Ekologiczne hale stalowe

Ekologiczna hala stalowa ma minimalny wpływ na środowisko. Na czym więc polega eko podejście w branży budowlanej? Zdecydowanie dotyczy ono etapu projektowania i wznoszenia hali, ale także jej późniejszej eksploatacji i możliwości modernizacji lub przebudowy z uwzględnieniem ewentualnej utylizacji i recyklingu. Chcesz wiedzieć, czym dokładnie wyróżniają się ekologiczne hale stalowe? Czytaj dalej!

Podstawy eko budownictwa w kontekście budowy ekologicznych hal stalowych

Eko trend w budownictwie przyczynia się do kierowania się ideą zrównoważonego budownictwa i rozwoju. Podczas budowania nowoczesnych hal stalowych uwzględnia się ich wpływ na środowisko naturalne. Powstające budynki analizowane są w kontekście stosowanych wytycznych materiałowych i ekonomicznych, a także co ciekawe — aspektów cywilizacyjnych i stosunków społecznych.

Eko stal? Hale stalowe zgodne z ruchem zero waste

Nowoczesne hale stalowe budowane są z zastosowaniem prefabrykowanych elementów, do których zalicza się stal. Pozwala to zoptymalizować proces ich wznoszenia, a także zmniejszyć ilość powstających odpadów produkcyjnych. Montaż budynków trwa krócej, co obniża zapotrzebowanie na zasoby naturalne.

Dużą zaletą stali jest możliwość jej ponownego przetworzenia i wykorzystania. Efektywność recyklingu konstrukcji stalowych może sięgać nawet 95%.

Ekologiczne rozwiązania stosowane w halach stalowych

Aby halę stalową można było uznać za ekologiczną, musi ona uwzględniać ekologiczne rozwiązania.

Odnawialne źródła energii

Podstawowym źródłem kosztów eksploatacji hal jest energia elektryczna. Korzystnie jest więc wykorzystać wielkopowierzchniowy dach, będący idealnym miejscem na montaż paneli fotowoltaicznych. Dobrym rozwiązaniem są moduły cienkowarstwowe, ponieważ nie obciążą konstrukcji budynku. Na jeszcze większe zyski można liczyć, decydując się na pompę ciepła.

Nowoczesne systemy oświetlenia i chłodzenia

Aby obniżyć koszt eksploatacji hali stalowej, warto rozważyć zmianę oświetlenia i systemu chłodzenia. Sprawdzi się tutaj inteligentna instalacja LED-owa, np. z czujnikiem ruchu, a także system chłodzenia uwzględniający technologię CO2, który umożliwia obniżenie zużycia energii.

Zobacz też:  Pellet z konopi. Ekologiczne wykorzystanie biomasy

Systemy kontrolujące zużycie

Dąży się do wyposażenia hal w systemy kontrolujące poziom zużycia, w tym np. wody i prądu. Normą są już energooszczędna klimatyzacja i wentylacja, a także ekologiczne ogrzewanie. W ten sposób zmniejsza się zużycie mediów.

Certyfikaty LEED i BREEAM potwierdzeniem ekologiczności hal stalowych

Budynki, w tym hale stalowe, spełniające założenia budownictwa zrównoważonego zyskują certyfikat BREEAM lub LEED.

Za pomocą punktacji w systemie LEED weryfikuje się parametry budynków, takie jak:

  • zużycie wody;
  • jakość środowiska w pomieszczeniu;
  • zużycie energii;
  • redukcja emisji CO2.

BREEAM z kolei jest bardziej kompatybilny z lokalnie panującymi warunkami atmosferycznymi i legislacyjnymi. Możliwa jest jego adaptacja w zależności od warunków prawnych i geograficznych.

Ekologiczne hale stalowe, czyli jakie?

Ekologiczna hala stalowa to taka, która spełnia kryteria środowiskowe, określane przez zrównoważone budownictwo. Muszą więc zostać spełnione warunki już na etapie projektowania budynku, m.in. w zakresie doboru materiałów budowlanych i sposobu zarządzania przestrzenią.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.borga.pl/hale-stalowe/

Od 2019 roku pisze artykuły z dziedziny odnawialnych źródeł energii, sama starając się żyć ekologicznie, by nie nadwyrężać planety. Stara się pomagać innym w wyborze rozwiązań dotyczących ogrzewania domów, jak i oszczędności z tego wynikających.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl