Woda technologiczna — co to takiego?

Woda jest najcenniejszym źródłem życia na Ziemi. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wykorzystywana jest również na etapie praktycznie każdej produkcji w przemyśle. To bez wątpienia najważniejszy surowiec. Jeśli jesteś ciekawy, czym jest woda technologiczna i czym się wyróżnia, to czytaj dalej.
woda technologiczna

Woda technologiczna, inaczej procesowa jest stosowana na szeroką skalę w procesach technologicznych nie tylko w elektrociepłowniach, elektrowniach, a także na terenach innych przedsiębiorstw. Warto zaznaczyć, że jej jakość nie pozwala na to, aby była spożywana przez człowieka. Woda technologiczna może być dodatkowo uzdatniona. 

Woda technologiczna a woda wtórna

W artykułach branżowych obok pojęcia wody technologicznej, często podaje się definicji wody wtórnej. To woda, która powstała na drodze recyklingu, najczęściej po jednym z procesów technologicznych. W jakich sytuacjach jest wykorzystywana? Przedsiębiorcy stosują ją w procesach, które nie wymagają wody najwyższej jakości. 

Woda technologiczna — jak się uzdatnia?

Sposobów na uzdatniania wody technologicznej jest bardzo wiele. Wybór odpowiedniej technologii zależy od kilku czynników, w tym źródła tej wody (rzeczna, pochodząca z jeziora, deszczowa, wodociągowa itd.). Jedną z najpopularniejszych metod jest odwrócona osmoza, a także system elektrodejonizacji. Czasami istnieje ponadto konieczność usunięcia z wody soli i wapnia. 

Od czego zależy wybór rodzaju wody technologicznej?

Przedsiębiorcy wybierają rodzaj urządzenia do uzdatniania wody w przemyśle na podstawie kilku parametrów, w tym ilości i jakości potrzebnej wody, a także czasu, w trakcie którego płyn jest wykorzystywany. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ urządzenie działające na terenie przedsiębiorstwa musi być zgodne z surowymi wytycznymi. 

Jednym z wymogów narzucanych na firmy jest zbadanie składu wody. Analiza musi być przeprowadzona przez zespół ekspertów. W niektórych przypadkach konieczna jest ponadto wizja lokalna. Jej wyniki pozwalają na dobór instalacji i urządzeń z filtrami, które pozwolą pozbyć się zanieczyszczeń i zawiesin. Czasami stosuje się również zmiękczanie. 

Woda technologiczna to bardzo złożone pojęcie i nie ma jednego przepisu na jej uzyskanie. Wiele zależy bowiem od specyfiki branży i tego, do jakiego procesu woda będzie wykorzystywana. 

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl