Załamanie Prądu Zatokowego? To byłaby KATASTROFA! Możliwe, że już za 2 lata

W świetle nowych badań naukowych, kluczowy dla klimatu na naszej planecie Prąd Zatokowy, może ulec załamaniu. Skutki tego zjawiska mogą okazać się nie tylko dalekosiężne, ale także niepokojąco drastyczne. Najgorszy scenariusz zakłada, że stanie się to już za 2 lata!
Załamanie Prądu Zatokowego

Znaczenie prądu zatokowego dla globalnego klimatu

Prąd Zatokowy, często nazywany Golfsztromem, jest potężnym prądem oceanicznym, który przenosi ciepłą wodę z obszaru Karaibów do północnej części Oceanu Atlantyckiego. Jego obecność jest kluczowa dla utrzymania umiarkowanego klimatu w Europie, szczególnie podczas zimy. Bez niego, nasz kontynent mógłby doświadczyć znaczącego spadku temperatury.

Czy Załamanie prądu zatokowego to scenariusz apokaliptyczny?

Badania przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu Kopenhaskiego wskazują, że istnieje ryzyko załamania Prądu Zatokowego w ciągu najbliższego stulecia, a dokładniej między 2025 a 2095 rokiem, jeśli emisje dwutlenku węgla nie zostaną znacząco ograniczone.

W przypadku załamania, moglibyśmy doświadczyć intensywnych zmian klimatycznych, w tym drastycznego spadku temperatury w Europie oraz zakłóceń w opadach deszczu. Takie zjawisko mogłoby wpłynąć na produkcję żywności w kluczowych regionach rolniczych świata, takich jak Ameryka Południowa czy zachodnia Afryka.

Optymiści, sceptycy i potrzeba badań

Pomimo zatrważających wyników, nie wszyscy naukowcy podzielają wnioski duńskiego zespołu. Sceptycy wskazują na istotne niepewności wynikające z prostoty modelu użytego do badania i z danych, na których opiera się analiza. Dlatego uważają za niezbędne przeprowadzenie dodatkowych badań, aby w pełni zrozumieć potencjalne zagrożenia.

Źródło: Wprost.pl

Zobacz też:  To może być przełom! Nowa generacja ekologicznych tworzyw
Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl