Jak docieplić dach skośny?

Poddasze użytkowe to dodatkowa przestrzeń w domu, którą można zaaranżować w dowolny sposób. Jednocześnie w tym momencie pojawia się konieczność docieplenia dachu skośnego, gdyż w przeciwnym razie stanie się on główną drogą ucieczki nagromadzonego ciepła. Wykonanie takiej termoizolacji nie jest trudne i bez problemu można się jej podjąć samemu. Jednak jak można to zrobić i o czym należy pamiętać?

Docieplenie dachu skośnego – o czym należy pamiętać?

Docieplenie dachu skośnego można wykonać na dwa sposoby: od strony pokrycia oraz od strony poddasza. Bez względu jednak na wybraną metodę, konieczne jest postawienie na odpowiedni materiał termoizolacyjny. Okazuje się, że termomodernizacja to inwestycja długofalowa. Dobrze przeprowadzona nie tylko zwiększa efektywność energetyczną budynku, ale także jego wartość na poczet np. sprzedaży w przyszłości. Dodatkowo, docieplenie dachu odpowiednim materiałem może sprawić, że zagwarantuje on nie tylko komfort cieplny, ale także i akustyczny. W tym wypadku bezkonkurencyjna okazuje się wełna mineralna, która dodatkowo może pochwalić się najwyższą klasą ognioodporności. Materiał ten gwarantuje najlepsze parametry użytkowe, a wykonanie termomodernizacji przy jego pomocy nie powinno być większym problemem.

Jak wykonać ocieplenie dachu skośnego?

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, ocieplenie dachu skośnego może być wykonane na dwa sposoby. Bez względu na to, który z nich zostanie wybrany, należy zawsze na początku sprawdzić stan poszycia i krokwi dachowych, a także wyposażyć się w wełnę mineralną – najlepiej w rolkach. Jeśli zdecydowaliśmy się wykonać termomodernizację dachu samodzielnie, warto skorzystać z poradników – w formie pisanej jak i wideo – które dostępne są np. na stronie welnaknauf.pl.

Ocieplenie dachu skośnego od strony poddasza

Ocieplenie dachu skośnego tym sposobem wymaga początkowego zdemontowania okładzin, a czasem nawet ścianek kolankowych – szczególnie w momencie, kiedy poddasze jest już urządzone. Następnie wystarczy ułożyć warstwę wełny mineralnej – najlepiej, by jej współczynnik przewodzenia ciepła mieścił się w zakresie od 0,031 do 0,045 W/(m.K). Jeśli dach skośny posiadał wcześniejszą, niedostateczna izolację, wówczas zajdzie konieczność dołożenia drugiej warstwy. Przydadzą się metalowe haki i profile, z których będzie można wykonać ruszt. W tak przygotowany ruszt wsuwa się kolejne maty z wełny mineralnej ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni pod krokwiami. W ten sposób będzie można zwiększyć izolacyjność, a jednocześnie uchronić powierzchnię przed powstawaniem mostków termicznych. Warto pamiętać o wykończeniu docieplenia folią paroizolacyjną. Powinna być ona zamontowana jeszcze zanim izolacja zostanie pokryta płytami kartonowo-gipsowymi.

Zobacz też:  Budowa bez problemów - o czym musisz pamiętać?

Ocieplenie dachu skośnego od strony poszycia

Ta metoda polega głównie na rozłożeniu płyt wełny mineralnej tuż pod pokryciem. Ma ona ogromną zaletę, gdyż nie wpływa w bezpośredni sposób na kubaturę pomieszczenia. Niemniej jednak zachodzi tu konieczność zdemontowania całego poszycia, co może być dość czasochłonne. Ocieplenie powinno być zamontowane albo na krokwiach lub na sztywnym poszyciu. Metoda ta wydaje się jednak bardziej problematyczna. Koniecznie jest wynajęcie rusztowania i rozstawienie go wokół dachu, a także demontaż dachówek lub blachy, co jest dość skomplikowanym procesem. Dodatkowym ograniczeniem jest tu pogoda, gdyż dach bez poszycia nie może zamoknąć.

Decydując się na izolację dachu skośnego warto uwzględnić czas, wygodę oraz prostotę. Wszystko wskazuje się na to, że wykorzystanie wełny mineralnej od strony poddasza okaże się o wiele lepszym rozwiązaniem.

Materiał promocyjny

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl