Pompa ciepła koszt miesięczny – ile kosztuje nowoczesna pompa ciepła? Jakiego producenta warto wybrać? Jak obliczyć wydatki na ogrzewanie?

W dzisiejszych czasach nowoczesne źródła ogrzewania nieruchomości stają się coraz popularniejsze, szczególnie jeśli chodzi o pompy ciepła. Koszt miesięczny użytkowania takiego urządzenia jest naprawdę niewielki.
pompa ciepła koszt miesięczny

Koszt ogrzewania domu pompą ciepła zależy od wielu czynników – nie tylko od mocy urządzenia, ale i powierzchni użytkowej całej nieruchomości mieszkalnej. Ekologiczne źródła ciepła takie, jak np. powietrzna pompa ciepła największe koszty generuje podczas montażu. Cena zakupu urządzenia to kilkadziesiąt tysięcy złotych wraz z montażem. W porównaniu do kosztów eksploatacji i zużycie energii elektrycznej ogrzewanie pompą ciepła w skali miesiąca wydaje się wysoce opłacalne. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o tej technice grzewczej oraz kosztach, koniecznie sprawdź poniższy artykuł.

Ile kosztuje pompa ciepła? Rodzaje i producenci

Koszt zakupu pompy ciepła oscyluje średnio w granicy od 40 do 100 tys. złotych. Wiele jednak zależy od kilku podstawowych aspektów, a mianowicie:

  • moc urządzenia,
  • producent,
  • marka,
  • rodzaj pompy ciepła.

Nie ma żadnej wątpliwości, że ogromny wpływ na koszt zakupu urządzenia ma rodzaj pompy. Najdroższe na rynku są gruntowe pompy ciepła, gdyż ich ceny wraz z montażem sięgają nawet do 100 tys. złotych. Inne rodzaje dostępne na rynku to także pompy ciepła powietrzne oraz wodne. Na samą instalację oraz urządzenie grzewcze możesz zdobyć dofinansowania od rządu, które pozwalają na znaczną redukcję kosztów początkowych inwestycji w zmianę kotła na pompę ciepła. To, jaki jest roczny koszt eksploatacji sprzętu grzewczego wynika głównie z ilości kWh, jakie pobierze z sieci energetycznej.

Pompa ciepła – koszt miesięczny. Jak obliczyć koszty eksploatacji pompy?

W sieci znajdziesz wiele przydatnych i co najważniejsze – darmowych narzędzi, które pozwalają na obliczenie kosztów eksploatacyjnych pomp ciepła. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o inwestycji w takie urządzenie, koniecznie weź pod uwagę takie kwestie, jak:

  • zapotrzebowanie na energię urządzenia,
  • zapotrzebowanie na ciepło nieruchomości,
  • moc urządzenia,
  • rodzaj zastosowanego ogrzewania w nieruchomości,
  • konieczność ogrzewania ciepłej wody użytkowej.
Zobacz też:  Ile energii elektrycznej pobiera pompa ciepła i jak przekłada się to na koszt ogrzewania budynku? Pompa ciepła – zużycie prądu.

Dopiero po dogłębnej analizie tych kwestii będziesz w stanie obliczyć realne koszty miesięczne oraz roczne eksploatacji pomp ciepła. Produkcja energii cieplnej wymaga zasilania energią elektryczną urządzenia grzewczego. W tym przypadku zredukujesz niektóre koszty poprzez instalację fotowoltaiki. Dzięki niej uniezależnisz się energetycznie od publicznej sieci. To pozwoli ci na znaczną redukcję miesięcznych wydatków na eksploatację urządzenia, jakim jest pompa ciepła. Koszt miesięczny użytkowania takiego urządzenia w dużej mierze zależy od efektywności instalacji pompy ciepła do ogrzewania budynku. Korzystając z internetowego kalkulatora, wystarczy że wprowadzisz informację o powierzchni budynku, mocy urządzenia oraz sposobie ogrzewania, a otrzymasz średni wyników kosztów miesięcznej eksploatacji. Kalkulator uwzględnia aktualne ceny energii elektrycznej na podstawie danych statystycznych.

Współczynnik COP a pompa ciepła. Koszt miesięczny ogrzewania w praktyce

Montaż pompy ciepła to prawdopodobnie największy koszt, na jaki narazisz się podczas zmiany tradycyjnego źródła ciepła np. pieca na paliwa stałe na ekologiczną pompę. To, ile kosztuje ogrzewanie zależy od tego, jaki jest współczynnik wydajności pompy ciepła. W zależności od wybranego urządzenia wartość COP mieści się najczęściej w zakresie od 3 do 6. Chcesz wiedzieć, co to oznacza w praktyce? Pompa ciepła o wskaźniku COP 4 za każde pobrane 1 kWh energii z sieci energetycznej odda do układu grzewczego odpowiednio aż 4 kWh energii cieplnej. Oznacza to, że im wyższy wskaźnik COP, tym niższe koszty eksploatacji pompy ciepła w budynku mieszkalnym lub użytkowym.

Jeśli chcesz oszacować, ile prądu pobierze pompa gruntowa lub jakakolwiek inna, musisz też wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło. Wystarczy, że znasz prosty wzór: zużycie energii elektrycznej podzielone przez współczynnik COP. Kolejno zużycie energii pomnóż przez aktualną stawkę prądu za 1 kW, a otrzymasz całkowity koszt użytkowania pompy ciepła np. w skali miesiąca.

Zobacz też:  Ile godzin dziennie powinna pracować pompa ciepła - optymalny czas pracy

Pompa ciepła koszt miesięczny – przykład

Aby zobrazować to, jaki jest koszt prądu oraz ile kosztuje koszt ogrzania domu o powierzchni do 150m2 warto posłużyć się przykładem. W tym przypadku weź pod uwagę, że w domu mieszkają 4 osoby dorosłe i średnie zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej wynosi 12 000 kWh w skali roku. Pompa ciepła ze współczynnikiem COP na poziomie 4 będzie generować zapotrzebowanie na energię elektryczną na poziomie 3000 kWh w skali roku. Oznacza to, że roczne koszty ogrzewania pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej wyniosą średnio 2400 złotych. Kiedy masz mniejszą nieruchomość i zamontujesz pompę ciepła o mniejszej mocy – koszty jej eksploatacji spadną. W przykładowym wyliczeniu miesięczny koszt użytkowania pompy wyniesie około 200 złotych. Do wyliczenia powyższych wskaźników zastosowane zostały stawki energii elektrycznej na poziomie 0,80 złotych za 1 kWh. Nie są to jednak dokładne wyliczenia, gdyż zakładają, że jako użytkownik pompy przez cały rok będziesz ogrzewać nieruchomość np. ogrzewaniem podłogowym i jednocześnie ogrzejesz ciepłą wodę użytkową.

Pompa ciepła koszty miesięczne. Jak je obniżyć?

Jako właściciel nieruchomości z pompą ciepła masz kilka opcji, aby obniżyć koszty jej eksploatacji. Centralnego ogrzewania używaj tylko wtedy, kiedy tego naprawdę potrzebujesz. Nigdy nie ustawiaj też zbyt wysokich temperatur ogrzewania pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej. Im wyższa temperatura pracy urządzenia grzewczego, tym wyższe będą koszty jego eksploatacji poprzez zwiększony pobór prądu. Koszt użytkowania pompy ciepła można dodatkowo ograniczyć poprzez instalację paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu wytwarzany przez odnawialne źródła energii prąd będzie wystarczający dla rocznego pokrycia zapotrzebowania energetycznego pompy ciepła.

Dobrą opcją na ograniczenie kosztów eksploatacji pomp ciepła jest zastosowanie niskotemperaturowych elementów grzewczych np. ogrzewania podłogowego. Dzięki temu zapotrzebowanie energetyczne instalacji domowej jest znacznie mniejsze.

Zobacz też:  Ile kosztuje montaż gruntowej pompy ciepła - oszczędności i wydajność

Pompa ciepła – koszt miesięczny. Czy to się opłaca?

W dobie rosnących cen paliw opałowych oraz energii elektrycznej to właśnie pompy ciepła są jednym z najlepszych rozwiązań. Oprócz tego, że te urządzenia grzewcze są wysoce ekologiczne dodatkowo pozwalają na znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania – nawet do kwoty mniejszej niż 200 złotych dla nieruchomości o powierzchni do 150m2. Koszty eksploatacji pomp ciepła zależą też od tego, jak dobrze jest wykonana termoizolacja budynku. Nowe nieruchomości, gdzie zastosowano rekuperację oraz dobrej jakości stolarkę drzwiową i okienną są tanie w użytkowaniu i ogrzewaniu jednocześnie. Pompa ciepła powietrze-woda pobierze w miesiącach zimowych niewiele energii elektrycznej. To wygeneruje koszty maksymalnie do 200 złotych w przypadku standardowych nieruchomości mieszkalnych.

Sposób ogrzewania pomieszczeń w przypadku użycia pompy ciepła będzie mieć kluczowe znaczenie jeśli chodzi o miesięczne wydatki gospodarstwa domowego. Do mniejszego zużycia prądu przez pompę przyczyniają się głównie instalacje ogrzewania podłogowego. Ceny kompleksowych instalacji to wydatek na poziomie do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od wybranego urządzenia grzewczego. Pamiętaj też, że w sezonie grzewczym zapłacisz znacznie więcej, aniżeli w miesiącach letnich, kiedy ogrzewanie podłogowe jest praktycznie nieużywane.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła? Krótkie podsumowanie

Inwestycja zmianę ogrzewania kotłem na pompę ciepła to jedna z lepszych decyzji, jakie możesz podjąć. Jako właściciel starszej nieruchomości możesz zainwestować w montaż samej pompy bez kompletnej termomodernizacji instalacji grzewczej. W tym przypadku jednak musisz kupić wysokotemperaturową pompę ciepła, która działa z tradycyjnymi grzejnikami żeliwnymi. Zapamiętaj, że pompy ciepła wymagają zasilania energią elektryczną. Koszty ogrzewania budynku będą więc zależne od tego, jaka jest moc pompy oraz jej wydajność grzewcza oznaczona wskaźnikiem COP.

Coraz częściej zastanawiasz się, jaka jest zależność: pompa ciepła – koszt miesięczny? Wbrew pozorom wydatki wcale nie są tak duże, jak mogłoby się wydawać. Zanim zainwestujesz w nowoczesne metody grzewcze, sprawdź ich wady i zalety oraz z pomocą internetowego kalkulatora pomp ciepła oceń miesięczne koszty z całkiem sporą dokładnością. W większości przypadków zauważysz jednak, że tradycyjne metody grzewcze generują znacznie wyższe koszty w porównaniu do pompy ciepła – niezależnie od jej mocy i producenta.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl