Pompa ciepła dla domu 70 m2 – jak wybrać instalację do ogrzewania małego domu?

Coraz więcej inwestorów decyduje się na wybór ekologicznych źródeł ogrzewania. Jednym z pomysłów na zapewnienie odpowiednich warunków cieplnych jest pompa ciepła dla domu 70 m2. Sprawdź, czy montaż takiego systemu grzewczego w małym budynku jest opłacalny?
pompa ciepła dla domu 70 m2

Małe domy mieszkalne cieszą się coraz większą popularnością. Takie obiekty nie tylko kosztują znacznie mniej na etapie wznoszenia, ale tańsze jest również ich użytkowanie. Pompa ciepła dla domu 70 m2 to inwestycja, dzięki której ograniczysz koszt ogrzewania i unikniesz wielu problemów związanych z obsługą sieci. Musisz jednak zadbać o to, żeby urządzenie było dopasowane do charakterystyki obiektu, a także Twojego zapotrzebowania.

Mały dom i jego ogrzewanie – na co zwrócić uwagę?

Przed budową nowego wymarzonego domu możesz sporo czasu poświęcić na wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania. Pompa ciepła dla domu 70 m2 jest jednym z pomysłów na taką instalację i ten system cieszy się sporą popularnością w każdym typie budownictwa. Jednak małe domy mieszkalne są specyficzne i przygotowanie źródła ciepła do takiego obiektu musi być wypadkową wielu różnych czynników.

W dwóch ostatnich latach zauważono w naszym kraju wyraźny wzrost zainteresowania małymi budynkami jednorodzinnymi. Dom o powierzchni poniżej 100 m2 to już co czwarty budynek mieszkalny, jaki wznoszony jest w Polsce. Wpływ na to miała nie tylko pandemia i związana z nią zmiana w postrzeganiu obiektów mieszkalnych. Przyczyną są też nowe przepisy budowlane, które ułatwiają wznoszenie domów do 70 m2 systemem gospodarczym.

Charakterystyczną cechą większości domów o powierzchni ok 70 metrów jest ich zwięzła bryła. Budynek nie ma wielu pokoi i pomieszczeń, dlatego nie można sobie pozwolić na rozbudowaną formę. Choć to sprowadza projekty do budynków bardzo regularnych, jest bardzo korzystne z punktu widzenia ogrzewania. Przede wszystkim takie obiekty można łatwo ocieplić, a następnie ogrzać niższym kosztem. W związku z tym pompa ciepła dla domu 70 m2 lub inne źródło ogrzewania nie muszą być bardzo mocne i wydajne.

Zobacz też:  Pompa ciepła bez fotowoltaiki – czy takie zestawienie instalacji do ogrzewania domu ma sens?

Pompa ciepła dla domu 70 m2 – czy warto inwestować w takie urządzenie?

Przy okazji omawiania małych domów jednorodzinnych warto dodać, że takie obiekty mają niewiele powierzchni określanej jako techniczna. Możesz mieć problem, żeby zaaranżować kotłownię, wstawić do środka kocioł węglowy, a także zapas paliwa na zimę. W związku z tym warto poszukać mniejszej jednostki grzewczej, która jednocześnie zapewni odpowiedni komfort cieplny. Pompa ciepła dla domu 70 m2 jest w tym przypadku dobrym wyborem.

Pompa ciepła to urządzenie o dosyć skomplikowanej budowie, której nie będziemy tu dokładnie opisywać. Można zaznaczyć jedynie, że wykorzystuje obieg Lindego, który znany jest ze wszystkich urządzeń chłodzący. Jednak w przypadku pomp pozyskują one energię z zewnątrz i wykorzystują do utrzymania komfortu termicznego wewnątrz obiektu. Ten sam system może być wykorzystywany nie tylko do ogrzewania podłogowego i sieci C.O., ale także do sieci ciepłej wody użytkowej.

Wszystkie pompy wykorzystują ciepło powstałe w wyniku zjawisk przyrodniczych. Najczęściej pobierane jest ciepło z powietrza i wody ogrzewanych słońcem, jednak równie dużą popularnością cieszą się pompy ciepła typu gruntowego. Pobierane ciepło uznawane jest za odnawialne, dlatego pompy zaliczane są do systemów OZE. Za taką energię na razie nie trzeba płacić, dlatego poza samą inwestycją system jest darmowy. Potrzebne jest jedynie zasilanie sprężarki, która jednak pobiera kilkukrotnie mniej energii, niż generuje.

Jaka pompa ciepła dla domu 70 m2 będzie najlepsza?

Trudno wskazać, która pompa ciepła dla domu 70 m2 okaże się skuteczna akurat w Twoim przypadku. Małe budynki mieszkalne różnią się między sobą, dlatego musisz wziąć pod uwagę więcej czynników, niż tylko powierzchnię. Na co zwrócić uwagę?

Moc pompy ciepła

Przy wyborze pomp najważniejszym parametrem jest ich moc. Określa ona ilość energii, jaką jest w stanie wygenerować takie urządzenie przy zapewnieniu mu optymalnych warunków. Moc należy dobrać po analizie zapotrzebowania na energię, a zatem dokonując obliczeń i oceniając, ile energii będzie potrzeba do ogrzania całego obiektu. Takie parametry są podawane przy projektach nowego budynku. Możesz też zlecić przeprowadzenie odpowiedniego badania i dokonanie obliczeń.

Zobacz też:  Pompa ciepła 8kW – cena nowoczesnego urządzenia. Ile kosztuje z montażem? Jak działa i gdzie szukać najlepszych urządzeń grzewczych?

Jakie ma to znaczenie dla wyboru mocy pompy ciepła dla domu 70 m2? W nowych budynkach maksymalny współczynnik zapotrzebowania na energię cieplną wynosi 70 W/m2. Wynika z tego, że najmocniejsza pompa ciepła w takim budynku musi mieć moc 5 kW. Jeśli twój dom spełnia założenia domów pasywnych lub energooszczędnych, moc pompy może być jeszcze niższa. Z kolei większa moc będzie potrzebna przy montażu pompy ciepła, która dodatkowo ma ogrzewać wodę.

Współczynnik COP

Zasada działania pompy ciepła polega na kumulowaniu energii cieplnej z czynnika chłodniczego i kumulowaniu jej. Potrzebna jest do tego energia elektryczna, która zasila sprężarkę. Współczynnik COP to parametr określający proporcję energii wydanej na pracę układu, do energii wytworzonej. W większości pomp ten współczynnik mieści się pomiędzy 4 a 5. Wyższy współczynnik oznacza bardziej wydajną i droższą pompę, jednak niższe koszty eksploatacji w przyszłości.

Pompa monoblok czy split?

Pompy ciepła różnią się pomiędzy sobą także konstrukcją, co musisz wziąć pod uwagę przy wyborze pompy ciepła dla domu 70 m2. Wyróżnia się pompy typu monoblok, czyli konstrukcje, w których wszystkie elementy układu są zamknięte w jednym urządzeniu. Są stosunkowo drogie, jednak okazują się praktycznie bezobsługowe, bezawaryjne, a ich montaż jest krótkotrwały. Drugi typ to pompy split, gdzie część układu znajduje się na zewnątrz, a pozostałe urządzenia umieszcza się w budynku. Choć są tańsze, okazują się bardziej kosztowne przy użytkowaniu.

Powietrzna czy gruntowa pompa ciepła?

Bardzo często przy wyborze pompy ciepła dla domu 70 m2 pojawia się pytanie o źródło energii. Do ogrzania tak małych obiektów nie potrzeba pompy o wielkiej mocy, dlatego także źródło pozyskiwania ciepła może być odrobinę mniej wydajne. Większość projektantów stawia na powietrzną pompę ciepła, która jest tańsza i sprawia mniej problemów w czasie instalacji. Równie popularna jest pompa ciepła do domu typu powietrze-woda.

Zobacz też:  Ciepłownictwo — ważna gałąź energetyki

Innym typem pompy ciepła w domu jest urządzenie pobierające energię z gleby. W tym wypadku koszt pompy ciepła dla domu 70 m2 jest znacznie wyższy, ponieważ odbiorniki energii montuje się pod powierzchnią gruntu. Trzeba zatem przeprowadzić zaawansowane prace ziemne i ułożyć odbiorniki. W wielu budynkach nie ma możliwości technicznych na takie prace, ponieważ brak im wolnej przestrzeni. Jeśli jednak zależy ci na pewnym źródle ciepła, chcesz dodatkowo ogrzewać wodę i dysponujesz wolną przestrzenią, możesz zdecydować się na ten typ.

Jak ograniczyć koszty ogrzewania domu pompą ciepła?

Pompa ciepła dla domu 70 m2 to koszt około 30 tysięcy złotych. Jeśli będziesz chciał dodatkowo ograniczyć koszty użytkowania i zdecydujesz się na fotowoltaikę, wydatki wzrosną o kolejne 20 tysięcy złotych. To spory koszt, jednak możesz go nieco ograniczyć. Wystarczy, że skorzystasz z programów dopłat do pomp ciepła, a także ulg na termomodernizację. Sprawdź też lokalne systemy dopłat i oferty banków, które chętnie udzielają pożyczek na ten cel.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl