Jak podłączyć magazyn energii – co jest potrzebne do skutecznego magazynowania prądu z fotowoltaiki?

Magazyn energii to akumulator do przechowywania nadwyżek prądu wyprodukowanych przez sieć fotowoltaiczną. Żeby dawał poczucie bezpieczeństwa energetycznego i gwarantował skuteczność, musi być odpowiednio zamontowany. Jak podłączyć magazyn energii w sieci PV?
jak podłączyć magazyn energii

Wobec problemów ze współpracą instalacji fotowoltaicznych z sieciami energetycznymi obecnie poszukuje się nowych sposobów na gromadzenie nadwyżek energii. Jednym z nich jest wykorzystanie baterii w postaci magazynów energii. Można w nich przechowywać nadwyżki prądu i wykorzystać je przy gorszej wydajności sieci. Choć mechanika działania magazynów energii jest prosta, trzeba je zamontować w odpowiedni sposób. Jak to zrobić?

Co to jest magazyn energii do fotowoltaiki i jak działa?

Sieć fotowoltaiczna jest jednym z najwydajniejszych sposobów na pozyskiwanie odnawialnej energii słonecznej. Pomimo wielu zalet wciąż pojawiają się problemy z najważniejszą wadą tego systemu, a zatem nieregularną produkcją w skali dnia i roku. Największym wyzwaniem stojącym przed producentami i konstruktorami sieci jest znalezienie sposobu na magazynowanie nadwyżek prądu. W ostatnich latach wskazuje się na skuteczność banków energii, czyli niewielkich akumulatorów. W związku z tym wielu inwestorów zdecydowanych na sieć fotowoltaiczną zastanawia się, jak podłączyć magazyn energii?

Magazyny energii to akumulatory litowo-jonowe o dużej pojemności. Można w nich przechowywać prąd z domowej instalacji, a odpowiednio dobrany pozwoli na zasilanie sprzętów domowych nawet przez kilkanaście godzin. Dzięki takiemu akumulatorowi wysyłanie energii do sieci energetycznej i pobieranie z niej przebiega tylko w minimalnym zakresie. Dlatego rozważania na temat sposobu podłączenia akumulatora zacznij od doboru pojemności magazynu do rozmiarów sieci fotowoltaicznej. Przy budowie instalacji PV oblicza się zużycie prądu dla urządzeń domowych w skali roku, tymczasem dla magazynów konieczne jest obliczenie dziennego zużycia.

Jak podłączyć magazyn energii? Wybierz odpowiednią sieć

Jak podłączyć magazyn energii? Sprawa nie jest trudna, a jeśli masz odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje, możesz spróbować wykonać to samemu. Najpierw jednak musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką sieć chcesz stworzyć i co dokładnie stanie się z nadwyżkami wyprodukowanej energii. Masz tu do wyboru:

  • sieć on-grid – instalacja podłączona jest do infrastruktury operatora energetycznego, a ty pełnisz w nim funkcję prosumenta. Nadwyżki przesyłasz do operatora, a w razie niedoborów korzystasz z energii z sieci. W tym układzie magazyn energii ogranicza ilość wysyłanej energii do 10 % całkowitej produkcji, co znacząco obniża straty.
  • sieć off-grid – to instalacja niepodłączona do sieci, charakteryzująca się niewielkim zapotrzebowaniem na prąd i najczęściej montowana w obiektach użytkowanych sezonowo. Małe zapotrzebowanie na energie pozwala na gromadzenie całości nadwyżek w akumulatorze.
Zobacz też:  Magazyn energii 10 kWh – cena przechowywania nadwyżek z fotowoltaiki w domu jednorodzinnym

Akcesoria niezbędne do instalacji magazynowania energii

Pozornie nie widać żadnych trudności w tym, jak podłączyć magazyn energii. Schemat instalacji magazynu energii jest prosty i polega na podpięciu przewodów z paneli do magazynu. Dopiero z niego energia trafia poprzez falownik do domowych urządzeń, a w razie zapełnienia także do sieci ogólnej operatora. Jeśli jednak chcesz, żeby cały układ funkcjonował długo i skutecznie, musisz zadbać o odpowiednie akcesoria.

Zacznij od zakupu odpowiedniego urządzenia do magazynowania, a także przewodów AC/DC, które mogą z nim sprawnie współpracować. Potrzebny jest też inwerter, czyli urządzenie do przetwarzania prądu stałego na zmienny. Część magazynów energii ma już wbudowane inwertery, jednak mogą one nie być odpowiednie do obsługi sieci PV. Może się zatem okazać, że potrzebne będą dwa niezależne.

Co jeszcze jest potrzebne, żeby podłączyć magazyn energii? Poza standardowymi urządzeniami musisz sięgnąć dodatkowo po akcesoria dedykowane tylko takiemu układowi. Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w regulator ładowania, który zapobiegnie wstecznemu przekazywaniu prądu z przeładowanego akumulatora. Umożliwi też łatwiejszą kontrolę zasobów. Potrzebna będzie też aplikacja na telefon do zarządzania energią z baterii. Dzięki niej poznasz poziom naładowania akumulatora i ocenisz korzyści z zastosowania magazynu.

Jak podłączyć magazyn energii – zaufaj specjalistom

Jeśli przeczytałeś artykuł i myślisz, że wiesz, jak podłączyć magazyn energii, nie podejmuj się tego zadania samodzielnie. Podłączenie całości musi być przeprowadzone przez specjalistów dysponujących odpowiednimi uprawnieniami. Dzięki temu będziesz mógł bez problemu podłączyć instalację do sieci energetycznej, a także unikniesz problemów w przypadku jej awarii.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl