Woda technologiczna, inaczej procesowa jest stosowana na szeroką skalę w procesach technologicznych nie tylko w elektrociepłowniach, elektrowniach, a także na terenach innych przedsiębiorstw. Warto zaznaczyć, że jej jakość nie pozwala na to, aby była spożywana przez człowieka. Woda technologiczna może być dodatkowo uzdatniona.
Woda technologiczna a woda wtórna
W artykułach branżowych obok pojęcia wody technologicznej, często podaje się definicji wody wtórnej. To woda, która powstała na drodze recyklingu, najczęściej po jednym z procesów technologicznych. W jakich sytuacjach jest wykorzystywana? Przedsiębiorcy stosują ją w procesach, które nie wymagają wody najwyższej jakości.
Woda technologiczna — jak się uzdatnia?
Sposobów na uzdatniania wody technologicznej jest bardzo wiele. Wybór odpowiedniej technologii zależy od kilku czynników, w tym źródła tej wody (rzeczna, pochodząca z jeziora, deszczowa, wodociągowa itd.). Jedną z najpopularniejszych metod jest odwrócona osmoza, a także system elektrodejonizacji. Czasami istnieje ponadto konieczność usunięcia z wody soli i wapnia.
Od czego zależy wybór rodzaju wody technologicznej?
Przedsiębiorcy wybierają rodzaj urządzenia do uzdatniania wody w przemyśle na podstawie kilku parametrów, w tym ilości i jakości potrzebnej wody, a także czasu, w trakcie którego płyn jest wykorzystywany. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ urządzenie działające na terenie przedsiębiorstwa musi być zgodne z surowymi wytycznymi.
Jednym z wymogów narzucanych na firmy jest zbadanie składu wody. Analiza musi być przeprowadzona przez zespół ekspertów. W niektórych przypadkach konieczna jest ponadto wizja lokalna. Jej wyniki pozwalają na dobór instalacji i urządzeń z filtrami, które pozwolą pozbyć się zanieczyszczeń i zawiesin. Czasami stosuje się również zmiękczanie.
Woda technologiczna to bardzo złożone pojęcie i nie ma jednego przepisu na jej uzyskanie. Wiele zależy bowiem od specyfiki branży i tego, do jakiego procesu woda będzie wykorzystywana.