Rewersyjna pompa ciepła. Dzięki niej zadbasz o ogrzewanie i chłodzenie domu przy obniżeniu kosztów eksploatacji. Czym ona jest?

Wśród nowoczesnych i wydajnych urządzeń wykorzystywanych w systemach grzewczych znajduje się rewersyjna pompa ciepła. Sprawdź, na czym polega schemat jej działania i czy warto zainwestować w to rozwiązanie.
rewersyjna pompa ciepła

Większość osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób ograniczyć koszty ogrzewania domu, przy jednoczesnym zadbaniu o wysoki komfort cieplny domowników. Tradycyjne sposoby gwarantują coraz mniejszą efektywność, a wydatki z roku na rok rosną. Alternatywą pozostaje rewersyjna pompa ciepła, która wykorzystywana jest w systemach centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia. Z tego artykułu dowiesz się, na jakiej zasadzie działa i czym się wyróżnia.

Pompa ciepła rewersyjna – czym jest?

To nowoczesne urządzenie, które wykorzystywane jest w systemach grzewczych w domach jednorodzinnych. Klasyfikowane jest w gronie ekologicznych rozwiązań, które są zgodne z najwyższymi standardami rynkowymi oraz z trendem dbania o środowisko naturalne. Tego typu modele cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ jednocześnie mogą być wykorzystywane do:

  • podgrzewania wody użytkowej (c.w.u.);
  • grzania i schładzania domu;
  • ogrzewania podłogowego;
  • podgrzewania wody w basenie.

Podstawowe rodzaje urządzeń rewersyjnych wykorzystywanych w instalacji grzewczej to:

  • pompy ciepła powietrze-woda;
  • pompy ciepła grunt-woda;
  • powietrzne pompy ciepła.

Atutem urządzeń typu rewersyjnego jest to, że umożliwiają wykorzystanie ciepła odpadowego w trybie chłodzenia do zaspokojenia różnych potrzeb domowników. Pod tym względem dają szersze możliwości eksploatacyjne.

Ogrzewanie i obniżanie temperatury za pomocą pompy ciepła. Czy to możliwe?

Jak najbardziej tak. Mechanizm działania tych nowoczesnych rozwiązań technicznych polega na pobieraniu energii z dolnego źródła ciepła, a następnie oddawaniu jej do wnętrza budynku. W analogiczny sposób pompa działa wtedy, gdy użytkownicy chcą obniżyć temperaturę powietrza w upalne dni. Do jej pracy niezbędne jest zasilane energii elektrycznej. Dzięki niej jednym urządzeniem jesteś w stanie zapewnić zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie pomieszczeń w domu. Tym samym zastępuje ono kocioł grzewczy oraz klimatyzator.

Zobacz też:  Pompa ciepła 7kW – opis, cena i najważniejsze informacje!

Mechanizm działania

Mechanizm działania pompy ciepła do ogrzewania jest stosunkowo prosty. Wentylator pobiera zimne powietrze z otoczenia. Następnie sprężarka przenosi czynnik chłodniczy znajdujący się w zamkniętym obiegu i kieruje go do miejsca, gdzie panuje wyższe ciśnienie. Dzięki temu temperatura czynnika wzrasta. Następnie wymiennik ciepła znajdujący się w miejscu gromadzenia się gorącego gazu, umożliwia zasilanie w energię cieplną odbiorników ciepła, czyli grzejników, czy też systemu ogrzewania podłogowego lub basenu. Przy przygotowywaniu ciepłej wody pompa pracuje w trybie grzania na wyższych temperaturach.

Następnie zawór czterodrożny transportuje gorący czynnik chłodniczy do systemu. W skraplaczu odbywa się ochłodzenie czynnika i jego skraplanie. Powstała w ten sposób woda opływa system i oddaje do budynku ciepło pobrane z otoczenia. Dzięki temu te urządzania zaliczane są do źródeł energii odnawialnej. Końcowym fragmentem procesu jest obniżenie ciśnienia w systemie, za co odpowiada elektroniczny zawór rozprężny. Wtedy wszystko wraca do punktu wyjścia i cały proces powtarza się ponownie. Tak w skrócie wygląda mechanizm działania nowoczesnych pomp rewersyjnych oraz innych typów, m.in.: powietrznej pompy ciepła, czy też gruntowych pomp. Te pierwsze wykorzystują ciepło z powietrza zewnętrznego.

Pompa ciepła typu split – charakterystyka

Pompy ciepła tego typu to urządzenia, w których skraplacz zamontowany jest bezpośrednio w jednostce wewnętrznej, a pozostałe elementy układu znajdują się w jednostce zewnętrznej. Oznacza to, że system opiera się wówczas na dwóch połączonych ze sobą urządzeniach. Alternatywą do popularnych splitów są klasyczne monobloki, gdzie wszystkie części układu znajdują się w jednej jednostce roboczej.

Ile kosztuje montaż?

Rozwój technologii sprawia, że obecnie montaż rozwiązaniach z zakresu odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła, jest coraz tańszy. Obecnie przy średniej wielkości domu w okolicach 150-200 metrów kwadratowych urządzenie może kosztować około 30-45 tysięcy złotych. W ramach tej inwestycji zapewnisz sobie pompę o pomocy około 7-10 kW, której współczynnik efektywności COP będzie mieścił się w przedziale 3,5 – 5,5. Dodatkowe koszty mogą być związane z transportem urządzenia oraz z funkcjami, które wychodzą poza zakres podstawowy.

Zobacz też:  Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki jest opłacalna? przegląd plusów i minusów

Wpływ na ostateczną wysokość inwestycji mają także takie parametry jak: moc grzewcza urządzenia, zapotrzebowanie na ciepło, klasa energetyczna budynku, liczba kondygnacji, dodatkowe wymienniki ciepła, typ pompy, oraz metraż domu.

Jak przekłada się to na koszty użytkowania domu?

Pobieranie ciepła z otoczenia zewnętrznego i wykorzystywanie go do zapewniania ciepła w budynku to ekologiczne i oszczędne rozwiązanie. Główny koszt eksploatacyjny związany jest z poborem prądu, jednak można obniżyć go poprzez instalację paneli fotowoltaicznych. Mimo wszystko szacuje się, że korzystanie z pomp ciepła pozwala na minimum dwukrotne obniżenie rocznych wydatków związanych z użytkowaniem domu. Dzięki temu początkowa inwestycja zwraca się stosunkowo szybko, a urządzenia rewersyjne są nowoczesnym i efektywnym wyborem.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl