Dofinansowanie do magazynów energii w 2022 roku – najważniejsze założenia, fundusze i cele programów

Kilka funduszy przewiduje dofinansowanie do magazynów energii. 2022 rok to dobry moment na takie dopłaty, które miałyby zmniejszyć przepływ energii przez sieci energetyczne i podnieść autokonsumpcję. Sprawdź szczegóły.
dofinansowanie do magazynów energii 2022

Coraz częściej można usłyszeć plany zakładające dofinansowanie do magazynów energii. 2022 rok miałby być datą ich startu. Dlaczego to takie ważne i skąd mogą popłynąć środki finansowe? 

Nowe przepisy dotyczące prosumentów sprawiają, że inwestorzy z większą uwagą spoglądają w stronę rynku akumulatorów. Gromadzenie energii może przynieść korzyści nie tylko inwestorom, ale także operatorom sieci energetycznej. Sprawdź, jakie programy pomogą ci sfinansować źródło energii odnawialnej w swoim domu.

Magazyn energii – co to jest?

Pojęcie magazynu coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej w kontekście sieci fotowoltaicznej lub dofinansowania do magazynów energii w 2022 roku. Choć nazwa brzmi bardzo poważnie, w rzeczywistości chodzi o akumulatory, które mają gromadzić prąd wygenerowany przez sieć PV. Zajmują niewiele miejsca i można umieścić je w mieszkaniu w pobliżu falownika lub licznika dwukierunkowego. Dzięki temu, że część prądu zatrzymuje się w takim magazynie, ograniczony jest przepływ pomiędzy siecią operatora a odbiorcą. 

Dlaczego zaproponowano dotacje do magazynów energii w 2022 roku?

Znaczna rozbudowa sieci fotowoltaicznych w ostatnich latach uwypukliła problem z infrastrukturą energetyczną w naszym kraju. Przestarzałe sieci nastawione na przesyłanie energii tylko w jedną stronę okazują się niewydolne i zawodzą w czasie największego przesyłu prądu w słoneczne dni. Zatem, zamiast korzystać ze słonecznej pogody i gromadzić możliwie najwięcej energii, sieci wyłączają się, co generuje straty. Dofinansowanie magazynowania energii ma na celu ograniczenie ilości energii wysyłanej do sieci operatora przez prosumentów. 

Problem leży też w kosztach samego urządzenia, ponieważ nawet magazyn energii z dofinansowaniem to spora inwestycja. Urządzenie o pojemności 10 kWh, które może wystarczyć na zasilanie budynku przez kilkanaście godzin, kosztuje pomiędzy 20 a 30 tysięcy złotych.

Zobacz też:  Program „Czyste Powietrze” 2022 – sięgnij po dofinansowanie na nowy piec

Dofinansowanie do zakupu magazynów energii – podstawowe źródła

W związku z przedstawionymi powyżej problemami już w ubiegłych latach pojawiły się pierwsze pomysły na dotacje do magazynów energii w 2022 roku. Programy dopłat nie zostały jeszcze uruchomione, dlatego nie ma pewności, jak ostatecznie będą wyglądały warunki i jaką wartość pomocy można uzyskać. Jednak na podstawie potwierdzonych informacji prasowych można wskazać zarys dofinansowania do magazynów energii Program Mój Prąd 4,0 – magazyn energii z dofinansowaniem 2022

Program Mój Prąd to najpopularniejszy z programów, w ramach którego można uzyskać dopłaty do inwestycji w OZE. Kojarzony jest głównie z instalacjami fotowoltaicznymi, jednak ma objąć także dofinansowanie do zakupu i montażu magazynów energii w 2022 roku. Według podanych informacji, w tej edycji środki z funduszu mają dotrzeć do dwóch grup odbiorców:

  • prywatni prosumenci – jak we wszystkich poprzednich edycjach, także obecna wersja programu Mój Prąd będzie przeznaczona dla inwestorów, którzy zamierzają zmodernizować swoją prywatną sieć energetyczną. Koniecznym warunkiem ma być właśnie podpisanie umowy prosumenckiej, według której jako inwestor staniesz się jednocześnie producentem energii, jak i jej odbiorcą. Dzięki dofinansowaniu do zakupu magazynów energii w 2022 roku będziesz w stanie gromadzić wyprodukowane zasoby prądu w pierwszej kolejności we własnym akumulatorze, zanim prześlesz je do sieci;
  • przedsiębiorstwa – w nowej edycji z dofinansowania do magazynów energii w 2022 roku będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy. Przewidziano stworzenie specjalnych dopłat dla firm, które także korzystają lub chcą korzystać z sieci na zasadach prosumenckich. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorstw, ale także jednostek samorządowych, obiektów kulturalnych, spółdzielni mieszkaniowych czy innych. Dzięki takiemu rozwiązaniu można łatwiej rozwinąć rynek akumulatorów w naszym kraju, a także ograniczyć skutki podwyżek cen energii elektrycznej dla jednostek oświaty, kultury i samorządu. 
Zobacz też:  Dofinansowanie do pieca na ekogroszek 2022 – sprawdź, gdzie możesz szukać dotacji do wymiany pieca!

Obecnie nie ma potwierdzonych informacji dotyczących warunków dla firm, które nie chcą wiązać się umowami prosumenckimi. Nie są one potrzebne tym przedsiębiorstwom, które wykorzystują prąd pozyskany z paneli na bieżąco do zaspokojenia kolejnych etapów działalności firmy. Niemniej dofinansowanie do magazynów energii w 2022 roku dla takich organizacji także mogłoby wpłynąć na odciążenie infrastruktury energetycznej.

Agroenergia – dotacje do magazynów energii

Program Agroenergia to fundusz dedykowany rolnikom i dzierżawcom zajmującym się działalnością rolniczą. Tu także pierwsze skojarzenia związane są z dopłatami do paneli PV, jednak w nowej edycji przewiduje się także dotacje do magazynów energii. Tegoroczna edycja programu jeszcze nie wystartowała, jednak już wiadomo, że priorytetem będzie zachęcenie rolników do inwestycji w banki energii.

Dlaczego dofinansowanie do magazynów energii dla rolników jest takie ważne? Przede wszystkim instalacje montowane w gospodarstwach rolnych mają większą moc od mikroinstalacji w domach prywatnych. W związku z tym jednorazowo są w stanie przesyłać do sieci operatora więcej energii, co powoduje problemy z drożnością. Dodatkowo na obszarach wiejskich i rolniczych jakość infrastruktury jest znacznie gorsza niż w przypadku obszarów lepiej zurbanizowanych. To powoduje jeszcze większe problemy z przesyłem i w efekcie prowadzi do zmniejszenia zysków gospodarstwa. 

Fundusz Modernizacyjny i dofinansowanie do magazynów energii 2022 roku

Spore nadzieje związane z dofinansowaniem do magazynów energii inwestorzy wiążą też z Funduszem Modernizacyjnym. Ten fundusz unijny ma być w całości przeznaczony na modernizację systemu energetycznego, a także poprawę efektywności energetycznej. Polska ma otrzymać do 2030 roku aż 20 miliardów złotych, z czego miliard przeznaczony będzie tylko na dofinansowanie do zakupu magazynów energii w 2022 roku i latach późniejszych. Nadal nie ma jednak informacji, jakie warunki muszą spełnić beneficjenci i kiedy rozpocznie się zbieranie wniosków. 

Dofinansowanie do magazynów energii – tanie akumulatory już dziś

W ciągu ostatnich kilku lat zanotowano znaczny rozwój technologii akumulatorów na świecie. Magazyny energii nie tylko stają się bardziej pojemne i żywotne, ale także tanieją. Wynika to zarówno z postępu technologicznego, jak i rosnącej konkurencji. Po analizie rynku niemieckiego zauważono, że w ciągu 4 lat ceny akumulatorów wykorzystywanych do gromadzenia energii z fotowoltaiki spadły o 40%. 

Zobacz też:  Dofinansowanie do wymiany pieca 2022 – kto może je otrzymać? Jak wysokie są dopłaty? Wszystko, co należy wiedzieć!

Niższe ceny banków energii zauważalne są także w naszym kraju. Biorąc pod uwagę możliwość uzyskania dofinansowania do magazynów energii, ten rok może być najlepszym okresem do inwestowania w takie technologie. Spadek ceny i dodatkowa dopłata sprawią, że koszt okaże się znacznie bardziej przystępny. Warto skorzystać z tych udogodnień i zainwestować w magazyn nieco lepszy i o większej pojemności. 

Dofinansowanie do magazynów energii to tylko jeden z powodów, dla których warto zainwestować w te technologie. Kolejnym mogą być też zmiany w prawie dotyczące umowy prosumenta, której warunki zmieniają się na niekorzyść inwestorów. Bank energii pozwoli ci zmniejszyć straty wynikające z przesyłania energii do operatora. Ważnym czynnikiem jest też drożejąca energia węglowa, której cena z biegiem lat będzie stale rosła. Inwestycja w sieci PV i banki energii z pomocą dofinansowania do magazynów energii w 2022 roku sprawi, że w pewien sposób uniezależnisz się od tych podwyżek. Spoglądając na rosnące ceny energii, zauważysz, że zwrot z inwestycji jeszcze przyspieszy i zaczniesz wcześniej zarabiać na nowej instalacji.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl