Czy prezerwatywy są eko? Jakie są ekologiczne środki antykoncepcji?

Nie ma wątpliwości, że działalność człowieka zmierza nieuchronnie w kierunku globalnej katastrofy klimatycznej. Wśród wezwań do ochrony środowiska naturalnego pojawiają się rozmaite postulaty. Sprawdź, które środki antykoncepcji najmniej szkodzą planecie!
Czy prezerwatywy są eko? Jakie są ekologiczne środki antykoncepcji?

Osoby o skrajnych poglądach zabezpieczają się, by zmniejszyć liczebność największych szkodników Ziemi, czyli ludzi. Niektóre kobiety nie mogą (ze względów zdrowotnych) lub nie chcą ich używać – pojawia się argument o zanieczyszczaniu wód. Faktycznie wykrywa się ślady hormonów i farmaceutyków, jednak stężenie pozostaje niewielkie, a oczyszczalnie ścieków dysponują skutecznymi metodami ich usuwania (rzędu 90–99%).

Nowoczesne prezerwatywy tworzone są z materiałów biodegradowalnych

Niektórym osobom zależy, by zredukować do minimum liczbę odpadów wytwarzanych przez człowieka. W tym celu sięgają np. po starannie wyselekcjonowane środki hormonalne. Ważne jest dla nich, że e-recepta na tabletki antykoncepcyjne nie zużywa papieru, a niektóre opakowania w pełni nadają się do recyklingu. W przypadku większości metod mechanicznych nie ma konieczności sprawdzania reakcji organizmu. Prezerwatywy nie tylko skutecznie zapobiegają zajściu w ciążę, ale też chronią przed przenoszeniem wielu chorób – nie tylko wenerycznych. A kuracja takich przypadłości oznacza konieczność zużycia określonych zasobów Ziemi!

Prezerwatywy a ekologia

Pytanie brzmi, czy popularne „gumki” same w sobie są ekologiczne? Większość produktów niestety nie do końca. Do ich produkcji dość często używa się kazeiny (białka pochodzenia zwierzęcego), sztuczny lateks wywołuje u niektórych reakcje uczuleniowe, a prezerwatywy i materiały opakowań nie nadają się do ponownego wykorzystania. W ostatnich latach pojawiło się światełko w tunelu – na rynku pojawiają się kondomy biodegradowalne. To znaczy, że możesz je np. skompostować. Badania w tym zakresie wciąż trwają, pojawiają się też ulepszone wersje takiej antykoncepcji – warto trzymać kciuki za naukowców pracujących nad tą inicjatywą! Pamiętaj, że hormonalne środki antykoncepcyjne należy dobierać indywidualnie. Po konsultacjach z ginekologiem kobiety mogą zakupić je na wiele sposobów – pójść do apteki i tam zrealizować receptę ze strony internetowej, np. e-lekarz24h.pl

Zobacz też:  Kiedy wybrać narzędzie sieciowe, a kiedy akumulatorowe?

Miedziana lub srebrna wkładka domaciczna jako eko-zabezpieczenie przed ciążą

W przypadku chorób ochrona jest zerowa, ale nie wszystkie panie muszą brać to pod uwagę. Spirale nie muszą zawierać hormonów – swoją efektywność mogą zawdzięczać właściwościom materiałów, z których są wykonane. Na ich poziom EKO pozytywnie wpływa również fakt, że jedna wkładka wystarcza na 5–10 lat. Działają w następujący sposób:

  • dochodzi do zagęszczenia śluzu szyjki macicy – plemniki giną, zanim dotrą do komórki jajowej;
  • jony miedzi i srebra zmniejszają żywotność męskich komórek rozrodczych;
  • delikatny stan zapalny zwiększa poziom białych krwinek w obrębie macicy – leukocyty niszczą gamety jako ciała obce;
  • zmienia się struktura endometrium, co utrudnia lub uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka.

Stali i wierni partnerzy mogą zdecydować się na podwiązanie nasieniowodów

Wazektomia to metoda o bardzo wysokiej skuteczności. W przypadku trwałego związku odpada ryzyko zarażenia chorobami wenerycznymi. Na dodatek cały proces jest u mężczyzn odwracalny, choć taki zabieg nie daje 100-procentowej pewności przywrócenia płodności. Medycyna pozwala także na podwiązanie jajowodów, ale salpingotomia nie jest traktowana jako środek antykoncepcyjny, ale sterylizacja. Mowa tutaj o polskim porządku prawnym – chodzi o „trwałe uszkodzenie ciała i uszczerbek na zdrowiu”. Krótkie streszczenie:

  • aktualnie podwiązanie jajowodów jest możliwe tylko, jeśli kolejna ciąża niosłaby realne zagrożenie dla życia kobiety;
  • tymczasem w innych krajach już teraz traktuje się salpingotomię jako kolejną metodę świadomego planowania rodziny;
  • zagraniczne kliniki donoszą o postępach i sukcesach w odwracaniu skutków zabiegu i przywracaniu płodności pacjentkom (przez udrażnianie kanalików, przeszczepy).

Co łączy praktycznie wszystkie wskazane i niewymienione tutaj metody antykoncepcji? Ich pojawienie się „na rynku” nie byłoby możliwe bez postępów nauki – medycyny, technologii, chemii. Są także stosunkowo drogie. Jednak za uratowanie Ziemi (i ludzkości przy okazji) warto chyba płacić nieco więcej?

Zobacz też:  Ekologiczne mieszkanie - na jakie rozwiązania ekologiczne warto się zdecydować?
Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl