Piec indukcyjny czy pompa ciepła – który z kotłów grzewczych wybrać do domu?

Wielu inwestorów, wybierając sposób ogrzewania budynku, zadaje sobie pytanie: piec indukcyjny czy pompa ciepła? Każde z tych rozwiązań niesie ze sobą wymierne korzyści, jednak ma też uciążliwe wady. Oba znajdą zastosowanie w konkretnych warunkach.
piec indukcyjny czy pompa ciepła

Instalacja grzewcza w budynku mieszkalnym musi zapewnić komfort cieplny i stosunkowo niskie koszty eksploatacji. W nowych obiektach nie montuje się już pieców węglowych i zastępują je rozwiązania bardziej ekologiczne. W poradniku przeanalizujemy, w jaki sposób działa kocioł elektryczny indukcyjny i pompa ciepła, a także podkreślimy ich wady i zalety. Podpowiemy też, w jakich warunkach najlepiej sprawdzi się konkretne rozwiązanie technologiczne.

Ogrzewanie w domach – na co zwrócić uwagę?

Jedną z najtrudniejszych decyzji, które muszą podjąć inwestorzy, jest wybór ogrzewania. Jedno z najczęściej zadawanych pytań brzmi: piec indukcyjny czy pompa ciepła? Żeby jednak udzielić poprawnej odpowiedzi na takie zagadnienie, musisz dokładnie przeanalizować każde z nich, a wcześniej zrozumieć, jakie cechy systemu ogrzewania powinny być dla ciebie ważne.

Zadaniem każdego systemu ogrzewania domu jest utrzymanie w nim komfortu termicznego. Niezależnie od tego, które źródło ciepła wybierzesz, musi ono wygenerować odpowiednią ilość ciepła do ogrzania pomieszczenia nawet w czasie bardzo dużych mrozów. Ponadto trzeba zwracać uwagę na koszty związane z zasilaniem konkretnego systemu grzewczego. Warto też dostosować go do parametrów izolacyjnych budynku.

Na wstępie proponujemy odrzucić piece na paliwa kopalne, a w szczególności na węgiel. Takie urządzenia wkrótce będą eliminowane z uwagi na ekologię i dążenie do zeroemisyjności. Ponadto, ze względu na sytuację polityczną na świecie i kurczące się zasoby, ich użytkowanie stanie się z każdym rokiem droższe.

Jak działa pompa ciepła?

Piec indukcyjny czy pompa ciepła? Odpowiedź na to pytanie rozpoczniemy od analizy każdego ze źródeł ciepła. Pompa ciepła to system opierający się na pozyskiwaniu energii cieplnej z zewnątrz, transportowaniu jej i komasowaniu wewnątrz obiektu. Najczęściej pompy wykorzystują płyn glikolowy, który ogrzewa się w gruncie, wodzie, lub czerpie ciepło z ogrzanego powietrza. Następnie pompa wymusza jego przepływ do systemów sprężających energię i podgrzewających wodę w sieci grzewczej.

Zobacz też:  Czy opłaca się pompa ciepła bez fotowoltaiki: podpowiadamy

To urządzenie grzewcze czerpie energię odnawialną, dlatego jest ekologiczne i nie musisz płacić za paliwo. Potrzebna jest jednak energia elektryczna wykorzystywana do zasilania sprężarki. Co ciekawe, pompa ciepła może być wykorzystywana także do chłodzenia pomieszczeń, jeśli zintegrujesz ją z klimatyzacją.

Elektryczny kocioł indukcyjny – charakterystyka

Zasada działania kotła indukcyjnego polega na przekształceniu energii elektrycznej w prądy wirowe, a następnie wytworzeniu pola elektromagnetycznego w uzwojeniu. Przez uzwojenie przeprowadzana jest rurka z wodą, która pobiera energię cieplną z przepływającego prądu. Nie jest tu potrzebna klasyczna grzałka, jak ma to miejsce w wielu podobnych urządzeniach. Taki system jest też bardziej ekonomiczny, a woda podgrzewa się bardzo szybko. Samo urządzenie ma bardzo prostą budowę, co wpływa na jego żywotność i brak uciążliwych prac serwisowych.

Piec indukcyjny czy pompa ciepła – podobieństwa

Poza różnicami w działaniu piec indukcyjny i pompa ciepła mają wiele cech podobnych. Przede wszystkim są bardzo wygodne w obsłudze, a parametry grzewcze często można ustawić nawet ze smartfona. Systemy nie wymagają budowy kotłowni i komina w budynku, a jednocześnie mogą być stosowane do ogrzewania wody użytkowej. Oba są uznawane za ekologiczne, choć przy ogrzewaniu elektrycznym często wzbudza to zrozumiałe wątpliwości.

Piec indukcyjny czy pompa ciepła – koszty zakupu

Oba systemy ogrzewania różnią się między sobą na etapie zakupu poszczególnych urządzeń. Większość domów jednorodzinnych to budynki o powierzchni pomiędzy 100 a 200 metrów kwadratowych. Przy standardowej izolacji termicznej takiego obiektu zgodnie z obowiązującymi normami do zaspokojenia ich zapotrzebowania na ciepło wystarczy piec o mocy do 10 kW. Jak przedstawiają się koszty zakupu poszczególnych urządzeń?

Kocioł elektryczny to urządzenie o stosunkowo prostej budowie, a technologia uzyskiwania ciepła znana jest od dawna. Dlatego cena zakupu i instalacji kotła 10 kW wynosi pomiędzy 10 a 15 tysięcy złotych. W przypadku pompy ciepła o takiej mocy koszty rozpoczynają się na poziomie 20 tysięcy, a górna granica zależy od typu pompy i konieczności montażu odbiorników zewnętrznych. Można zatem przyjąć, że instalacja centralnego ogrzewania zasilana pompami ciepła jest nawet dwukrotnie droższa, niż piecami indukcyjnymi.

Zobacz też:  Ile kosztuje montaż gruntowej pompy ciepła - oszczędności i wydajność

Piec indukcyjny czy pompa ciepła – koszt ogrzewania

Dla uzupełnienia obrazu obu typów ogrzewania warto podsumować roczny koszt ogrzewania dla każdego z urządzeń. Zacznijmy od pieca indukcyjnego, którego sprawność jest na poziomie 1,3. Oznacza to, że 1 kW prądu elektrycznego jest potrzebny do wytworzenia 1,3 kW energii cieplnej. Z kolei przy pompach ciepła sprawność średniej jakości urządzeń jest na poziomie 5, ponieważ prąd jest potrzebny tylko do kumulowania ciepła. Oznacza to, że średnie zapotrzebowanie na energię elektryczną w przypadku pomp ciepła jest ponad trzykrotnie mniejsze.

Sposobem często polecanym przez specjalistów i projektantów sieci jest zestawienie pieca indukcyjnego z fotowoltaiką. W ten sposób można pozyskać energię darmową i odnawialną, a koszty ogrzewania spadną nawet do poziomu niższego, niż w przypadku pomp ciepła. Problemem jest jednak koszt samej instalacji. Przy takich obiektach potrzebny będzie zestaw fotowoltaiczny o mocy 10 kW, którego koszt to ponad 40 tysięcy złotych. W związku z tym przewaga pieca indukcyjnego w postaci niższych kosztów zakupu przestaje mieć znaczenie.

Pompa ciepła czy piec elektryczny – co wybrać do centralnego ogrzewania?

Każdy budynek jest inny i warunki grzewcze dla niego należy rozpatrywać indywidualnie. W nowych budynkach łatwiej jest stworzyć system oparty na pompie ciepła i ogrzewaniu podłogowym. Z kolei wymiana kotła gazowego i węglowego na piec indukcyjnych z reguły nie wymaga przebudowy sieci grzewczej, jednak znacznie zwiększa się zużycie prądu. Analiza wydatków i korzyści jest zatem kluczowa do podjęcia właściwej decyzji.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl