Magazyn energii 5 kW – cena akumulatora stosowanego w fotowoltaice

Domowa instalacja fotowoltaiczna może wyprodukować znaczne nadwyżki prądu. Jeśli chcesz wyregulować autokonsumpcję, wybierz do domu magazyn energii 5 kW. Cena urządzenia jest wysoka, jednak przyniesie ono wiele korzyści. Przekonaj się, co możesz zyskać.
magazyn energii 5 kw cena

Sieci fotowoltaiczne generują najwięcej energii w ciągu dnia, kiedy zużycie prądu jest najmniejsze. Pojawiają się zatem spore problemy związane z przechowywaniem prądu i wykorzystywaniem w innym terminie. Ostatnio wielkim zainteresowaniem cieszą się domowe magazyny energii, które ułatwiają zarządzanie nadwyżkami. Dlaczego są potrzebne i ile kosztuje standardowy magazyn energii 5 kWh?

Dlaczego magazynowanie energii z fotowoltaiki jest takie ważne?

Sieci fotowoltaiczne są sposobem na ograniczenie wydatków na energię elektryczną, uzyskanie pewnej niezależności od cen prądu i dodatkowo zadbanie o środowisko naturalne. Wobec tylu zalet trudno się dziwić, że w naszym kraju montaż paneli słonecznych stał się prawdziwą modą. Coraz powszechniej zdarza się, że przy projekcie sieci dodatkowo uwzględniany jest magazyn energii 5 kW. Cena całej instalacji w takiej sytuacji rośnie o kilkadziesiąt procent, dlatego inwestorzy niechętnie decydują się na taki krok. Czy słusznie?

Instalacje czerpiące prąd z promieni słonecznych to jedno z najlepszych źródeł czystej energii dla prywatnych osób. Prąd jest całkowicie darmowy, a przy właściwie zaprojektowanej sieci rachunki za energię elektryczną sprowadzają się do kosztów utrzymania sieci. Jednak instalacja ma też przynajmniej jeden widoczny słaby punkt. Jest to produkcja prądu w ciągu dnia, kiedy to najczęściej dom pozostaje pusty i zapotrzebowanie na energię jest najmniejsze. Tymczasem wieczorem zapotrzebowanie rośnie, jednak sieć już nie wytwarza energii.

Wyzwaniem stojącym przed użytkownikami sieci jest przechowywanie nadwyżek energii po to, żeby móc sięgnąć po nie w odpowiedniej chwili. Część osób zwiększa autokonsumpcję w ciągu dnia, poprzez zmiany w planowaniu pracy konkretnych urządzeń. Można też podłączać dodatkowe urządzenia zasilane prądem, wykorzystywane choćby do ogrzewania wody użytkowej. Jednak to wszystko jest tylko kroplą i w ten sposób nadal około 50 % energii pozostaje niewykorzystane.

Zobacz też:  Magazyn energii 20 kWh – pojemny akumulator do magazynowania energii z fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna podłączona do sieci – sposób na magazynowanie energii w Polsce

W naszym kraju istnieje jeden ciekawy sposób na przechowywanie prądu i mówimy tu o opcji prosument. Ten system magazynowania energii polega na przekazywaniu nadwyżek do sieci operatora, który pobiera za to 20 lub 30 procent włożonych zasobów. W ten sposób twój prąd wykorzystywany jest na bieżąco w innym miejscu, a ty w ziemie i wieczorami możesz korzystać ze zgromadzonych nadwyżek.

To rozwiązanie ma kilka słabych stron. Pierwszą z nich jest przestarzała sieć energetyczna, co w mniejszych miejscowościach prowadzi do problemów z przekazywaniem prądu do sieci. Zbyt duża liczba dostawców sprawia, że sieć PV wyłącza się i obniża produkcję. Drugi problem pojawił się 1 kwietnia 2022 r i dotyczy zmiany przepisów na niekorzyść prosumentów. W związku z nowelizacją, przy pobieraniu energii z sieci inwestor traci nawet ponad 40 % jej wartości.

Jak wykorzystać magazyn energii przy pracy paneli fotowoltaicznych?

Sposobem na częściowe uniknięcie tych problemów jest montaż magazynu energii i przejście na system hybrydowy. To on w pierwszej kolejności przechowa nadwyżki prądu, a dopiero najwyższa nadprodukcja będzie trafiała do operatora. Nadwyżkami z własnego akumulatora będziesz w stanie zaspokoić zapotrzebowanie wieczorem i w nocy. Dobrze dobrana bateria pozwala na wykorzystanie nawet do 90 % energii produkowanej, co znacznie ogranicza przesył do sieci. W małych instalacjach domowych wystarczą akumulatory 5 kWh, które mogą zasilać urządzenia nawet przez kilkanaście godzin. Problemem jest tu jednak wysoka cena magazynów energii 5 kWh.

Alternatywą jest instalacja off-grid, a zatem niepodłączona do sieci energetycznej. Można w niej całą energię elektryczną gromadzić w magazynie energii 5 kW. Cena takiej sieci i jej charakterystyka ograniczają jej zastosowanie jedynie w obiektach sezonowych i placówkach znajdujących się poza zasięgiem sieci energetycznej.

Magazyny energii – pojemność, żywotność i technologia

Magazyn energii to w zasadzie akumulator litowo-jonowy wykorzystywany do przechowywania prądu. Czasem stosuje się znacznie większe i cięższe baterie kwasowo-ołowiowe, jednak nieco mniej zapłacisz za taki magazyn energii 5 kW. Cena poszczególnych baterii zależy też w dużej mierze od pojemności magazynów energii. Łatwo możesz policzyć zapotrzebowanie energetyczne sprzętów domowych i ocenić, jaka pojemność akumulatora będzie wystarczająca dla twojego domu. Akumulatory 5 kWh okazują się wystarczające przy mniejszych sieciach i niskim zużyciu prądu.

Zobacz też:  Jak podłączyć magazyn energii – co jest potrzebne do skutecznego magazynowania prądu z fotowoltaiki?

Spore znaczenie dla użytkowników i ceny magazynu energii 5 kW ma też jego żywotność. Określa się ją przez ilość cyklów ładowania i najczęściej osiąga ona pułap 10 tysięcy. Przy wyborze zwróć uwagę także na długość gwarancji, opinie dotyczące producenta, a także na rozmiar akumulatora. Czasem producent wskazuje dla niego miejsce w domu, gdzie powinien znaleźć się moduł.

Magazyn energii 5 kW – cena urządzeń i dofinansowania

Ile kosztuje magazyn energii 5 kW? Cena akumulatora do przechowywania energii to od 20 tysięcy złotych w górę, jednak możesz znaleźć producentów oferujących produkty nieco poniżej tej kwoty. Niestety, nie możesz liczyć na dofinansowanie tej inwestycji, ponieważ na razie żaden z programów nie obejmuje magazynów. Jednak inwestycja w takie urządzenie sprawi, że uzyskasz niezależność energetyczną, poprawisz bilans w rozliczeniach z operatorem i unikniesz kłopotów związanych z awaryjnymi sieciami.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl