Prawidłowe ustawienia pieca na ekogroszek – poradnik dla początkujących

Prawidłowe ustawienia pieca na ekogroszek zapewniają optymalny poziom spalania paliwa. To natomiast sprzyja ekologii i ekonomii. Sprawdź, jak poprawnie ustawić sterownik twojego pieca!
ustawienia pieca na ekogroszek

Prawidłowe ustawienie pieca na ekogroszek może sprawiać problemy, szczególnie, kiedy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z kotłem na takie paliwo. Tymczasem okazuje się, że właściwe parametry na sterowniku znacznie zmniejszają wydatki, straty oraz sprzyjają ochronie środowiska naturalnego. Podpowiadamy, jak powinny wyglądać początkowe prawidłowe ustawienia pieca na ekogroszek. Kiedy już nieco poznasz swój kocioł, z pewnością nauczysz się ustawień indywidualnych, dostosowanych idealnie do twoich potrzeb.

Kocioł na ekogroszek – na co zwrócić uwagę przed przystąpieniem do ustawień?

Podane w dalszej części artykułu standardowe parametry mogą stanowić pewnego rodzaju ustawienia wyjściowe. Warto jednak pamiętać, że sterowniki kotłów powinny być ustawione w sposób optymalny dla konkretnego gospodarstwa domowego. Indywidualne parametry odnajduje się przy wykorzystaniu metody prób i błędów, poprzez wykorzystanie własnych spostrzeżeń i obserwacji.

Pamiętaj, aby przed dokonywaniem jakichkolwiek zmian dokładnie wyczyścić kanały termiczne oraz powietrzne. Czyszczenie pieca jest zadaniem równie istotnym, jak ocena sprawności podajnika oraz sprawdzanie wewnętrznych ścian kielicha.

Testowanie ustawień sterownika powinno przebiegać w możliwie najbezpieczniejszych warunkach, a takie jesteś w stanie osiągnąć jedynie po skorzystaniu z usług profesjonalnego kominiarza, który dokładnie oczyści kominy dymne.

Miejsce ustawienia pieca

Kocioł na ekogroszek powinien zostać ustawiony w najbardziej wygodnym miejscu. Eksperci radzą, aby kotłownia była osobnym pomieszczeniem, które mieści się na parterze blisko drzwi wejściowych do domu. Takie położenie sprzętu będzie sprzyjać zachowaniu czystości w pozostałych pomieszczeniach, ułatwi dostęp do sprzętu i znacznie ułatwi wniesienie samego pieca, jak również późniejsze zaopatrywanie go w opał. Kotłownia powinna zostać pomalowana na ciemniejszy kolor, na którym nie będzie się odznaczał kurz i pył oraz być na tyle duża, aby zmieścił się w niej opał na całą zimę.

Zobacz też:  Gdzie kupić w niedziele najtańszy ekogroszek na zimę: poradnik zakupowy

Parametry standardowe – ściąga dla początkujących

Każdy piec na ekogroszek jest inny i w każdym modelu warto wziąć pod uwagę indywidualne zalecenia producenta. Najczęściej jednak można się spotkać z sytuacją, kiedy zestaw zalecanych standardowych ustawień startowych jest taki sam dla wielu pieców. Prezentujemy ściągę optymalnych wartości kluczowych parametrów sterowników pieców na ekogroszek:

  • czas pracy podajnika – 15 sekund w trybie pracy;
  • czas przerwy podajnika – 45 sekund w trybie pracy;
  • obroty wentylatora – 30% w trybie pracy;
  • temperatura załączania pompy – 42 stopnie Celsjusza;
  • czas pracy podajnika w trybie podtrzymania podajnika – 20 minut (to jednocześnie maksymalny zalecany czas przestoju podajnika i dmuchawy w czasie podtrzymywania; jego wydłużenie mogłoby spowodować wychłodzenie niespalonego paliwa);
  • obroty wentylatora w trybie podtrzymania – 43%;
  • wyprzedzenie wentylatora w trybie podtrzymania – 10 sekund;
  • opóźnienie wentylatora w trybie podtrzymania –10 sekund.

Chociaż parametrów ustawień pieca na ekogroszek jest naprawdę wiele, to spośród nich daje się wyróżnić trzy kluczowe, które najistotniej wpływają na ekonomiczne wykorzystanie paliwa i użytkowanie pieca. Wśród nich znajdują się:

  • przerwa podawania;
  • czas podawania;
  • moc nadmuchu.

Jak ustawić piec na ekogroszek – przerwa podawania ekogroszku

Przerwa podawania ekogroszku jest ustawieniem, od którego najczęściej rozpoczyna się zestaw parametrów regulacyjnych sterownik pieca. Powinno się od niego rozpocząć, ponieważ wówczas z łatwością wyregulujemy stosunek czasu przerwy do czasu podawania.

Najczęściej ustawianym czasem przerwy jest 40 sekund. Taki czas uznaje się za startowy. Jego korekta powinna odbywać się co jedną sekundę. Warto nieco poeksperymentować, aby odnaleźć czas optymalny dla twojego gospodarstwa domowego.

Ustawienia pieca – czas podawania ekogroszku

Przy wstępnych ustawieniach pieca na ekogroszek za optymalny czas podawania uznaje się 5 sekund. Warto jednak znaleźć czas właściwy dla twojego gospodarstwa domowego, ponieważ ma on znaczący wpływ na wydajność kotła.

Zobacz też:  Czy warto mieszać ekogroszek z trocinami i oszczędzać na ogrzewaniu domu

Zwiększenie częstotliwości przekłada się w sposób bezpośredni na powiększenie mocy kotła, ale również ilości zużywania opału, więc jest drożej. Skrajności nie są jednak dobre, ponieważ zbytnie zmniejszenie tego parametru też nie będzie korzystne, gdyż może spowodować utrudnienia w uzyskaniu odpowiedniej temperatury i zmniejszenie mocy pieca.

Jak ustawić kocioł – optymalna moc nadmuchu

Moc nadmuchu nie wpływa na moc pieca, ale ogólną wydajność spalania ekogroszku. Zbyt niska moc nadmuchu spowoduje niewłaściwie niską podaż tlenu, co utrudni pełne spalenie opału. To natomiast wygeneruje spore ilości odrzutów i zmniejszy ekonomiczność przedsięwzięcia. Wysoki czas podawania i mała moc podmuchu sprawi, że niedopalony opał będzie przysypywany nowym.

Zbyt duży nadmuch też nie będzie korzystną opcją, ponieważ przyczyni się do zwiększenia zużycia paliwa. Nie przełoży się to na temperaturę w pomieszczeniach, ponieważ ciepło będzie uciekać bezpośrednio do komina dymowego oraz będą powstawać tak zwane spieki.

Wybór odpowiedniego pieca – sprawa kluczowa

Ceny pieców na ekogroszek uzależnione są w dużej mierze od ich mocy. Producenci prześcigają się w produkowaniu coraz to nowych i silniejszych modeli. Okazuje się jednak, że znacznie ważniejsze od mocy są odpowiednie ustawienia pieca na ekogroszek. Maszyna za ogromne pieniądze nie będzie w pełni wykorzystana, kiedy będzie niewłaściwie sterowana. Pytanie również, czy bardzo wysoka moc jest ci niezbędna do ogrzania domu. Dobrze ustawiony piec potrafi spalić nawet opał złej jakości.

Rozmiar domu ma znaczenie!

Dla ogrzania najmniejszych domów i mieszkań powinien wystarczyć niewielki piec do 10kW. Taki daje się kupić już w granicach 1 500 złotych. Nieco większe powierzchnie wymagają odpowiednio większej mocy i w tym przypadku należałoby się liczyć z wydatkiem rzędu od 3 do nawet 5 tysięcy złotych. Największe, kilkupoziomowe domy wymagają pieców o solidnej mocy. W tym przypadku cena będzie rozpoczynać się w granicach 10 tysięcy złotych.

Zobacz też:  Ekogroszek – czy to paliwo jest eko?

Zaufaj opiniom innych użytkowników!

Inwestycja w piec powinna być poprzedzona dokładną obserwacją i analizą oferty rynkowej. Ceny modeli od różnych producentów, ale o tożsamych parametrach mogą się sporo od siebie różnić. Niejednokrotnie zdarza się, że tańsze kotły na ekogroszek cechują się wyższą jakością od swoich droższych odpowiedników. Dla podjęcia najlepszej decyzji niezbędne będzie zasięgnięcie porady u specjalisty lub poszukanie opinii innych użytkowników. Mądrze wydane środki z pewnością zostaną zrekompensowane.

Podsumowując, nie ma jednej, uniwersalnej zasady pozwalającej na optymalne ustawienie każdego rodzaju pieca na ekogroszek. Istnieje jednak szereg szereg zalecanych parametrów wyjściowych, które będą doskonałym punktem startowym dla dalszych indywidualnych modyfikacji.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl