Węże przemysłowe – ich znaczenie dla domu i nowoczesnego przemysłu

Węże przemysłowe mają wyjątkowo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są w wielu dziedzinach gospodarki. Węże podzielone są na kilka rodzajów w zależności od przeznaczenia. Dowiedz się więcej!
węże spawalnicze

Niezwykle szerokie zastosowanie wężów przemysłowych czyni z nich produkt niezbędny w wielu dziedzinach gospodarki. Ich głównym zadaniem jest transportowanie mediów płynnych oraz gazowych. Za pomocą węża można z miejsca na miejsce przetransportować naprawdę wiele substancji. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Rodzaje wężów przemysłowych

przewód do gazu

Na rynku dostępne jest wiele różnych rodzajów tego produktu. Różnią się one przede wszystkim materiałem wykonania oraz budową. Najczęściej spotykane są węże stworzone z:

 • tworzywa kompozytowego;
 • tworzywa sztucznego;
 • gumy;
 • teflonu;
 • metalu;

Każdy wąż może również mieć inną strukturę budowy. Można spotkać między innymi węże pofałdowane oraz proste. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność transportowania danej substancji. Węże można więc podzielić jeszcze na grupy w zależności od zastosowania, tutaj wyróżniamy między innymi węże:

 • odciągowe;
 • techniczne;
 • pneumatyczne;
 • ssawne;
 • ciśnieniowe;
 • wysokotemperaturowe
 • służące do wyciągu dymów spawalniczych;
 • do klimatyzacji.

Do czego wykorzystuje się węże przemysłowe?

węże przemysłowe do przesyłu wody

Węże wykorzystywane są nie tylko w przemyśle, ale również w gospodarstwach domowych. Jest to produkt bardzo przydatny, który zawsze warto mieć pod ręką. Gdzie wykorzystuje się węże przemysłowe? Czytaj dalej!

Spawanie – do czego służą węże spawalnicze?

Spawanie gazem polega na łączeniu brzegów metali poprzez ich nagrzewanie za pomocą płomienia, który powstaje w wyniku spalania gazu. Aby zostało to wykonane prawidłowo, spawacz musi być wyposażony w wysokiej jakości narzędzia. Gazy wykorzystywane przy spawaniu są łatwopalne, a więc nie można pozwolić sobie tutaj na żadne ryzyko. Węże spawalnicze muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Często stosuje się w nich specjalne oploty i siatki, których zadaniem jest maksymalne zabezpieczenie układu. 

Przewody spawalnicze mają różne kolory. Muszą być one dopasowane do gazu, który transportują. Do tlenu stosuje się węże w kolorze niebieskim, węże do acetylenu i innych gazów palnych są najczęściej czerwone. W przypadku azotu, argonu i CO2 wykorzystuje się węże w kolorze czarnym. Jeżeli wąż transportuje mieszankę gazów, to jego kolor powinien odpowiadać substancji, która jest dominująca.

Zobacz też:  Kredyt na budowę domu - co warto wiedzieć?
wąż spawalniczy

Węże do Gazu Propan-Butan

Wykorzystywane bardzo często w domowych instalacjach pomiędzy butlą a kuchenką. Kuchnia gazowa w domu wymaga odpowiedniego podłączenia. Węże muszą być bezpieczne oraz szczelne, aby gaz nie wydostawał się na zewnątrz układu. Musi być on również elastyczny.

Węże asenizacyjne – gdzie są wykorzystywane?

Węże asenizacyjne bywają nazywane również wężami do szamba. Najczęściej można je zobaczyć przy wozach asenizacyjnych, czyli popularnych „szambiarkach„. Mają one wysoką odporność na lekkie kwasy oraz znajdujące się szambie fekalia i szlamy. Węże asenizacyjne mają bardzo charakterystyczny kształt. Na ich zewnętrznej stornie zobaczyć można fałdy. Elastyczność tych wężów sprawia, że mogą być wykorzystywane, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej zera.

Węże do wody – rodzaje

przewody do wody

Węże do wody zna chyba każdy, kto chociaż raz miał okazję podlewać przydomowy ogródek. Mogą być wykonane z wielu różnych materiałów, ale najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się gumę oraz elastyczne PVC. Mogą być również wzmocnione od wewnątrz za pomocą specjalnej siatki.

Możesz również spotkać się z wężami do wody o dużej średnicy, które wykonane są z PCV, sztucznej gumy lub jedwabiu poliestrowego. Potocznie nazywa się je po prostu wężami strażackimi. Ich główne domowe zastosowanie to wypompowywanie wody. Wąż tego rodzaju warto mieć wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zalania terenu lub pomieszczeń.

Trudno zliczyć, w ilu dziedzinach wykorzystywane są węże przemysłowe. Bez wysokiej jakości produktów wiele prac byłoby po prostu niemożliwych do wykonania. Nie należy na nich oszczędzać, dlatego wybierz wąż najwyższej jakości!

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl