Najlepszy kocioł na paliwo stałe – jaki piec na ekogroszek wybrać? Ranking!

Wybór kotła na paliwo stałe to decyzja na kolejne kilka, a często nawet kilkanaście lat. Najlepszy piec na ekogroszek z podajnikiem będzie łączył cechy wydajności, ekonomiczności i ekologiczności. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie!
jaki piec na ekogroszek

Budowa domu lub konieczność wymiany kotła wiąże się z przymusem dokonania wyboru odpowiedniego pieca. Kiedy zastanawiasz się, jaki piec na ekogroszek wybrać, koniecznie postaw na model z podajnikiem. Kolejnym parametrem, na który powinieneś zwrócić uwagę będzie specyfikacja kotła. Powinien on być wygodny w użytkowaniu, a jednocześnie maksymalnie wydajny, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Sprawdź nasz poradnik, w którym próbujemy rozstrzygnąć, jaki piec na ekogroszek wybrać!

Dlaczego akurat piec na paliwo stałe?

Ekogroszek jest paliwem stałym powstającym na bazie węgla kamiennego oraz brunatnego. Cechuje się wysoką jakością, kalorycznością i wydajnością. Posiada niską zawartość siarki, dlatego uznaje się go za rozwiązanie ekologiczne, które w niskim stopniu obciąża środowisko naturalne. Ekogroszkiem pali się w piecach ekologicznych.

Oprócz wysokiej sprawności spalania liczy się również wygoda użytkowania. Większość obecnie sprzedawanych pieców cechuje się wysokim poziomem automatyzacji działania, co sprawia, że paliwo dosypuje się co kilka dni, a piec działa właściwie bezobsługowo. Dozowaniem paliwa oraz czasem pracy pieca kieruje wbudowany sterownik.

Piec na ekogroszek z zasobnikiem, sterownikiem i palnikiem – czy to dobra opcja?

Sterownik

Sterowniki automatyczne to rozwiązanie dla użytkowników ceniących sobie najwyższy poziom wygody. Dla tych, którzy mieli już wcześniej doświadczenie z obsługą pieców, można polecić sterowniki dwustanowe. Co prawda sterowniki dwustanowe są w stanie osiągnąć lepsze od w pełni automatycznych sterowników wyniki, ale wymagają od użytkownika sporego doświadczenia i wkładu pracy.

Podajnik

Podajnik to rozwiązanie, które umożliwia automatyczne dosypywanie opału do komory. Dzięki temu nie ma konieczności stałego kontrolowania procesu spalania.

Zobacz też:  Ekogroszek - co warto o nim wiedzieć przed zakupem

Zaletami podajników są:

  • wygoda użytkowania – możliwość bezobsługowej pracy przez kilkanaście dni;
  • czystość spalania;
  • ekonomia spalania.

Podstawową wadą kotłów z podajnikiem jest konieczność kupowania opału o konkretnym rozmiarze ziaren. Dodatkowo nie pracują one bez prądu. Kotły z podajnikiem nie posiadają też rusztu awaryjnego, co powoduje większe spalanie opału.

Wymiennik

Wyróżnia się wymienniki poziome oraz pionowe. Wymienniki poziome poleca się przy ciasnych kotłowniach, ponieważ są one smukłe, płytkie i wysokie. W niskich pomieszczeniach dobrze sprawdzą się wymienniki pionowe. Jest on niski i mniej podatny na zanieczyszczenia powierzchni.

Palnik

Na rynku występują piece z kilkoma podstawowymi rodzajami palników:

  • zwykła retorta – o okrągłym kształcie; polecana przy spalaniu ekogroszku;
  • retorta okrągła obrotowa;
  • palniki prostokątne;
  • palniki rynnowe.

Palnik powinien przede wszystkim być dobrany odpowiednio do mocy kotła.

Najważniejsze parametry kotłów na ekogroszek: moc i sposób spalania

Moc pieca powinna być odpowiednio dopasowana do metrażu powierzchni, którą chciałbyś ogrzać. Kwestii tej dokładnie przyglądamy się w poniższym punkcie.

Jeśli chodzi o sposób spalania, to wyróżnić można:

  • kotły górnego spalania;
  • kotły dolnego spalania.

Kotły górnego spalania są tańsze oraz posiadają prostą konstrukcję, która wiąże się z pewnego rodzaju ograniczeniami. Paliwo spalane jest na ruszcie, co sprawia, że generowane spaliny przechodzą przez całą konstrukcję, a więc piec kopci i wymaga częstszego rozpalania.

Kotły spalania dolnego są droższe, ale zarazem bardziej ekonomiczne. Wysoka cena wiąże się jednak z dużą ekonomicznością. Paliwo spalane pod rusztem generuje spaliny, które trafiają do kanału spalinowego. Spalanie odbywa się w sposób ciągły, a więc piec nie musi być często rozpalany. Piece dolnego spalania są wydajne.

Wybór pieca a potrzeby grzewcze domu

Jeśli zastanawiasz się, jaki piec na ekogroszek wybrać, w pierwszej kolejności przeanalizuj potrzeby grzewcze własnego domu lub mieszkania. Przy małych powierzchniach do ogrzania nie ma konieczności zakupu kotła o dużej mocy, ponieważ ta i tak nie będzie miała możliwości zostać wykorzystaną. Nie można również przesadzić w drugą stronę, gdyż zbyt mały piec może nie poradzić sobie z ogrzaniem sporych i wysokich pomieszczeń.

Zobacz też:  Gdzie kupić ekogroszek przez internet - wygodnie, szybko i tanio

Potrzeby grzewcze domu można łatwo sprawdzić w świadectwach charakterystyki energetycznej. Te zawarte są w każdym projekcie nowo powstającego domu. Jeśli twój dom lub mieszkanie ma już sporo lat i nie zostały dla nich wydane świadectwa lub zwyczajnie nie potrafisz ich znaleźć, w Internecie oraz specjalistycznych punktach sprzedaży z łatwością można znaleźć odpowiednie kalkulatory, które pomogą w dokonaniu obliczeń i wyborze właściwego urządzenia.

Co do zasady, im lepsza jest izolacja cieplna, tym zapotrzebowanie na moc pieca mniejsze. Domy starsze, w których nie przeprowadzono termomodernizacji, będą potrzebować około 100-120 W mocy na każdy metr powierzchni. Domy po zabiegu termomodernizacji zużyją 80-90W mocy na każdy metr. Domy budowane zgodnie z nowymi technologiami wykorzystają 60-70W energii na ogrzanie, a domy pasywne potrafią potrzebować nawet mniej niż 40W na metr. Domy pasywne najnowszej generacji powinny cechować się zapotrzebowaniem na energię na poziomie maksymalnie 15W. Oprócz powierzchni użytkowej, ważna jest też wysokość pomieszczeń.

Wybór pieca CO a wymogi prawne

Obecnie jedynym prawnie unormowanym rozwiązaniem jest zakup pieca na ekogroszek o klasie energetycznej minimum 5. To nowoczesne urządzenia cechujące się wysoką wydajnością i niską emisyjnością substancji szkodliwych dla środowiska. Podczas procesu spalania są one w stanie wyemitować nawet 90% mniej pyłów i zanieczyszczeń niż swoje starsze odpowiedniki. Dodatkowo osiągają wysokie poziomy sprawności, co sprawia, że dzięki nim możesz ogrzać dom nie tylko wydajnie, ale też ekologicznie. O informacje o klasie kotła możesz zapytać sprzedawcy, ale z łatwością znajdziesz je również na tabliczce znamionowej oraz w instrukcji obsługi urządzenia.

Zaufany producent

Zakup pieca na ekogroszek to decyzja na kolejne kilka, a nawet kilkanaście lat. Z tego względu warto wybierać jedynie urządzenia o najwyższej jakości. Na zaufanie z pewnością mogą liczyć znani, doświadczeni i renomowani producenci, którzy funkcjonują na rynku już od wielu lat. Warto wziąć również pod uwagę opinie innych użytkowników. Nie bez znaczenia jest oferta bezpłatnego serwisowania i gwarancji urządzenia.

Zobacz też:  Czy do ekogroszku będzie dopłata w 2023 roku: sprawdź informacje

Jak sfinansować wymianę pieca?

Zakup nowego pieca to niemały wydatek. Z pomocą przychodzi program rządowy Czyste Powietrze. W jego ramach osoby wymieniające piec mogą liczyć na wsparcie w granicach od 7 do nawet 50 tysięcy złotych.

Dotacji można również szukać na szczeblu samorządowym. W tym przypadku kwota wsparcia będzie różna i uzależniona od zamożności danej gminy lub powiatu.

Podsumowując, nie sposób wymienić jednego konkretnego rodzaju pieca, który będzie rozwiązaniem optymalnym dla każdego domu czy mieszkania. Przy wyborze należy się kierować przede wszystkim wielkością powierzchni koniecznej do ogrzania, preferowaną łatwością obsługi, budową pieca oraz jego ceną.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl