Jak obliczyć zużycie energii i do czego może to być potrzebne?

To ile zużywamy prądu, przekłada się na nasze wydatki. Zobacz, co wpływa na zapotrzebowanie energetyczne twojego gospodarstwa domowego. Sprawdź, w jaki sposób obliczyć pobór energii elektrycznej poszczególnych urządzeń.
zużycie energii

Niektóre urządzenia elektryczne mogą w znaczący sposób wpłynąć na wysokość rachunków za energię elektryczną. Kalkulator zużycia prądu może okazać się przydatny. W jaki sposób obliczyć zużycie energii i kiedy będzie to potrzebne?

Naciskając guzik startu w urządzeniach domowych, często nie zastanawiasz się nad tym, że od tego momentu zaczynają one pobierać energię. Lodówka, pralka i czajnik elektryczny wykonują swoją pracę, używając do niej różnych ilości energii. Choć przy jednorazowym trybie pracy zużycie energii jest niewielkie, w skali roku może skutkować większymi opłatami. 

Zużycie energii elektrycznej w domach jednorodzinnych i mieszkaniach

Zużycie energii elektrycznej nie jest jednakowe w każdym domu czy mieszkaniu, choć ich wyposażenie będzie podobne. Największy wpływ na wartość zużycia energii ma powierzchnia mieszkania oraz liczba domowników. Zużycie jest wprost proporcjonalne do wielkości obiektu i liczby osób stale z niego korzystających. Spory wpływ może mieć także rodzaj ogrzewania i stosowanie dodatkowych urządzeń. Sposób na to, jak obliczyć zużycie prądu dla pojedynczego urządzenia i całego domu przedstawimy w dalszej części tekstu. 

Co ma wpływ na zużycie energii elektrycznej?

Liczba domowników i powierzchnia mieszkania mają największy wpływ na zużycie energii elektrycznej. Jednak to nie ludzie pobierają prąd, ale urządzenia elektryczne. Dlatego analizując zużycie, weź pod uwagę przede wszystkim liczbę i jakość odbiorników prądu. Mniej urządzeń to mniejsze zużycie, a lepsza klasa energooszczędności urządzenia pozwoli na wykorzystanie urządzeń przy jednoczesnym mniejszym poborze mocy. 

Zobacz też:  Grzejniki do pompy ciepła - jakie wybrać by ogrzać dom?

Jak obliczyć zużycie prądu?

Obliczenie zużycia prądu nie jest skomplikowane i nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy, żeby go dokonać. Kalkulator zużycia prądu znajdziesz na różnych stronach internetowych, a działanie każdej aplikacji oparte jest na podobnych zasadach. Aby ocenić zużycie energii, musisz znaleźć moc danego urządzenia i jego czas pracy w ciągu dnia.

Jak obliczyć pobór prądu jednego urządzenia? 

Kupiłeś nowy czajnik do kuchni i nie wiesz, jak obliczyć zużycie prądu? Jeśli interesuje cię zużycie energii dla jednego urządzenia, znajdź jego tabliczkę znamionową. Każdy sprzęt elektryczny powinien być w taką wyposażony, a poza rozmaitymi parametrami znajdziesz na niej moc urządzenia podaną w watach (W). Dodatkowo postaraj się określić, jak długo lub często używasz urządzenia. Kiedy dysponujesz taką wiedzą, obliczanie zużycia prądu okazuje się już bardzo proste. 

Oblicz zużycie prądu samodzielnie!

Po to, by precyzyjnie ocenić zużycie energii, musisz pomnożyć czas pracy sprzętu domowego przez jego moc. Możesz wybrać skalę dzienną, miesięczną lub roczną, w zależności od twoich potrzeb. Przykładowo czajnik elektryczny ma moc około 2000 W. Jeden proces gotowania wody trwa około 3 minut, a w ciągu dnia możesz wykonywać go 3 razy. Wychodzi z tego około godzina pracy w tygodniu, czyli zużycie za czajnik to 2000 Wh, określane także jako 2 kWh. Aby policzyć, ile kosztuje cię samo gotowanie wody w roku, pomnóż wynik przez 52 tygodnie, a następnie za koszt 1 kWh.

Kalkulator zużycia prądu dla całego obiektu

Obliczenia dla całego obiektu możesz przeprowadzić na podobnej zasadzie, co dla pojedynczego urządzenia. Jeśli obliczenia dla naszego czajnika prowadziłeś na kartce, sięgnij po więcej kartek lub skorzystaj z kalkulatora internetowego. Musisz jednak wykazać wszystkie urządzenia, jakie znajdują się w domu. Tylko wówczas obliczenia będą miały sens. 

Zobacz też:  Czy worki na psie odchody mogą być ekologiczne?

Jak obliczyć pobór prądu dla całego domu? 

Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę wszystkie podstawowe źródła poboru mocy. Należą do nich:

  • oświetlenie – policz i zapisz wszystkie lampy sufitowe, kinkiety czy lampy ścienne. Aby ułatwić selekcję urządzeń, do tej grupy zalicz elementy oświetleniowe sterowane włącznikami. Policz wszystkie żarówki, ich moc i czas pracy. Pamiętaj, że nie w każdym pomieszczeniu lampy pracują tak samo długo;
  • sprzęty domowe – w tej grupie uwzględnij wszystkie urządzenia AGD i RTV oraz lampy podłączone do gniazdek w ścianie. Najprościej będzie, jeśli przejdziesz się po każdym pomieszczeniu i podążając za przewodami, odnajdziesz gniazda elektryczne i podłączone do nich sprzęty. Tutaj również weź pod uwagę, ile razy w ciągu dnia włączasz pralkę, telewizor czy laptop ( Dowiedz się jak włączyć kamerę w laptopie tutaj: https://pcpro.pl/jak-wlaczyc-kamere );
  • systemy grzewcze lub wentylacyjne – istnieją jeszcze urządzenia, które zasilane są bezpośrednio z rozdzielni. W taki sposób dostarczana jest energia do wentylatorów, pomp ciepła, rekuperatorów i tym podobnych. W tym wypadku najczęściej działanie urządzeń jest stałe, a zużycie energii zależy od programu.

Kiedy może być potrzebne obliczanie zużycia prądu?

Świadomość własnych potrzeb zużycia energii to tylko jeden z powodów, dla których należy prowadzić obliczenia. Kalkulator zużycia energii może przydać ci się także w momencie budowania nowego domu. Będziesz musiał wówczas obliczyć tak zwaną moc przyłączeniową, którą podaje się dostawcy energii. To na podstawie tego parametru będziesz miał zagwarantowany dostęp do odpowiedniej ilości energii. 

Jak obliczyć moc przyłączeniową?

Moc przyłączeniowa to pochodna zużycia energii. Obliczeń dokonuje się w podobny sposób, co przy zużyciu. Bierzesz pod uwagę wszystkie urządzenia elektryczne w domu, co możesz obliczyć już z projektu budowlanego. Wartość mnoży się nie przez czas użytkowania dla każdego urządzenia, ale przez stały współczynnik jednoczesności. To on pozwala orientacyjnie określić, jak wiele urządzeń będzie pracowało jednocześnie. Dla domów jednorodzinnych najczęściej wynosi on 0,6.

Zobacz też:  Gaz ziemny – czym się charakteryzuje? Czym jest LNG?

Kalkulator zużycia energii – narzędzie przydatne w domu

W zależności od liczby osób, powierzchni domu i jakości urządzeń zużycie energii w skali roku może wynosić od 800 kWh do nawet 5000 kWh dla rodzin czteroosobowych. Ocena stanu faktycznego zużycia dokonywana co roku pozwala ocenić, w jaki sposób wymiana urządzeń lub ich liczba wpływa na zużycie prądu. Jednak nawet niewielkie ograniczenia w postaci wymiany żarówek czy sprzętów na te o wyższej klasie energooszczędności jedynie nieznacznie wpłyną na poziom zużycia energii. 

Jeśli faktycznie chcesz zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, zastanów się nad wyposażeniem swojego domu w instalację OZE. Fotowoltaika, pompy ciepła czy energia wiatrowa sprawią, że przestaniesz się przejmować rachunkami za prąd. Zapowiadanym znacznym wzrostem cen energii pochodzącej z węgla nie będziesz się przejmował, ponieważ będziesz pokrywać jedynie koszty stałe utrzymania przyłącza.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl