chłodzenie powietrzem, szczeliny wentylacyjne, prefabrykowane panele ścienne czy systemy chłodzenia bazujące na technologii CO2. 

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.borga.pl/hale-stalowe/

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl