Piec na pellet czy ekogroszek – który sposób na ogrzewanie domu będzie bardziej opłacalny?

Piece na pellet czy ekogroszek są dobrą alternatywą dla tradycyjnych kotłów na węgiel. Porównaliśmy te dwa rodzaje opałów, aby łatwiej było ci zdecydować, który rodzaj kotła zainstalować we własnym domu.
pellet czy ekogroszek

Dokonanie wyboru metody ogrzewania budynku nie należy do najłatwiejszych decyzji. Sprawą pierwszorzędną są tutaj zazwyczaj koszty, ale ważnym czynnikiem jest też komfort obsługi kotła. Niektórzy użytkownicy rozpatrują też kwestie estetyczne i filozoficzne. Stworzyliśmy przejrzyste porównanie tych dwóch paliw. Zapraszamy do lektury!

Pellet – charakterystyka

Pellet uznaje się za jedno z najpopularniejszych ekologicznych paliw odnawialnych cechujące się niską zawartością wilgoci oraz popiołu. Można go wykorzystywać w piecach podajnikowych, kotłach oraz kominkach. Przyjmuje formę niewielkich walców o różnych grubościach przystosowanych do mniejszych i większych urządzeń grzewczych. Jego niepodważalną zaletą jest wygoda użytkowania oraz czystość miejsca pracy. Pellet może służyć za ekościółkę dla zwierząt domowych.

Wyróżnić można kilka rodzajów pelletu w zależności od materiału, z którego został wykonany:

  • pellet drzewny;
  • pellet słomiany;
  • pellet słonecznikowy;
  • pellet torfowy;
  • pellet trawiasty.

Ekogroszek – charakterystyka

Ekogroszek wytwarzany jest z węgla kamiennego. To typowy materiał opałowy, który nadaje się do spalania w kominkach i piecach podajnikowych. Cechuje go wysoka kaloryczność, ale jednocześnie szkodliwość dla środowiska naturalnego. Dodatkowo ekogroszek jest ciężki oraz utrudnia zachowanie czystości w kotłowni, ponieważ się pyli.

Wartość opałowa – ekogroszek vs pellet

Parametr, jakim jest wartość opałowa informuje, jak dużo pelletu czy ekogroszku trzeba spalić, aby uzyskać taką samą ilość ciepła. Okazuje się, że wartość energetyczna ekogroszku jest znacznie wyższa niż pelletu. Ekogroszek cechuje możliwość wygenerowania od 24 MJ do 32 MJ na kilogram. W odpowiednich warunkach wartość ta potrafi być wyższa. W przypadku pelletu jest to około 17 MJ/kg. Oznacza to, że dla uzyskania takiej samej ilości ciepła należy spalić zdecydowanie więcej pelletu niż ekogroszku.

Zobacz też:  Drogi ekogroszek – cena za tonę workowanego paliwa. Ile wynosi i dlaczego rośnie?

Cena – wybrać piec na ekogroszek czy pellet

Można przyjąć, że ceny tony obydwu paliw są porównywalne. Wahają się one jednak w uzależnieniu od jakości paliwa oraz produkującego go producenta. Warto jednak pamiętać, że im wyższa jakość paliwa, tym mniejsza ilość niespalonych odpadów, zgorzeliny i spieków. Wysoka jakość wiąże się też z dłuższą żywotnością pieca.

Ceny kotłów na pellet czy ekogroszek również należałoby obecnie uznać za porównywalne. W podobnych przedziałach cenowych można zakupić zarówno piec na pellet, jak również na ekogroszek o zbliżonej funkcjonalności, estetyce i wygodzie funkcjonowania.

Największą różnicą obydwu rodzajów pieców jest sposób realizacji tak zwanego postoju w okresach, kiedy zapotrzebowanie na grzanie jest niewielkie. Kocioł węglowy pracuje stale i jedynie zmniejsza swoją moc, a kocioł na pellet całkowicie się wygasza, aby za moment ponownie samoczynnie się rozpalić.

Zużycie paliwa: kocioł na pellet i kocioł na ekogroszek

Ekogroszek niepodważalnie jest paliwem o wyższej kaloryczności niż pellet, co ma bezpośrednie przełożenie na jego wydajność. Ogrzanie tego samego domu będzie więc wymagało zgromadzenia większej ilości pelletu niż ekogroszku.

Obsługa pieca na pellet i ekogroszek

Pellet jest mniej wydajnym paliwem od ekogroszu, ale piece go spalające generują mniej problemów. Dzieje się tak, ponieważ:

  • pellet ma mniejszą masę od ekogroszku, dlatego napełnienie zbiornika pieca taką samą pojemnością ekogroszku, co pelletu będzie wymagało użycia zdecydowanie większej siły;
  • spalanie ekogroszku generuje spore ilości popiołu, który trzeba systematycznie wybierać;
  • ekogroszek brudzi i pyli, czego nie można powiedzieć o pellecie;
  • popiół po spaleniu ekogroszku należy utylizować, a popiół po pellecie nadaje się na nawóz do trawników (zawiera wapń, fosfor, potas i inne mikroelementy).

Pellet jest zdecydowanie bardziej wygodnym paliwem stałym od ekogroszku.

Zobacz też:  Temperatura pieca na ekogroszek - optymalne ustawienia

Miejsce magazynowania

Jeśli chciałbyś zgromadzić pellet na cały sezon grzewczy, to będziesz potrzebował zdecydowanie więcej miejsca na magazynowanie go niż miałoby to miejsce w przypadku ekogroszku. Dodatkowo pellet jest bardzo wrażliwy na wilgoć, która znacząco obniża jego jakość. Przechowywanie ekogroszku jest zatem zdecydowanie bardziej wygodne.

Ogólne koszty ogrzewania

W poprzednim sezonie grzewczym dało się zauważyć znaczny wzrost cen wszelkich rodzajów opałów. Wszystko wskazuje na to, że najbliższy sezon 2022/2023 przyniesie kolejne podwyżki kosztów ogrzewania budynków.

Można przyjąć, że średnia cena pelletu w pierwszym kwartale 2022 roku wynosi około 1 170 złotych za tonę. Należy mieć jednak na uwadze, że w niektórych częściach Polski dosięga ona nawet 1 600 złotych. Ekogroszek w pierwszym kwartale 2022 roku kosztował 1 450 złotych za tonę.

Średnia sprawność pieców na pellet i ekogroszek wynosi 85%. Jedynie w przypadku najnowocześniejszych kotłów jest ona wyższa. Przy dokonywaniu obliczeń uśrednionych kosztów ogólnych ogrzewania należy również wziąć pod uwagę powierzchnię budynku oraz jego roczne zapotrzebowanie energetyczne.

Przy zapotrzebowaniu energetycznym na poziomie 70 kW/m2/rok i domu o wielkości 100 m2, koszty ogrzewania będą oscylować w granicach 1 800 złotych. Przy 130 kW/m2/rok będzie to około 3 400 złotych, a w przypadku 150 kW/m2/rok – 3 900 złotych.

W przypadku domu o wielkości 120 m2 i odpowiadającemu powyższemu przykładowi zapotrzebowaniu energetycznemu, ceny wynosiłyby odpowiednio: 2 200, 4 000 oraz 4 700 złotych rocznie.

Jeśli by wziąć pod uwagę dom o wielkości 150 m2, to koszt oscylowałby w granicach od około 2 700 do około 5 850 złotych miesięcznie.

Ekologia – emisja CO2 i innych zanieczyszczeń

Ekogroszek zawiera w swoim składzie spore ilości siarki i chloru, co sprawia, że jego spalanie generuje dużo substancji szkodliwych zanieczyszczających środowisko. Spalanie pelletu jest zdecydowanie bardziej ekologiczne.

Zobacz też:  Gdzie kupić w niedziele najtańszy ekogroszek na zimę: poradnik zakupowy

Spalanie ekogroszku generuje spore ilości popiołu sięgające 10% jego masy początkowej. Ten nie nadaje się do późniejszego wykorzystania i nie można go samodzielnie zutylizować. To zadanie należy zlecić wyspecjalizowanej firmie. Natomiast produktem spalania pelletu jest cenny nawóz roślinny obfitujący w wapń, fosfor, potas i inne mikroelementy niezbędne roślinom, a szczególnie trawie do bujnego wzrostu. Dodatkowo przy spalaniu pelletu powstaje jedynie 0,7% popiołu. Nie wymaga on utylizacji.

Pellet zdecydowanie należałoby uznać za bardziej ekologiczne źródło energii od ekogroszku.

Podsumowując, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, które z paliw, pellet czy ekogroszek, będzie lepszym rozwiązaniem. Zależy to od rodzaju posiadanego pieca. Kocioł dedykowany spalaniu biomasy drzewnej lub rolniczej nie będzie się nadawał do opału węglowego i na odwrót. Przy zakupie nowego pieca, należałoby uwzględnić trzy podstawowe kwestie: finansową, techniczną oraz środowiskową. Bez wątpienia paliwo węglowe jest bardziej kaloryczne od biomasy, ale jego spalanie jest mniej korzystne z punktu widzenia środowiska. Pellet uznaje się za surowiec odnawialny, który nawet po spaleniu może służyć jako nawóz do roślin. Ekogroszek będzie wymagał specjalistycznej utylizacji. Obydwa paliwa można natomiast kupić w solidnych i praktycznych workach, co pozwoli na zachowanie czystości w kotłowni oraz pomoże w transporcie.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl